News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Mersul Trenurilor 2022-2023

Started by ALEXCFR, September 18, 2022, 09:46:56 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ALEXCFR

Mersul trenurilor 2022-2023
Vor reveni trenurile IC .


ALEXCFR

Dispar trenurile IR 1521/1522 București-Pausa de la noul mers al trenurilor 2022-2023
Toate trenurile sezoniere limitate la Constanța și de acolo ca regio la Mangalia.
Unele trenuri regio express devin Interregio.

ioandorin

M-am uitat peste livretul de regio, dar nu sunt toate!Mă interesa cele de pe 200,Arad-Simeria.
Poate dacă le-ai pune pe regionale ar fi mai bine. Ms!

StefanD_

#4
Care e ideea cu IC-urile care opresc in Buftea?

AndreiB

E extrem de bizara. Traficul Buftea - non-Bucuresti e minuscul.

Xenos

Avocatii care au dosare la Buftea, si vin din Brasov si Cluj?! :) Si mie mi se pare absurd. Absurd e si sa nu opreasca in Sinaia si Predeal, nu inteleg ambitiile astea prostesti.

athosga

#7

Din pacate nu gasesc aici trenurioe internationale (IR346 de ex). Mersi pt ajutor, daca puteti.

ALEXCFR

Sunt la trase internaționale trenurile 346

athosga

Scuze, dar nu am vazut nicaieri trenuri internationale. Presuoun ca trebuia sa fie fisierul nr. 1 (am gasit doar de la 2 in sus). Oricum, linkul nu mai functioneaza ("Transfer expired"). :(

TVlad

Buftea e resedinta de judet. Cica e o regula care leaga rangul trenului de rangul localitatii.
Cita vreme o sa fie Ifovul judet si nu o simpla extensie a Bucurestiului cum era pe vremuri "Sectorul Agricol Ilfov", vom avea "Expresul de Buftea".

dan tm

Buftea nu e resedinta de judet.
Resedinta e in Bucuresti.

TVlad

#12
Ceva este, a explicat "doctorul" pe forumul celalalt dar nu am mai stat sa caut. Au ei niste criterii dupa care alcatuiesc mersul trenurilor. Uneori rezultatele sint stupide dar spunea ca in general noul mers va fi mult mai logic si coerent.

AndreiB

Este cretina oprirea IC-urilor in Buftea, indiferent de ce legi dau. Si nu este resedinta, asa ca nici macar nu se aplica legea respectiva.

Sper sa revizuiasca...

dan tm

#14

Începând cu noul mers, toate trenurile de un rang pentru care se cere compensaţie vor opri în aceleaşi staţii. Se termină cu IR cu mers de R sau, mai rău, cu R cu mers de IR sau de IC.
Era absolut aiurea ca un tren IR subvenţionat de statul român să nu oprească în staţiunile de interes naţional sau în reşedinţe de judeţ.
Tot de la noul mers se vor compensa şi trenuri IC, care vor trebui să îndeplinească condiţii stricte de confort (aer condiţionat, prize, alimentaţie publică) şi opriri (reşedinţe de judeţ, nu mai opreşte IC-ul la Strehaia ca pe vremuri).

În concluzie, opririle pentru trenurile subvenţionate se alocă astfel:
- IC opreşte în B şi reşedinţe de judeţ (+vârfuri de pantă că te obligă instrucţia)
- IR opreşte în localităţi urbane de rang 0, 1, 2, staţiuni turistice de interes naţional şi noduri feroviare
- RE opreşte în localităţi cu peste 2500 locuitori
- R opreşte cel puţin la orice peron conform STI

Tarifarea se face conform OMTI 548/2022, se elimină haiducia în care puneai tarif de R la mers de IC

https://trenuletz.forumgratuit.ro/t5275p105-propuneri-pentru-mersul-trenurilor-2022-2023