News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

adi

Hai sa mai vedem ce mai este pe la M5....


Situatia din teren e urmatoarea: TBM-urile mai au putin si vor ajunge (in perioada urmatoare) la Raul Doamnei. In rest, mai sunt de executat statiile Parc Drumul Taberei, Raul Doamnei, Eroilor, tunelele dintre Academie si Eroilor si cam asta ar mai fi la structura.

De finisaje si cale de rulare, nu se pune problema mai devreme de 2016 (optimist)...


Alte detalii interesante : http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=234&t=2173&start=140




alecu26

se pare ca au fost 2 oferte pentru instalatii si finisaje: of course Astaldi-FCC si ceva format in jurul lui Alstom.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Lvs_tm




Sursa: facebook'ul unui fost coleg de facultate care face pereti mulati.

Goldmund

Cel mai curios sunt de design-ul statiilor, finisajul, culorile, luminile, intrarile, cum vor arata, etc..
Polonezii, care au o influenta din design-ul nordic si cel german, au adus noile statii de metrou in...postmodern:
www.youtube.com/watch?v=wP1G-nCXQBU&spfreload=1

Sper ca si "ai nostri" sa-si dea silinta, dar tare mi-e frica cu atatia experti...

RaduC

un concurs de proiecte pe la marile case de arhitectura si pe la facultatile romanest din domeniu ar fi un bun inceput, nu?

frunzaverde

Quote from: RaduC on January 18, 2015, 08:39:48 PM
un concurs de proiecte pe la marile case de arhitectura si pe la facultatile romanest din domeniu ar fi un bun inceput, nu?

Munca speculativa (concurs de proiecte) e o mare problema in industrie si nu ar trebui sub nici o forma promovata (pentru pierzator, e ca si cum ar fi muncit pe gratis; statul nu ar trebui sa incurajeze asa ceva). Vezi aici pt. detalii, de exemplu: http://www.nospec.com/faq

Casele mari nu vor veni oricum nu vin vreodata la asa ceva; daca se face o licitatie, cel mult fac o propunere de tema (un brief), arhitectura fiind realizata de castigatorii licitatiei, dupa castigarea acesteia.

Statiile din Varsovia din filmulet mi se par urate. Seamana a ce ar fi construit nemtii sau francezii prin anii '70. Imi aduc aminte de universitatea din Konstanz si de centrul Pompidou - versiuni nereusite ale acestora insa. De design nordic nici nu se pune problema - designul nordic vrea materiale naturale, lemn, piatra neslefuita, linii curate etc. etc. Acolo ce vad e exact opus - plastic, metal lucios si pseudo-marmura.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Goldmund

#157
Lieber frunzaverde,
asta era si dorinta mea, dupa ce am putut vedea mai multe statii finisate ma de curand si cu mari greseli, unele statii fiind terminate dupa premisa "ce gust?-  totul e sa fie finalizata cat mai ieftin si repede" si iar sari la gatul meu, comentand inspiratia polonezilor(majoritatea polonezilor designeri si arhitecti care studiaza in afara Polonei se pregatesc in Marea Britanie, Suedia,Danemarca si Germania...iata si cateva din ultimele "creatii nordice"   http://en.wikipedia.org/wiki/Forum_Station#mediaviewer/File:Forum_Station_under_jorden.JPG
harta
sau
http://inhabitat.com/station-hyllie-hovers-like-a-ufo-over-malmo-train-tracks-with-tractor-beam-daylighting-portals/station-hyllie-metro-arkitekter-4/)
care e vorba de gust, lume si istoria lor personala(v. culorile tari!)
Si da, statiile de metrou, garile, etc. din Germania sunt date in urma unui "concurs" intre casele de arhitectura.
Sper inca o data ca romanii vor fi inspirati  si vor face statii metro care nu doar ca vor fi functionale, dar si o sa arate bine - asta e dorinta mea.

VictorC

Astazi, freza TBM-ul Varvara a fost scoasa de la Raul Doamnei. Cateva imagini din timpul pregatirilor de peste zi si ridicarea propriu-zisa:
















doryan93



Dripci

Salut !
Am un mic set de poze pentru Drumul Taberei - Pantelimon, sectiunea Eroilor 2 - Tudor Vladimirescu (Drumul Taberei 34)

Sursa

Tudor Vladimirescu




Favorit




Orizont




Academia Militara




Eroilor 2



MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024