News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

TS30

Astazi 29 Mai 2019 - Statia Raul Doamnei

De la ultima mea vizita din 22 Mai, nu s-a mai facut nimic notabil la suprafata.

Acces A








Acces E


1 / 3

TS30


Spre Drumul Taberei


Spre Prelungirea Ghencea




Acces E






2 / 3

TS30


TS30

Astazi 29 Mai 2019 - Statia Brancusi (Valea Argesului)

Se lucreaza intens la asfaltare.

Acces D


Spre Valea Argesului


Spre Valea Ialomitei


Ne apropiem de Valea Ialomitati




1 / 3

TS30

Viitoare trecere de pietoni




Acces A






2 / 3

TS30





Intersectia Drumul Taberei - Valea Ialomitei




3 / 3

TS30

Astazi 29 Mai 2019 - Statia Romancierilor

S-au montat stalpi pentru iluminatul stradal.





Acces D




Acces A





Goldmund

v.ghiorghica:
v.ghiorghica,
mulțumesc mult pentru fotoreportaj!
Eu vad progrese de la ultimul fotoreportaj, dar nu asa cum ne-am fi asteptat, dar la Parc Drumul Taberei sunt surprins de cat au facut intre timp. Statia de M Eroilor 2 arata din ce in ce mai...dementiala(e vorba de obisnuinta cu acele coloane in V, interesant.

Mersi mult si pentru pozele tale t530
E bine sa fiu cu voi in Bucuresti cand vad toate fotografiile la zi, la 2000km departare de capitala.
:cheers:

v.ghiorghica

#1598
@Goldmund

Cu multa placere.
Pai au fost bani alocati de la guvern si i-a cam speriat si Cuc cu turneele prin tara, cand rupea contractele  :lol:
Asa ca baietii s-au pus pe treaba.
Va mai ramane chestiunea cu auomatizarea, unde s-a semnat contractul abia pe 12 aprilie si chestiunea cu trenurile....unde faza e abia la stadiul de depunere oferte.
Dar am inteles ca se vor folosi trenuri Bombardier/ CAF cu ATP izloat, in prima faza. Deci daca se misca bine cu constructia si finisajele, in 6-7 luni se va putea circula.
Sina e montata 100% pe toata magistrala, a inceput sudura, va fi cale fara joante. In afara de zona macazurilor.
Sina a treia e montata 99% pe toata magistrala.
Mai sunt portiuni izolate unde trebuie montata catenara.
Cablurile de forta (sina a treia), EE si TTR sunt montate. Raman cele SCB care vor fi montate de Alstom. Saptamana asta au terminat masuratorile in acest sens.

voicul

Sa rupa Cuc contract la Astaldi e ca si cum ... ar rupe contract la UMB!  :lol:

Era o vorba ca pana la 30 si 31 mai sunt gata multe zone de suprafata. Vreau sa cred ca din cand in cand mai nimeresc cate un termen.

survola

Acum că au terminat măsurătorlie, cam când se apucă de montaj și când estimează începerea probelor?

v.ghiorghica

@survola

Cred ca atunci cand va sosi "comanda" la Alstom si vor primi avizele de la constructor.
Am inteles ca vor fi facute si niste carotari. Montarea ar tine cam 1-2 luni in conditii ok.
Probele incepand din noiembrie, mai mult ca sigur.

Ma rog, o parte din probe, ca trenuri noi nu vor fi anul asta.
Si nu poti pune instalatie CBTC pe CAF sau Bombardier ca este deja una montata, CityLink-ul de la AdTranz.

punmeister


perfidus

Quote from: t530 on May 29, 2019, 11:14:04 PM
Viitoare trecere de pietoni


2 / 3
De ce nu e semaforizata?  :o

Multumim pentru poze! Se da drumul la ceva circulatie la suprafata de 1 iunie?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TS30

Sunt montate indicatoarele, dar momentan sunt mascate pana cand o sa se redea circulatia pe aceasta bucata de bulevard.