News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Ca tot se apropie noaptea muzeelor....... Poate il circulam la anul prin tunele. Pe jos bineinteles.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Horațiu 87

#1081
Dupa o luna de pauza

Procentul de realizarea a proiectului Magistrala 5 de metrou, Secțiunea Râul Doamnei – Eroilor (PS Opera) inclusiv Valea Ialomiței in luna MAI 2018

Statia Raul Doamnei
Deviere retele 100% (martie 100%)
Structura statie 85% (martie 63%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 10% (martie 10%)
Finisaje 4 % (martie 0%)

Statia Brancusi
Deviere retele 100% (martie 100%)
Structura statie 96% (martie 96%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 75% (martie 75%)
Finisaje 90 % (martie 87%)

Statia si depoul Valea Ialomitei
Deviere retele 100% (martie 100%)
Structura statie 100% (martie 100%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 99% (martie 100%)   :o :o
Finisaje 80% (martie 80%)

Statia Romancierilor
Deviere retele 99% (martie 99%)
Structura statie 100% (martie 98%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 46% (martie 46%)
Finisaje 89% (martie 85%)

Statia Parc Drumul Taberei
Deviere retele 55% (martie 47%)
Structura statie 85% (martie 85%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 10% (martie 10%)
Finisaje 59% (martie 43%)

Statia Tudor Vladimirescu (Drumul Taberei 34)
Deviere retele 98% (martie 98%)
Structura statie 98% (martie 98%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 70% (martie 100%)   :o :o
Finisaje 89% (martie 85%)

Statia Favorit
Deviere retele 100% (martie 100%)
Structura statie 99% (martie 98%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 70% (martie 90%)  :o :o
Finisaje 85% (martie 85%)

Statia Orizont
Deviere retele 100% (martie 100%)
Structura statie 100% (martie 100%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 99% (martie 99%)
Finisaje 89% (martie 85%)

Statia Academia Militara
Deviere retele 85% (martie 85%)
Structura statie 80% (martie 76%)
Sapatura în statie 100% (martie 100%)
Refacere suprafete 0% (martie 0%)
Finisaje 36% (martie 15%)

Statia Eroilor 2
Deviere retele 79% (martie 77%)
Structura statie 98% (martie 96%)
Sapatura în statie 76% (martie 71%)
Refacere suprafete 90% (martie 90%)
Finisaje 66% (martie 18%)

Stadiu lucrări:

La data de 18 mai 2018, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structura de rezistenta 97,28 (martie 95,82%)
- Fundație cale de rulare 86,30% (martie 86,30%)
- Finisaje 54,81% (martie 50.76%)

Sursa

Goldmund

Ati observat greseala sau minunea:
"Statia Eroilor 2
Deviere retele 79% (martie 77%)
Structura statie 98% (martie 96%)
Sapatura în statie 76% (martie 71%)
Refacere suprafete 90% (martie 90%)
Finisaje 66% (martie 18%)"

Finisajele au ajuns la 66%?

alex8

Sâmbătă turnau beton la un acces de la Favorit.





Powered by API/PUM imgur uploader

Valentin

Am vazut ca proiectul ar fi trebuit sa aiba de la statia Raul Doamnei o continuare pe Prelungirea Ghencea si Ghencea. De ce s-a renuntat la idee?

pest1969

API, nu a ramas sa mai faceti o sesiune foto pe la unele statii, prin iunie?

Ionut

S-au aglomerat la mine treburile și nu am apucat. În iulie ajung. :)

alex8

Se lucreaza in functie de câți bani sunt la buget. În stilul de acum ne prinde 20-20.

Claudiu T.

Aștept cu nerăbdare și eu poze noi din stații. La intersecția Valea Ialomiței cu Drumul Taberei în continuare cresc bălăriile,nu se mișcă nimic.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

Ionut

Extras din prezentarea oficiala METROREX la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
Magistrala M5

Informatii suplimentare

Din pacate, cand am ajuns la Metrorex eram cu in intarziere foarte mare (peste 1,5 ore) fata de programul stabilit in agenda SCST si s-a discutat putin. Dar tot am reusit sa aflu una-alta. De exemplu, se estimeaza ca in 2 luni de zile se lanseaza licitatia pentru proiectarea M5 Eroilor (PS Opera)-Universitate-Iancului. Termenele din slide-uri sunt mai mult decat fantasmagorice, dar, din ce-am inteles, documentatia pentru licitatia PT continuarea M5 este chiar foarte aproape de final si se va lansa licitatia in curand.

