News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

punktnet

De pe Facebook citire :

Moment istoric pentru transportul public

Am deschis ușile pentru călători în cele 10 stații noi de metrou: Râul Doamnei, Constantin Brâncuşi, Valea Ialomiţei, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Tudor Vladimirescu, Favorit, Orizont, Academia Militară, Eroilor 2.

Astăzi, până la ora 23,00, accesul călătorilor pe magistrala M5 este gratuit! #liberlametrou #M5

Trenurile vor circula la un interval de 6 minute, pe rețeaua principală. Odată cu punerea în funcțiune a noilor garnituri de tren, pentru care suntem în procedură de achiziție, timpul de așteptare se va reduce de 4 ori, adică trenurile vor circula la un interval de 90 de secunde. În același timp cu finalizarea celei mai noi magistrale de metrou, a fost realizat și un dispecerat central ultra-performant la Piața Unirii, care deservește toate cele 5 magistrale și care are rolul de a interconecta sistemele vechi cu cel nou.

Având în vedere că de mâine începe Săptămâna Mobilității Europene încurajez bucureștenii să folosească noua linie de metrou, pentru că este un sistem de transport prietenos cu mediul. Capacitatea M5 este de 50.000 de călători pe oră.

M5 își va continua dezvoltarea cu încă 5,4 km și 6 stații, pe secțiunea Eroilor – Universitate - Piața Iancului. Metroul bucureștean se va extinde cu M6, magistrala care va lega Bucureștiul de Aeroportul Otopeni și care va intra în lucru de anul viitor.

#metrou #M5 #MagistralaM5
#liniedemetrou #Metrorex #Bucuresti
#BucurestiIlfov #RegiuneaBucurestiIlfov #Romania
Just kidding.

RaduG

#2311
Bode, Orban, Iohannis la inaugurarea M5:



Edit: încă un clip de la inaugurarea M5, de pe canalul guvernamental de youtube:



voicul

Care IVA?
Care viteza redusa?
Au de recuperat vreo 5 ani nu e timp de incet  :lol:

VIDEO. Prima călătorie cu metroul din Drumul Taberei

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/video-prima-calatorie-cu-metroul-din-drumul-taberei-1368584

subway

Mai omule, regulile sunt reguli si sunt facute pentru a fi respectate nu incalcate!
:(

Claudiu T.

Si m-am intors teafar si nevatamat :p. Viteza de deplasare este decenta (15min30s de la Valea Ialomitei la Eroilor).Cat despre intervalul de succedare nu am acordat atentie fiindca momenant lucrez de acasa si nu voi folosii curand metroul.Oricum nu au ce sa faca pana vin noile garnituri de metrou. 6min la orele de varf mi se pare decent.

Am observat 2 chestii,cupolele de la Eroilor 2 sunt acoperite cu plexiglas (gros intr-adevar) dar nu e etans cu restul structurii (probabil e provizoriu) si a 2a,exista cosuri de gunoi din plastic (mici si usoare) care pot ajunge destul de usor pe sine (si astea or fi tot provizoriu).

Bine ca a dat Domnul de au terminat racordul asta cum ii spun unii,va fi utila pentru destui cred eu.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

subway

#2315
Geometria liniei proiectata dupa principii moderne asigura o circulatie deosebit de lina, am ramas si eu placut surprins, n-am vazut asa ceva nici la multe case mai mari!
:)
Si daca ati stii voi cate dezbateri interne au fost pe tema asta...

GDPR

#2316
^Bine te-ai intors  :lol: Si totusi lucrarile nu-s chiar terminate, mai e de lucru pe ici pe colo (2 accesuri la Parc Drumul Taberei, 1 la Academia Militara, lifturile si amenajarea fostului peron 4 de la Eroilor 1).

@subway, si totusi in filmarea din cabina postata azi de Asociatia Metrou Usor pe pagina lor de Facebook, trenul se cam zgaltaia pe linia din galeria spre Valea Ialomitei.

subway

#2317
Mai e destul de bibilit (pe toate zonele unde s-a intrat la treaba nepermis de tarziu). Important e ca se circula in deplina siguranta.
Adi, daca vrei sa constati cat de buna e linia te asezi ca ceferistii batrani in coada ultimului vagon. :)

rizzuh

^^ zgaltaitul pare sa fie din cauza ca au miscat telefonul, de mai multe ori, nu de la sine. Daca filmau intr-un tren cat-de-cat gol din ultimul vagon catre primul era mult mai clar.

snak3eyes06

Propun data de 15 Septembrie sa fie sarbatoare nationala

GDPR

^nu stiu ce sa zic, dar si in filmarea din 09 septembrie trenul pare ca se hurducaie in zona de galerie.

subway

Daca e in zona de macaze e firesc.
Alt lucru pe care l-am apreciat azi e initiativa dlui Mocanu de a permite accesul gratuit in ziua inaugurala.

tom_sawyer

Cum mai stăm cu licitația pentru proiectarea următorului tronson? Parcă se depusese o contestație...

Dominik

Ok, din restul M5 de la statia Eroilor la statia Pantelimon sunt 6 statii din care pe langa traseul in sine, doar 2 statii mai trebuie construite, Hasdeu si Cismigiu ca Universitate si Piata Iancului sunt construite deja, facand parte din M1 si M2...mai sunt prevazute si alte staii si nu sunt pe aceasta harta  ???

You're in Steelers Country

sab

#2324
Nu sunt deloc construite, trebuie alte statii : Universitatii 2 si Iancului 2. Situatia este similara cu Eroilor, s-a construit statie noua pentru M5.
Teoretic este o greseala de afisare, ar fi trebuit figurat  similar cu Unirii, Victoriei, GdN. La Basarab si Grigorescu situatia este putin discutabila, acolo dupa parerea mea vorbim de statii cu mai multe peroane, nu de doua statii distincte, chiar daca s-a construit etapizat.
Si inca o chestie , se pare ca nu vom avea si o statie comuna sau de corespondenta la Pantelimon, desi asa s-ar deduce din harta.