[B] Pasajul subteran Eroii Revolutiei

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:13:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

survola

Probabil Metrorex se așteaptă să cumpere cineva niște închideri cu zăbrele, de montat înainte de turnicheți:




Powered by API/PUM imgur uploader

bekxy

În capăt la Pieptănari au apărut două semafoare. Unul înainte de trecere, unul după, care pare să includă şi un liber dreapta. Cam bizar, dar bănuiesc că aşa costă mai mult.

TibiV

Banuiesc ca despre asta vorbesti:
Quote from: TibiV on August 20, 2023, 09:21:45 AM



Se resistematizează cu semafoare și intersecția cu Bulevardul Pieptănari, care acum este doar cu indicatoare "Cedează  trecerea"...





"Liber dreapta" cred ca este doar pana vor fi puse semafoarele in functiune...
(In ultima poza semaforul este fix in spatele indicatorelor "cedeaza trecerea" si "obligatoriu dreapta", si obturat de indicatoare - dar este acolo...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bekxy

Cred că m-am prins ce e structura asta. Sunt niște năvoade. Știe bă Luță ceva de vreo ploaie cu pești în viitor.

Deci vom avea pe harta turistică a Bucureștiului "Năvoadele de la Pieptănari (sau de la Eroii Revoluției)".

ionutpunctro

Interese politice.. Cand bunicul mergea cu navodul pe rau trebuia sa se ascunda de militie..  >:(  :lol:

On-topic: Ar putea arata ok daca nu s-ar inalta chiar asa de mult.. si daca structura ar proteja macar de ploaie..

zeckesan

TPBI anunță că de luni 11 septembrie revin tramvaiele la Eroii Revoluției, dar nu și linia 25

QuoteLiniile 1, 7, 10, 19 și 610 revin pe traseele de bază de luni, 11 septembrie. Linia 12 – modificată
https://tpbi.ro/liniile-1-7-10-19-si-610-revin-pe-traseele-de-baza-de-luni-11-septembrie-linia-12-modificata/


bekxy

Într-adevăr, au eliberat linia de tramvai. Dar mai au de ridicat țevi... grămadă. Asta înseamnă că câte o bandă și jumate vor fi în continuare ocupate de macarale și nacele și vor lucra sub trafic de tramvaie. Sau lucrează numai noaptea și mai durează 6 luni. Ce dacă a zis bă Luță că termină până luni? Cine ține minte?

Gura de ieșire de la cimitir e în continuare abandonată, nefinalizată. La Al Padrino azi dimineață au început o turnare, un soi de beton de egalizare cu plasă de Buzău.
Nenorocirea e în gura Pieptănari-ului, unde au găsit cum să mai footă în plus traficul. Au tras o pastilă în formă de T gogoneț, ca să separe sensurile. Și cum banda 1 pe ambele sensuri e parcare până la trecerea de pietoni, e cam greu sa mai iesi/ intri din/ pe Pieptănari. Rămâne câte o singură bandă și aia vai de ea.

survola

Stai liniștit că abia așteaptă să mai ridice niște mașini (dacă este în sectorul 4).

lucian

#113

MrConnaisseur

#114
In legatura cu discuțiile anterioare: mie confecțiile metalice îmi par ca forma de paraboloid hiperbolic, iar ca sursa de inspirație a fermelor în sine Gara Oriente din Lisabona.
Opinie nepopulara: s-ar putea sa arate foarte bine la final, mai ales dacă vor avea și o învelitoare la partea superioara, de sticla curbata.
Mi-ar plăcea sa văd mai des asemenea "bold statement" într-un oraș în care noi suntem obișnuiți cu banalul, plexiglassul și inoxul.

dan tm

Mai degraba cred ca s-a incercat o alta varianta a semicercurilor care sint pe la alte pasaje.
La baza pare a fi acelasi semicerc ca la Pasajul Basarab

lucian

#116

rt25

Quote from: rt25 on August 02, 2023, 10:18:52 PMS-au inspirat de la Gara Oriente din Lisabona. Mie unul imi place daca le iese.

Cu mentiunea ca Gara Oriente e pur si simplu imensa. Sub liniile de tren e un mega pasaj subteran cu mall si supermarket si tot ce trebuie. Si pe sub gara trece si... metroul.

In vecinatatea garii Oriente este o zona cu hoteluri asemanatoare cu cea din Mamaia (are inclusiv gondola).

Sunt ceva similaritati pastrand proportiile: metroul, cladirea de birouri si spatiile comerciale, pasajul subteran.

Eu cred ca avem nevoie si de chestiuni pe care sa le construim si cu simt estetic. Mi se pare ca mai reduce putin din nepotrivirea plasarii vechiului City Mall acolo si face piata mai coerenta. Legat de cat a costat.... nu vom stii niciodata, la S4 astfel de informatii nu se afla...

bekxy

Peste câte ierni o să moară acolo cineva care așteaptă tramvaiul, troznit în cap de un țurțure căzut de pe una din țevile de sus?

survola

Premiul ,,Drobul de sare 2023"   :lol: