News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Romania-Bulgaria-Turcia

Started by Pellady, June 13, 2022, 11:46:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pellady

Deoarece urmeaza sa fac concediul in Turcia, si cred ca nu sunt singurul care nu stie ce are de facut neaparat cand merge acolo, as dori ca cei care  au mai fost sa impartaseasca cu noi ceilalti ceea ce trebuie neaparat sa fie stiut. Multumesc!

dr4qul4

te duci cu masina din Hunedoara pana in Turcia? Antalya banuiesc?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Pellady

Eu asa as vrea, este mult mai pitoresc sa mergi cu masina. De data asta in Kusadasi.

dr4qul4

neaparat sa-ti faci asigurare de asistenta rutiera.
Eu nu am fost in Turcia cu masina, insa am un unchi care se duce in fiecare an. A fost si prin capadochia...
Hunedoara e cam departe, asa ca ar trebui sa opresti. Sfatul meu e sa stai 2 nopti in Istambul la dus si minim 1 la intoarcere in Sofia. Asta ca sa nu mergi pe acelasi drum.
Banuiesc ca stii ca prin Bulgaria, cel putin pe traseele principale, nu vei intalni nici o problema. Eu o traversez spre Grecia numai noaptea.
Adica plec dupa amiaza din Bucuresti ca sa ajung dimineata devreme la destinatie. In felul asta scapi de cozile din vami si de trafic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Pellady

#4
Da, ok, as vrea sa spuna careva ce fel de acte sunt necesare la intrarea in Turcia si de ce trebuie tinut cont. Cum sa procedam cu banii, si cum platim drumurile acolo. De unde sa alimentam sau de unde nu. Si altele care nu imi trec mie prin cap daca cumva sunt necesare.

ghrt

Am întrebat şi eu, că vroiam să merg la Istanbul primăvara asta (nu am mai ajuns) şi am auzit doar că trebuie să am Cartea verde în original şi neapărat de culoarea verde.

Vei prinde noul pod peste Dardanele.

Când am fost acum mulţi ani cu maşina şi am obosit am stat pur şi simplu la primul motel, a fost ok. Tot de atunci îmi amintesc că ei circulă altfel în giratorii.
Cont (aproape) inactiv.

Pellady

Potrivit hotararii autoritatilor competente din Republica Turcia, incepand cu data de 1 iunie 2022, NU mai este necesara prezentarea certificatului care sa ateste vaccinarea impotriva COVID-19, dovada trecerii prin boala sau testarea RT-PCR ori antigen la niciunul din punctele vamale de intrare in aceasta tara (aerian, terestru si naval).

De asemenea, a fost eliminata obligativitatea completarii formularului PLF la intrarea in Turcia.

https://www.medicover.ro/covid/conditii-de-calatorie-turcia/

Pellady

#7
Cu masina in Turcia

10 intrebari si raspunsuri

Spre Antalya


Pellady


b1

Noi limite de viteză pe autostrăzile turcești. Vezi aici.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

Pellady

#10
Care variante de trecere prin Bulgaria ati alege si care ar fi motivele alegerii uneia dintre aceste variante.



Variante traseu traversare Bulgaria

Putin ajutor de la moderatori cu postarea imaginii, va rog!