[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

@strainu

1. Habar nu am.

2. Nu cred ca se va mai face prea curand ziua portilor deschise, e foarte complicat. Publicul larg poate vedea fotoreportajele oficiale API, asta e ideea, nu iti poti da seama cat de ne-gata este? Oricum nu vei vedea public bagat pe unde am intrat eu. E prea complicat (SSM, in primul rand, plus nu e loc). Deci la o zi a portilor deschise NU vei vedea cat vezi din pozele puse de mine...

3. Nu stiu modelul exact. Am dat toate detaliile pe care le-am primit.

Eroilor 2 nu se compara cu Universitatea, e mult mai adanca. Eroilor 2 este sub Eroilor 1. Probabil din poze nu iti dai seama de inaltime/proportii. Se va vedea clar cand vor instala escalatoarele.

catalyn83

@Ionut

Mersi pentru raspunsuri

Da...au mai refacut din suprafete,insa  foarte timid.

- La statia Brancusi trotuarul dintre Acces B si Acces C- statia Romancierilor este vai de mama lui. Au spart betonul( un fel de pat de beton )  de langa Acces B (Statia Brancusi) in urma cu 2 luni si de atunci nu s-a mai intamplat nimic. In unele zone este denivelat, chiar a fost o gaura aparuta peste noapte ,dar rezolvata dupa cateva zile ...gen carpita, s-a lasat din nou !

-Intre bloc materna-megaimage si str. romancierilor nu s-a miscat mai nimic in ultimul an, de cate ori am trecut pe jos pe acolo nu se vedea mai nimic ca se intampla. Abia zilele astea s-au apucat sa sparga niste betoane.  Probabil lucrarile la acces D au fost intarziate precum la statia brancusi pentru acces A.


TibiV

Quote from: catalyn83 on September 09, 2018, 10:24:18 PM
Salutari.

As avea si eu cateva intrebari :

1. Unde este situat mai exact depoul ? Dupa strada valea oltulului spre ANL-uri ? Am observat ca statia Valea Ialomitei este situata sub Str. Valea Ialomitei intre Str. Valea Oltului Si Aleea Parva (capetele acceselor).
(...)
3. Ce se mai aude de devierea lui 41 la piata drumul taberei? Se zvonea din februarie ca vor incepe lucarile pt deviere pt a incepe lucrarile la pasajul dintre tip top si piata cu iesiri pe peronul lui 41, dar a trecut jumatate de an si nu am observat nimic.

Tinere coleg catalyn83,
nu am nimic impotriva "tineretii".
Am fost si eu "tanar" pe forum.

Dar nu este OK sa intrebi lucruri banale, pe care le-ai afla daca ai citi in urma 10-15 pagini pe topicul care te intereseaza...

Ionut este "seful absolut" pe aici, si incearca sa fie echilibrat si decent.
In scimb eu nu sunt "sef" si sunt destul de vechi ca sa te "iau pe sus".

Daca nu stii nici macar unde este "depoul Valea Ialomitei" avem o problema...
Problema este ceva de genul: tu, un tanar prosapat incris, intrebi lucruri care pe forum sunt deja "arheologie".
Este OK ca vrei sa faci parte din comunitatea PUM.

Dar inainte de a te "manifesta" asteapta cel putin o luna in care sa citesti tot ce se posteaza... Pe toate topicurile.
Stiu, este greu...
Eu am stat 3 luni citind pana sa am curaj sa ma inscriu.
Si inca vreo 6 luni pana "am deschis gura".

Nu vreau sa te descurajez, dar ar fi bine sa retii:
Forumul asta are ceva "traditie".
Nu va sta nimeni sa iti explice de ce "2+2=4" atata timp cat "problema" a fost pe larg dezbatuta, si s-a tras concluzia ca "4" ester aspunsul corect....

Sugestia mea: citeste cel putin 20 de pagini "in urma" pe topicul care te intereseaza, si doar daca nu gasesti raspunsul in cele 20 de pagini precedente poti sa vii sa intrebi....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

catalyn83

#1173
Batrene forumist...avand in vedere ca sunt mai tanar si poate am ceva kg s-ar putea sa te doara spatele cand ma iei pe sus.
Intrebarea nu era banala, stiu unde se afla depoul, dar nu stiam exact delimitarile depoului fata de peron privind "deasupra" . Avand in vedere ca statia are 2 capete de iesiri, 2 iesiri in dreptul strazii aleea parva si 2 iesiri in intersectia cu valea oltului eram curios unde e depoul avand in vedere ca in capatul dinspre strada valea oltului ies oamenii si ma gandeam ca nu ies prin zona de depou.  Dupa mintea mea tanara m-am gandit ca in capatul de la valea oltului fiind 2 iesiri este terminatia peronului si dupa aia urmeaza depoul, in mod logic depoul ar trebui sa fie dupa peron. Daca e dupa peron ,adica dupa capatul iesirilor de la valea oltului ar trebui sa fie sub intrarea in parcarea kaufland. Nu am vazut sapandu-se pe acolo ,deci de asta am intrebat unde incepe si unde se termina depoul privind "deasupra" .

Ionut

Depoul este spre nord, spre Kaufland. Statia este spre sud, spre blocurile ANL. Cred ca acum te-ai lamurit. :)


danutzu_1069

#1176
Sau si mai clar de cat a spus Ionut, depou nu este in continuarea statiei ci este langa, perete in perete...
Sper sa nu sa se supere sefu' ptr link-ul asta:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=233&t=1188

Ionut

Exact. Sunt lipite. Angajații Metrorex pot sa treaca din depou în stație și invers prin mai multe zone de acces. De exemplu din dormitorul aflat în depou, mecanicul poate trece în stație sau in depou, depinde ce vrea sa faca.

danutzu_1069

Da, aici au avut noroc cu spatiu mare pe latime... La Berceni sunt una peste alta... ca au putut sa iasa cu linia la suprafata...
La Pantelimon, depoul este mult dupa statie... La fel si cel din Militari..

Xenos

În ansamblu, progresele rămân totuși mult în urma potențialului dacă s-ar lucra ca lumea și mult peste orice calendar intermediar.
Nu rămâne decât să sperăm că după ce va începe plata debitului stabilit judecătorește Astaldi va accelera lucrările pe care acum le lălăie și că licitația pe semnalizări va ajunge, în sfârșit, la un rezultat concretizat printr-un contract semnat și pus în executare.
Nu cred însă că înainte de decembrie 2019 va fi gata.

danutzu_1069

Poate sa fie gata, dar ce punem sa circule? Material rulant  iok!!
Devine muzeu...
Nu ca nu am fi obisnuiti cu treaba asta...

rizzuh

BM-uri de pe M1 si M3 pana or lua alte trenuri.

danutzu_1069

Da, da, ca acolo sunt foarte dese si e magistrala scurta...

sir

@strainu

1. Unele statii (nu stiu daca toate) au fost proiectate de firma de casa, Metroul S.A. Cunosc arhitectul unuia dintre statii, in sensul ca esti persoana care s-a ocupat de proiect, nu neaparat ca apare ca sef de proiect in documentatie.

Cosmyin2004

#1184
Salutare,

Am cautat si am o intrebare pentru colegii care poate sunt mai informati : Stiti  cumva cum se va circula pe aceasta linie , aici ma refer in special daca statia Valea Ialomitei este chiar pe magistrala sau vor fi practic 2 metrouri Erorilor 2 - V Ialomitei , respectiv Erorilor 2 - R Doamnei ?

Mentionez ca metrorexm5.ro arata ca pe linia principala nu exista Valea Ialomitei ca statie , ci arata direct bifurcatie .


Va multumesc mult pentru timpul pe care il petreceti pentru a ne tine informati .. apreciem !