News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Statele Unite-Statul New York

Started by reed, February 14, 2023, 01:57:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

reed

Salut colegi,
Voi descrie ultima vizita a mea de saptamana trecuta in US.Voi posta cateva poze,pareri iar postarea va fi totodata ca si un ghid pentru cei ce sunt interesati poate sa calatoreasca acolo.
    Incep prima data sa explic cum e cu viza.Ea costa 160 de euro,valabilitate 10 ani.E bine de aplicat B1/B2 adica vizitator si bussiness,costa la fel.Programarea a fost facuta in august si am primit vizita o luna mai tarziu.Interviul a durat 3 minute.Am adus copie dupa contractul de munca si 3 fluturasi de salariu.Se poate aduce eventual un act de proprietate,casnicie,de regula in timpul completarii cererii de viza ,este scris acolo ce se mai poate cere.Interviul meu a constat intr-o conversatie in limba engleza ,durata si scopul calatoriei.Atata tot.Daca totul e in regula in timpul interviului,pasaportul se retine si se trimite la adresa cu viza in termen de 10 zile lucratoare.
    Transport.
    Biletul de avion costa intre 200-250 de euro din Londra dus intors.As recomanda sa faceti legatura acolo,preturile fiind mai mici decat in Dusseldorf sau Frankfurt or Charles de Gaulles.Eu am luat bilet din Brussel cu escala la Londra si apoi pe Newark(New Jersey) a costat 400 de euro cu tot cu bagaj la cala si selectat locul(locurile costa cam 70 de euro).Am sa explic si de ce Newark. Kenedy Airport NY e un aeroport enorm,dureaza mult statul la controlul pasapoartelor precum si al ridicarii bagajelor.Controlul si asteptatul pentru bagaj in jur de 20 de minute.Calatoria dus dureaza 8 ore dus,si 6 ore intors(din cauza curentilor)
aterizam-Manhattan
(GPS)

Transportul catre manhattan se poate face cu Uber(vreo 45 de dolari,se trece printr-un tunel,New Holand,trecerea costa 20 de dolari)
(GPS)

sau cu trenul.Se ia un monorail catre Philadelphia Station,si de acolo tren Path catre Manhattan la WTC.
Cost 5 dolari. 

Am inchiriat masina,insa nu de la aeroport.Preturile de la aeroport mai adauga inchirierii undeva la 200-300 de dolari,percepandu-se o taxa extra pentu "locatie de lux".Asa ca se merita sa mergi in Manhattan,unde sunt multe firme de inchirieri,si preturile mult mai mici.Eu am inchiriat de la Sixt,insa au preturi mari,firma cea mai cunoscuta cu preturile cele mai bune acolo este National.O voi folosi urmatoarea data.


reed

#1
Voi scrie un pic si despre taxele din state inainte sa continui.
In US preturile afisate,fie ca vorbim de hoteluri,supermarketuri sau restaurante sunt afisate fara taxe.Ele pot fi taxe statale,TVA,care difera de la stat la stat.In NY ele sunt 4%,apoi pot fi taxe federale 1-10% si alte taxe,gen pentru hoteluri taxe de oras,taxe de sejur,taxe verzi etc.La restaurante se lasa bacsis ,de regula 18%,si asta nu apare in pretul afisat.Dar despre asta vorbim mai tarziu
Asadar Hoteluri.
Preturile afisate de booking au fost gen 70 dolari,dar din cauza taxelor mai sus afisate,am platit 130.Atentie mare la locatie si descrierea fiecarui hotel.Preturile platite pot fi usor dublate.Hotelul din NY ,nici cel mai curat,nici cel mai spatios.Insa locatie excelenta,3 minute de WTC.
(GPS)

Am avut timp de o mica plimbare seara,in zona fostelor turnuri gemene,care astazi sunt 2 piscine enorme,inconjurate de numele celor ce au murit in acea zi.Pe timpul noptii nu se poate vizita,zona fiind impanzita de politie.Insa totusi ca pentru prima oara am gasit fascinant orasul.
Mural in memoriam (GPS)


(GPS)


WTC nou (GPS)


Sistem anti trecere  (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Aici s-a reconstruit o noua biserica ortodoxa,chiar in Ground 0,in locul celei vechi (GPS)






reed

Daca ajungeti in State si nu aveti plan pentru internet sau minute,puteti cumpara cartela prepayd valabila o luna.Nu cumparati din aeroport sau din shopuri de suveniruri.Preturi exagerate.Intr-un magazin T Mobile sau Lyca costa 30 de dolari.Internet 5G nelimitat,10000 minute si sms internationale.
Prima zi In NY.Am avut de ridicat masina la ora 3 dupa masa,duminica,asa ca am avut timp sa explorez putin zona centrului financiar.Am vizitat si memorialul 9 Septembrie.30 de dolari pentru un adult.Timp de vizitare intre 1 ora si 3 ore.Este control de securitate,iar bagajul se poate lasa in vestiare.
(GPS)


Detaliu Art-Deco (GPS)


(GPS)





vedere de pe Brooklin Bridge


Una din "piscinele" ce comemoreaza fostele turnuri (GPS)





reed

Detalii de la Memorialul 9/11 :o .Ti se cam ridica parul cand vezi toata drama traita de oamenii care au fost acolo atunci.
Ultima fotografie a turnurilor (GPS)


Ultima grinda ce a fost curatata de pe Ground 0 (GPS)


Placa comemorativa ,atasata in varful unui turn pentru a celebra terminarea constructiei turnurilor (GPS)


Element de sustinere a fatadei (GPS)


Pe aceste scari au scapat multi oameni,pentru ca deasupra era firida ,care a impiedicat obiectele cazute sa cada peste ei (GPS)


Scarile originale (GPS)


Antena unuia dintre turnuri (GPS)


(GPS)


Motor de lift (GPS)


Masina de pompieri (GPS)


(GPS)


(GPS)


Grosimea peretelui unei grizi (GPS)


(GPS)


Vedere de ansamblu in muzeu (GPS)




reed

Luam si primul mic dejun in state.Omleta cu cafea si apa 23 de dolari.Preturile afisate in meniu sunt mereu cele din capul chitantei,restul vin pe parcurs :lol:



(GPS)




reed

Cateva cadre pana sa iau masina
Intrarea in tunelul Holland.Stil Art-Deco. (GPS)


Statuia libertatii (GPS)


Turnul de aerisire al tunelului.In filmul Mens in Black aici aveau sediul (GPS)


reed

#6
Condus in US.
In general regulile de circulatie sunt la fel ca in Europa,cu mici diferente.Prima ar fi ca nu sunt indicatoare de circulatie ,ci sunt scrise(One way,Drivers mult turn right),cu cateva exceptii,STOP,YIELD,restul,trebuie sa te uiti si sa citesti.Alta chestie sunt semafoarele.Daca de exemplu pentru mersul inainte este rosu,cei care fac la dreapta pot vira,daca nu se specifica special ca trebuie sa opreasca.Nu sunt indicatoare intermitente verzi sau altceva.Am fost claxonat la inceput.
Eu am avut treaba in orasul Albany la 300 km nord de NYC.Normal se poate merge pe INTERSTATE,adica autostrada interstatala,cu limita de 65 de mile pe ora(105km),dar care se plateste,,cu un dispozitiv numit E-Z pass.In zonele mari urbane este gratuita.Se poate plati si cash,insa nu intotdeauana.Sa evit suprizele eu am preferat sa merg pe drumuri fara taxa,asa ca am luat-o pe un express,construit prin anii 20,fara banda de urgenta,doar 30 de minute mai mult de condus(limita 55 mile\h -90km\h).Recomand WAZE,pentru ca sunt multe radare si masini de politie la panda.Alta chestie este ca acolo nu se conduce pe regula pastrarii primei benzi,ci toti merg cum vor,cu ce viteza,pe oricare din benzi.E confuz si un pic periculos chiar.Ca prima oara,am respectat la kilometru viteza,temandu-ma de stirile alea cu urmariri din elicoptere,pentru cei ce depaseau viteza.Aveam sa imi dau seama ca se practica depasirea de viteza cu 20-30 de km/h chiar si in prezenta politiei :lol:



























(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)




reed

Am stat undeva pe langa Albany.Orasul micut,insa mi-a placut,brutalism amestecat cu dutch colonial si arhitectura germana.Contrar celor stiute de mine,totul este foarte curat.Sunt foarte putini fumatori(un pachet de tigari 15-18 dolari).In afara oraselor mari nu prea sunt trotoare,deci cu masina trebuie sa te deplasezi oriunde.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Pod peste fluviul Hudston (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


reed

#8
Acum va voi spune niste chestii interesante de pe aici.
Daca veniti prin state,nu va luati nimic in valiza daca vreti sa cumparati haine.Hainele de brand,gen Calvin Klein,Michael Kors,Levis,Tommy Hilfiger au preturi extraordinar de mici.Pentru haine,nu se plateste TVA,unul din putinele lucruri la care pretul afisat va fi cel platit.Astfel la outleturi gen TJ Maxx si Marshalls,se pot cumpara lucruri care aici in Europa ar costa cel putin dublu.









(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Medicamentele de uz general sunt foarte foarte ieftine.1000 bucati ibuprofen de exemplu va vor costa 17 dolari :o
(GPS)


Benzina este si ea destul de ieftina,3,6 dolari pentru 3,8 litri(1 galon),benzina de cifra octanica mica.La fel ca si hainele,pretul afisat este cel platit.
(GPS)


(GPS)





ciprebbe

TJ Maxx, Marshal, Ross, in general sunt magazine cu marfa returnata sau capete de loturi(vezi si de Macy's Backstage). In statul NY de la o anumita suma in sus se platesc taxe si pe haine. Noi mereu o rupem pe mai multe bonuri :).
Recomand zboruri cu Emirates din Milano , le gasesti in zona de 400 euro in perioada asta cu A380 si ai 2 bagaje de cala incluse.
Atentie la virajul spre dreapta cand e rosu pt inainte. E obligatoriu sa faci un STOP de 3 sec altfel te poti trezi cu un ticket.
In rest experienta in US e deosebita. Zi frumoase pe mai departe!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

reed

#10
Pe timpul sederii mele a fost foarte frig in timpul weekendului(-24),in Albany,asa ca am decis sa ma intorc in New York,unde era mai cald(-14) :lol:
.
Pentru cei ce nu cunosc NY,este destul de mare.Am rezervat hotel 2 nopti,200 de dolari ,undeva in zona Time Square ,asta fiind la vreo 10 kilometri de WTC.
Parcarile sunt extraordinar de scumpe,si doar cu valet.Adica iti lasi masina,si cineva vine si v-o parcheaza.Nu lasati bunuri de valoare.Eu am folosit o aplicatie Spotangels,48 de ore m-a costat 38 de dolari.Preturile normale ar fi de 80-120 dolari pe zi.Parcarea la 10 minute de hotel.Hotelul a fost cu baie si dus la comun,insa curatel.Camera mica,insa cu o vedere foarte faina.Am folosit camera pentru pozele astea :D
Pentru plimbare am folosit metroul,2.8 dolari o cursa,se poate face si cu schimbare.4 calatorii 11 dolari.Este o experienta placuta,vagoanele sunt curate.Metroul in sine este un obiectiv istoric.

























reed

Pe repede inainte,Time square,brookin bridge,WTC.
Se poate merge in Coney Island,este la fiecare ora un feribot gratuit.







































reed


reed

#13

Intrarea in terminalul feribotului catre Coney Island





Coney Island











Statie de Metrou



Empire state Buildin


Detaliu Empire State Building








Detaliu Rockafeller Building














Detaliu Art-Deco













Cam asta a fost calatoria mea in State.Probabil va deveni destinatie mai accesibila,o cultura nu chiar asa de diferita pana la urma fata de cea din Europa.Multe surprize placute per ansamblu,si asta fiind doar intr-o mica parte din ceea ce reprezita vastul teritoriu.

ciprebbe

Trebuie sa mergi spre West ca sa descoperi America :) Foarte Europenizata zona Manhattanului. Spre vest e altceva.
Mai recomand cazare in afara Manhattanului, aproape de orice statie de metrou, si un abonament de o saptamana la metrou cu nr nelimitat de calatorii. Nu ai ce face cu masina in NYC (dupa cum bine ai expus mai sus), Washington sau Philadelphia sunt la o aruncatura de bus din NYC.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe