[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Eu am dedus din hărțile Metrorex ca M5 ajunge în stația Pantelimon. :) Dați vina pe hărți. :)

Pelicanul

Păi cei care au desenat hărțile cred că n-au circulat în viața lor cu metroul.  :o
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

Ionut

Păi sunt hărți oficiale Metrorex... Vezi chiar harta pusă coperta în caietul de sarcini... harta care apare în multe locuri, in prezentări oficiale Metrorex, daca nu ma înșel chiar în trenurile de metrou.

sab

#1758
Hartile sunt de vina pe de o parte, insa si oficiali Metrorex au lansat mai demult aceasta ipoteza, a adaugarii unui peron la statia actuala Pantelimon si transformarea ei intr-o statie de corespondenta. Problema este ca nu este nevoie numai de un peron , ci si de dublarea liniei actuale dintre Republica si Pantelimon . Aici exista o linie simpla, ca orice linie catre un depou, pe care niste minti luminate au facut aiurea o statie.
E, si de aici problemele. Depoul Pantelimon fiind unul suprateran, linia respectiva este la mica adancime, chiar si la numai 4m, trecand pe sub casele din zona, cu niste curbe destul de "la limita", care au creat probleme locuitorilor din zona. Nimeni nu se va apuca sa dubleze aceasta linie, pentru ca ar insemna din nou probleme cu locuitorii. In plus ar duce si la sacrificarea a inca unei linii din remiza de la Republica.
Daca mai punem la socoteala si dublarea peronului existent in statie, lucrare care nu este nici ea simpla, statia Pantelimon fiind si ea destul de la suprafata, plus ca ar trebui si o remiza/ rebrusment la Pantelimon, ne dam seama ca aceasta corespondenta M1-M5 la Pantelimon pur si simplu nu merita.
Cat despre caietul de sarcini...inca mai mentioneaza o M5 care pleaca de la capatul tremvaiului 41... :lol:

TibiV

Quote from: Pelicanul on June 29, 2019, 06:05:38 PM
Se face confuzie între caterană și fir aerian, nu sunt cuvinte sinonime.

Catenară, ai vrut să spui....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#1760
Sigur a vrut să spună catenară, dar dacă scrie de pe telefon ca mine, ăsta are o minte a lui, schimbă cuvintele în ultimul moment (pe blat chiar). Trebuie să recitesc mesajul de mai multe ori să văd ce a schimbat.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TS30

Astazi 30 Iunie 2019 - Interstatia Tudor Vladimirescu (DT34) - Parc Drumul Taberei

TS30

Astazi 30 Iunie 2019 - Statia Parc Drumul Taberei

Lucrarile la reteaua radet sunt aprope finalizate


A sosit armatura pentru piloti forati




Lucrari la reteaua radet


Zona din mijlocul intersectiei Drumul Taberei - Strada Brasov




1 / 2

TS30


Carcasele de langa Tip Top au prins un strat sanatos de rugina


AMR (minus) -2 ani si 7 luni :|




Acces E




2 / 2

TS30

#1764
Astazi 30 Iunie 2019 - Statia Romancierilor

S-au montat bordurile pana la Acces A




Lift Acces A

TS30

Astazi 30 Iunie 2019 - Statia Raul Doamnei

Fostul gol tehnologic pe unde s-au extras "cartitele".






Acces B - nicio miscare


Refacerea carosabilului se efectueaza cu viteza melcului in intersectia Drumul Taberei - Strada Raul Doamnei




1 / 2

TS30

#1766
Spre Prelungirea Ghencea




Vedere spre Drumul Taberei


In spatele accesului E


iar in fata accesului cei de la Rotary au lucrat tot cu viteza melcului la construirea acestui canal


Nimic




2 / 2

Claudiu T.

Neata. S-a deschis/reluat traficul pe zona asta minuscula la intersecția dintre Str. Sibiu cu Blvd. Drumul Taberei. Poate nu de azi luni 1 iulie dar eu acu am trecut pe aici si am văzut.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

rizzuh

Foarte profesionist caietul de sarcini (not!). Cateva exemple la o citire pe diagonala:



Unitatile de masura scrise cu pixul, declivitatile scrile cu pixul. Intr-un loc au uitat sa mai scrie valoarea cu pixul sau au gresit la formulare.

v.ghiorghica

Coeficientul de șoc maxim se masoara in m/sec^3, in timp ce acceleratia transversala maxima necompensata in m/sec^2.
Este corect acolo.