Am discutat (oficial si off the record cu dl Mustatea, Director de Investitii Metrorex) si despre licitatia de automatizare/siguranta traficului pe M5. 9 luni executie contract. Cine stie cat dureaza meciul in instanta... deci adunati inca un an de zile din acest moment, MINIM, pentru deschiderea circulatiei pe M5 Drumul Taberei-Eroilor. Culmea, este posibil sa avem gata lucrarile, dar sa nu fie gata siguranta traficului. Va fi de rasul curcilor. Dar e un scenariu posibil.

De finalizat M5 DT-Eroilor... in 2019, evident. Cand? Pai vom vedea. :) Vor mai ramane lucrari la Parc Drumul Taberei mult in 2019. Trebuie rezolvat regulamentul de receptie! Asa cum mi-a confirmat dl Mustatea, e buba daca nu se modifica. Santierul nu va fi 100% gata prea curand.

Ionut

Extras din prezentarea oficiala METROREX la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
Magistrala M5






tom_sawyer

QuoteAGERPRES: Când credeţi că vom circula cu metroul în Drumul Taberei?

Lucian Şova: Viziunea optimistă este ianuarie 2019, viziunea pesimistă care se apropie mai bine de realitate, dar şi de structura mea mai degrabă pesimistă decât optimistă în a oferi termene, în cursul lunii martie, deşi testele vor începe la sfârşitul lui decembrie sau imediat în ianuarie, însă există condiţionalitatea legată de montarea sistemului de siguranţă care încă este într-o procedură de licitaţii blocată din cauza unor contestaţii. Apreciez că lucrul acesta în trimestrul 3 se va închide. Practic, este un singur ofertant - este o situaţie cvasiabsurdă ca cineva care nu a participat la licitaţie să conteste - iată că libertăţile economice în România sunt foarte largi - să conteste, iar instanţa să-i admită contestaţia şi să evalueze. Acum, sper că nu s-au petrecut disfuncţionalităţi în procedura parcursă până la acest moment de aşa manieră încât să reluăm licitaţia.

agerpres.ro

GDPR

#1092
^"he, he", mai e o gramada de facut. Pun pariu ca lucrarile de baza, fara sistemul de siguranta, vor fi gata in cel mai bun caz la inceputul lui 20-20.

Valentin

Are cineva idee cum va arata statia Parc Drumul Taberei si Academia Militara d.p.d.v. estetic? Am inteles ca fiecare statie are o tematica si am vazut ca atunci cand s-au facut vizitele si implicit pozele aceste statiu erau intr-un stadiu mai putin avansat d.p.d.v. al finisajelor.. Sunt curios daca au avansat in acest sens..
PS:am vazut si eu randarile de pe pagina m5

TibiV

Bune si conflictele sindicat-administratie....
Quote
... în afara faptului că nu avem bugetul necesar, aceşti doi domni (Dumitru Şodolescu - director general al Metrorex şi Lucian Şova - ministrul Transporturilor - n.r.) în loc să se aşeze la masa tratativelor atunci când au fost chemaţi la mediere şi să plătească o anumită penalitate către ASTALDI, au aşteptat să se pronunţe justiţia şi în loc de 45 milioane euro, cât li s-a cerut, au ajuns să plătească 110 milioane euro, banii României, banii românilor, iar noi nu avem banii necesari să angajăm salariaţii de care avem nevoie şi nu avem posibilităţi de dezvoltare", a precizat liderul sindical.
   Rădoi a subliniat că ASTALDI este una dintre firmele care trebuia să termine magistrala de metrou Drumul Taberei încă din 2015.
   "Dacă se va întâmpla să se realizeze acest lucru în 2019 suntem totuşi mulţumiţi iar aceşti administratori nu răspund cu nimic", a subliniat acesta.

https://www.agerpres.ro/social/2018/07/31/radoi-uslm-avem-mari-probleme-din-punct-de-vedere-al-dialogului-social-cu-actuala-conducere-a-metrorex--153331
Mama proștilor este mereu gravidă... :)