News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CT] Constanta Arena

Started by Harry, September 25, 2014, 09:26:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

^^Abia acum la 7 luni de la alegerea constructorului primaria va supune la vot expropierea terenurilor

Harry

Lovit simultan din trei directii, proiectul salii polivalente este unul de la care ne putem lua adio. Dupa ce la finele anului trecut Compania Nationala de Investitii a desemnat Euromateria ca si castigator al licitatiei pentru construirea noii sali polivalente Constanta, administratia locala nemultumita de decizie a facut tot ce s-a putut pentru a intarzia cu actele necesare demararii lucrarilor si nu a executat nici eliberarea de sarcina a terenului.



Nemultumita de proiect, o echipa sportiva care activeaza pe un teren de sport ce urmeaza a fi expropriat a atacat in instanta procedura de expropiere.



La toate acestea se adauga acum si intrarea in insolventa a Euromateria, compania care trebuia sa efectueze lucrarile de construire.



Tinand cont de tot acest scandal, Compania Nationala de Investitii - CNI nu a mai alocat fonduri pentru proiectul de la Constanta.



tom_sawyer


Harry

Compania Nationala de Investitii a semnat contractul pentru Servicii de urmarire si verificare calitativa si cantitativa a executiei lucrarilor de constructii, pe tot parcursul lucrarilor prin diriginti de santier autorizati la obiectivul de investitii:

,,Sala de Sport Polivalenta – 5000 locuri", Municipiul Constanta, Judetul Constanta" cu Ecoinstal Urban SRL pentru suma de 491.000 lei + tva.

=====================


Harry

S-au eliberat Certificatul de Urbanism si Autorizatia de Demolare pentru demolarea cladirilor de pe teren precum si autorizatia de construire pentru sala propriu zisa.

Harry

Primaria Municipiului Constanta a lansat licitatia pentru Lucrari de demolare a unor active amplasate pe amplasamentul obiectivului de investitii Sala sport Polivalenta 5000 locuri zona Badea Cartan, inclusiv proiectare

Valoarea totala estimata: 466.121,18 lei + tva.

Data de deschidere a ofertelor: 02.03.2020.

Conform caietului de sarcini, durata contractului va fi de 120 de zile.

Se vor desfiinta corpurile C3, C4, C5, C6, C7, C8, C9, C10, C11, C12, C13, C14, C15. Activele C1, C2 vor fi demolate ulterior pronuntarii sentintelor civile pentru dosarele aflate pe rolul instantelor de judecata care fac obiectul acestor constructii.

Harry

Shameless self-promotion.  :-[ :lol: i-am luat 2 vb despre situatia polivalentei


Harry

^^La licitatia pt demolarea activelor , au fost depuse 4 oferte:

1.MARENT 99 S.R.L.,

2.SMZ IMPEX,

3.IONILARIDAN GRUP,

4.Asocierea: Euromateria (Leader), S.C. OPTIMAL PROJECT S.R.L.

rota

Începând cu data de 11 mai, încep lucrările de execuție la sala polivalentă de la Constanța! Noua sală de sport va avea o capacitate de 5.000 de locuri (dintre care aproximativ 100 de locuri pentru persoanele cu dizabilități, 100 locuri pentru presă, 150 locuri VIP).

Obiectivul de investiții va beneficia de o sală de competiții care va fi omologată de forurile de specialitate pentru derularea de evenimente sportive de handbal, baschet sau volei de nivel național, dar și de nivel european și mondial. Totodată proiectul noii săli polivalente include și spații dedicate sportivilor (sală de antrenament, sală de forță, sală de fitness, vestiare, cabinete medicale), spații dedicate presei (studiouri pentru transmisii radio-tv), spații dedicate publicului (cafenele, alimentație publică, grupuri sanitare), dar și spații administrative.

Noua sală polivalentă va putea găzdui și evenimente culturale, conferințe, concerte sau festivaluri.
Obiectivul de investiții are o valoare de aproximativ 67,9 milioane lei, urmând a fi finalizat în anul 2022.Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Harry

Au inceput lucrarile de eliberare de sarcina a terenului.

Harry

Lucrarile sunt mult mai avansate decat ma asteptam



Bonus am facut poze si la standionul abandonat. Si cum dupa o bere iti vine si curaj  :lol: am zis sa dau o tura de stadion. ~90 de kg, beau, fumez, nu am mai alergat mai mult de 20 de metri de ani buni :lol: Am reusit o tura in 1 minut si 5 secunde, dupa aia am avut nevoie de reanimare  :lol: :lol: :lol:














Harry



Harry


Harry