News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

subway

Harta aia e obsolete, vedeti ce se cere in caietul de sarcini pentru licitatia de proiectare a tronsonului central ca sa nu mai batem campii degeaba

razvan96

^^^ Doar pe Eroilor-Iancului avem 6 statii (Hasdeu, Cismigiu, Univ 2, Mosilor, Traian si Iancului 2).

voicul

In caz ca nu era clar:

Lucian Bode: Timpii de aşteptare pe magistrala Drumul Taberei sunt în prezent de 6 minute. Să dea Dumnezeu să avem suficienţi călători

v.ghiorghica

Hmm...nu cred ca vor fi 6 minute toata ziua....probabil ca doar la orele de varf...nu prea vad 6m intre 5 si 6 AM, sau 22 si 23 PM...

hefaistos

Sunt stații noi PLUS modificarea stațiilor existente pentru a permite transferul între magistrale. Și dacă asta nu e de ajuns, stațiile și liniile noi trebuie sa fie SUB cele existente.  Singurul aspect optimist e ca e scurta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

paullie

Daaa confirm ca am supravietuit si eu (cu succes  :lol:) calatoriei dus-intors pe M5. De dimineata pe la 7 destui oameni spre Eroilor. Cadenta de 6 min la ore de vârf (pe ruta comuna) vad ca deocamdata este buna. Viteza aia e, oricum statiile sunt dese bine, abia accelereaza ca si trebuie sa frâneze.

voicul

Important e acum sa se faca totul in siguranta, pana termina rodajul.

Ca viteza, de fapt ca timp de deplasare, oricum cred ca e mai rapid (si comod) decat cu masina.

pasa_andrei

Ieri l am inaugurat si eu si ca timp Eroilor - Valea Ialomitei - 15 -16 minute.

pasadia

Ma scuzati ca ma bag in discutie (mai ales ca folosesc rar metroul si nu prea cunosc fluxurile de calatori sau de transport public din Bucuresti), dar exista ceva ce nu inteleg: intre Universitate si Piata Iancului, conform Gmaps sunt cam 2,5 km in linie dreapta. Distanta care mi se pare foarte mare in conditiile in care densitatea de statii, pe reteaua deja existententa e ceva mai mareȘ (adica o statie cam la 0,8-1km). Si cu atat mai ciudat mi se pare pentru ca vorbim de o zona centrala totusi.

Logica imi spune ca pe acest tronson ar mai fi trebuit 1 daca nu chiar 2 statii. Gresesc? (ps: la fel si pe Iancului - Pantelimon, unde chiar sunt vreo 5km in linie dreapta).

pasa_andrei

 Hasdeu , Cismigiu, Universitate 2, Mosilor , Rosetti , Iancului 2, inca 2 statii si dupa Pantelimon.

voicul

^Zona este centrala, dar slab populata. Sunt cladiri cu 2 - 3  etaje sau 5 - 6 spre Universitate + parcul Cismigiu.
Universitate - Iancului e cam la fel.

Pana la Iancului eu vad statiile ca fiind ok ca si numar .

paullie

Mai jos link catre caietul de sarcini.

https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=34.msg248679;topicseen#msg248679

Asa cum zice si @voicul e ok ca numar de statii ce se cere acolo in caiet.

pasadia

Pai eu mă bazam e harta pusă mai sus in care nu apar alte stații intre Universitate - Iancului și apoi Iancului - Pantelimon. E ok așa, dacă apar totuși 2 stații intre.

tom_sawyer

Harta aia e incompletă (pe porțiunea în discuție).

TibiV

Pe portiunea in discutie inca nu stiu nici ei exact ce si si cum...

Hasdeu este sigura pentru ca M5 <-> M4/M6
Cismigiu - (aproape) sigura pentru ca... sediul PMB  :D
Universitate - sigura pentru ca M5 <-> M2.
Iancului - sigura pentru ca M5 <-> M1
Pantelimon - absolut sigura pentru ca.... Depoul Pantelimon.

In rest... Ganditi-va ca de exemplu in zona Mosilor trebuie sa gandeasca 20-30 de ani in avans, pentru ca... M7.

Quote from: pasa_andrei on September 16, 2020, 11:05:51 AM
Universitate 2, Mosilor , Rosetti , Iancului 2, inca 2 statii si dupa Pantelimon.
Rosetii si Mosilor vor fi in ordine inversa - daca vor fi. Nu cred ca se va face nimic la Rosetti.
Poate la Nerva Traian/Foisorul de Foc. Acolo ar fi si un pic de loc de "zgurmat pamantul".
Intre Iancului si Pantelimon cred ca vor fi 3 statii: Pierre de Coubertin (Arena Nationala), Bd.Chisinau/Delfinului, Sos.Fundeni.
Si cum statia "Pantelimon" va fi la actualul "terminal intermodal Granitul" (Cora), vor trebui sa sape inca vreun km de galerii pana la Depoul Pantelimon, dar sectiunea aia nu (cred ca) va fi folosita in traficul de calatori...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)