News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx Găneasa-Tigveni

Started by silviu74, November 25, 2022, 01:00:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mirceaeliade

Problema e mi se pare ca asa a inceput si Braila-Buzau si Braila-Focsani.  Tot la comenzi politice.  Si iata ca in loc sa se faca un A veritabil sau DX serios Ramnicu Sarat-Braila, avem doua proiecte nici finantate nici motivate bine, dar care cumva sug bani de la alte proiecte mai vitale.  S-a dat ordin de la centru, si chit ca trebuie sa ne prefacem ca muncim, banii tot pe apa sambetei se duc.  Macar sa se duca auncati dar pe proiecte chiar motivate serios.

dr4qul4

Proiectul este foarte bun. Cel putin partea lui estica. Restul este discutabil, dar poate se face mult mai tarziu.
Partea estica reprezinta legatura Rm Valcea cu A1, adica PiSi 6 cum ne-o imaginam noi aici pe forum.
Doar ca PiSi6 este doar o minicentura pt Tiveni, o legatura intre A1 si DN73C, un drum national doar cu numele, care nu poate niciodata prelua trafic greu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohnDoe

E necesar, dar dupa toate celelalte DEx din tara,
La fel e necesar si unul intre Severin - Tg Jiu si Rm Valcea, dar asta dupa T-G
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.

IonutPad

#48
Un drum de mare viteză între Târgu Jiu și Drobeta Turnu-Severin nu cred că e justificat. De la Târgu Jiu și până la Drobeta, în afară de Motru, nu prea sunt localități mari (cu excepția celor care sunt oricum în imediata apropiere a celor două orașe). Cu actuala infrastructură, distanța Drobeta-Râmnicu Vâlcea e de 200 km via Târgu Jiu și 220 km via Filiași. Drobeta-Filiași și Filiași-Târgu Cărbunești vor fi drumuri de mare viteză oricum, deci se va circula cu 120 km/h. Mai curând completezi cu un drum de mare viteză Târgu Cărbunești-Râmnicu Vâlcea, pentru că pe traseu sunt multe localități populate și cu potențial turistic.

JohnDoe

Quote from: gmst on June 10, 2023, 09:26:54 AM...
De banii aceștia sa facă un DX spre Horezu - Târgu Jiu.  Acolo ar face și economie mare de timp. Părerea mea.

Bine zici, sa mearga pana in Tg Jiu.
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.

IonutPad

Premierul Nicolae Ciucă declara pe 28 decembrie 2023 la Horezu că proiectul drumului Găneasa-Tigveni este o prioritate.

QuoteAvem nevoie de dezvoltarea infrastructurii şi desigur de a face în aşa fel încât să devină mai atrăgătoare pentru investitori

Sursa