News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Știri și discuții diverse despre infrastructura de metrou

Started by Goldmund, August 19, 2014, 07:04:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Nu prea inteleg de ce ar avea gratuit ... probabil sa stimuleze turismul?

UEFA EURO 2020. Transport gratuit pentru cei care au cumpărat bilete la meciurile din București. Proiectul de OUG

Spectatorii UEFA EURO 2020 care au cumpărat bilete pentru meciurile care se vor juca la București vor avea transport gratuit cu metroul și pe linia de cale ferată București-Otopeni, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență publicat de Ministerul Transporturilor.

Aceștia vor avea transport gratuit în ziua meciului pentru care au bilet, până la ora 23:59, și în ziua următoare.

Personalul acreditat UEFA - voluntari și mass-media – va avea transport gratuit cu metroul și pe linia ferată spre aeroport pentru toată perioada desfășurării turneului UEFA EURO 2020 la București, în perioada 10-29 iunie 2021.

Eliberarea titlurilor de călătorie se va face pe baza biletului de acces la meciurile campionatului UEFA EURO 2020, pentru spectatori, și pe baza legitimației oficiale pentru personalul acreditat UEFA.

Decontarea gratuităților se va face prin bugetul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii. Operatorii de transport feroviar și operatorul de transport cu metroul vor transmite deconturile către Ministerul Transporturilor până la data de 25 iulie 2021.

Patru meciuri din cadrul UEFA EURO 2020 vor avea loc la București, în 13, 17, 21 și 28 iunie.

Primul meci va fi între Austria și Macedonia de Nord, în 13 iunie, de la ora 19.00. În 17 iunie joacă Ucraina cu Macedonia de Nord, de la ora 16.00. În 21 iunie va avea loc meciul Ucraina-Austria, de la ora 19:00. În 28 iunie va avea loc una din partidele din optimi.

https://www.digi24.ro/stiri/sport/fotbal/uefa-euro-2020-transport-gratuit-pentru-cei-care-au-cumparat-bilete-la-meciurile-din-bucuresti-proiectul-de-oug-1557617

subway

Cum vor valida la turnichet cu biletul la meciul de fotbal?
Sau vom numara pe deste, intra unul numaram doi sau trei ca sa incasam subventia guvernamentala?
Eu cred ca nu vor numara nimic, se vor lua in considerare doar cifrele cu aterizatii la aeroport sau numarul de bilete contabilizat de UEFA si vor primi toti aceeasi compensatie in echivalent de abonament de o zi-doua-trei de parca microbistii ar veni nu pentru meci ci pentru a vizita transportul in comun bucurestean!
Mai lipsea sa le dea si gratuitate pe taxi...
Pune-i frate sa plateasca, orice distractie costa pe lumea asta...
Bere gratis nu le da in Centrul Vechi???
Dar testarea rapida la intrarea pe stadion e pe bani sau tot moka?
Voi credeti ca tot asa e si in tarile civilizate cu apa calda la robinet sau doar in republicile bananiere???
:p

tonică

Testarea rapida- 40 lei, accesul celor vaccinați - 5 lei  8)

subway


tonică

Am bilete la unul dintre meciuri împreună cu fiul meu, ceea ce am scris am primit pe mail. Prețul pt test rapid l-am aflat totuși din presa.

voicul

Șefii Metrorex cer în instanță ca 5.500 de angajați să nu mai primească salarii majorate

Șefii Metrorex cer în instanță suspendarea majorării salariilor cu 18%, de care angajații companiei beneficiază din 1 noiembrie anul trecut, majorare pe care Ministerul Transporturilor o consideră ilegală.

Conducerea Metrorex a înaintat o acțiune în acest sens la Tribunalul București.

Șefii companiei care administrează metroul bucureștean cer magistraților să suspende de urgență, prin ordonanță președințială, aplicarea contractului colectiv de muncă negociat în toamna anului trecut prin care cei circa 5.500 de angajați au primit salarii mai mari de la 1 noiembrie.

Cererea șefilor Metrorex se va judeca în 24 iunie, potrivit sindicaliștilor. Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, s-a arătat în repetate rânduri scandalizat că în pandemie la Metrorex au crescut lefurile, în condițiile în care veniturile companiei au fost în scădere, iar foștii șefi nu au achitat contribuțiile angajaților la pensie și sănătate. Practic s-au acumulat datorii la buget pentru a fi acoperite câștigurile nete.


https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/sefii-metrorex-cer-in-instanta-ca-5-500-de-angajati-sa-nu-mai-primeasca-salarii-majorate-1572383


Duta C

Sunt stat in stat.Sper ca Drula sa termine smecheria de la metrou.In alta ordine de idei cind cartela da eroare si te duci la ghiseista si ai spui mai ca nu iti da si vreo doua.Mi s-a intimplat.Astazi 2 tineri la Obor aceeasi treaba iar ghiseista ia luat la 3 pazeste de parca era vina lor .Niste NESIMTITE!!!!.Daca Drula citeste pe aici.Il sustin!!!Nu sunt usr-ist dar imi place ca e reformator!Are sustinerea noastra a celor ce folosim metroul!


Xenos

La Dristor 2 e inca bazar....apropo de discutiile despre Negoita, din stenograma aia.

Duta C


danvaderman

Salut! Ma puteti ajuta sa gasesc harta metroului din Bucuresti? Cea reala, pe unde trece exact... Nu stiu de unde o aveam dar nu mai reusesc sa o gasesc. Multumesc!

frunzaverde

Ce nivel de detaliu iti trebuie? Daca iti trebuie o rezolutie de plan general (gen 1:25000), Open Street Maps si Google Maps au ambele reteaua corecta geografic.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

danvaderman

Merci mult. Cea de pe openstreetmap este cea corecta. De ex. de la Pacii spre Preciziei trece pe sub strada Valea Crisului, iar de la Eroilor spre Politehnica o ia pe sub Ernest Juvara.

voicul

Reciclezi și mergi gratis cu metroul. În ce condiții se desfășoară noua campanie Metrorex

Metrorex a lansat o campanie dedicată reciclării deșeurilor prin care participanții câștigă o cartelă de metrou cu o călătorie în schimbul donării a cinci PET-uri, sticle sau doze de aluminiu.

,,Metrorex, în parteneriat cu Eco Synergy şi Rematholding, lansează 'PET=BILET', campania premieră ce are ca scop atât încurajarea colectării şi reciclării deşeurilor, cât şi creşterea interesului cetăţenilor pentru călătoria cu metroul - transport ecologic, nepoluant. Metrorex încurajează programele ce au ca scop protecţia mediului, aliniindu-se astfel politicilor naţionale şi internaţionale ecologiste. Prin această campanie se doreşte sensibilizarea opiniei publice şi creşterea gradului de conştientizare cu privire la importanţa protejării mediului înconjurător", se arată într-un comunicat al companiei, citat de Agerpres.

Cei dornici să participe sunt aşteptaţi în perioada 2 - 20 august în staţiile de metrou Dimitrie Leonida şi Pipera (intrarea principală) la standul partenerilor Metrorex.

Călătorii vor oferi 5 deşeuri (PET-uri, sticle sau doze de aluminiu), iar în schimb vor primi o cartelă de metrou cu o călătorie.

,,Astfel de campanii sunt necesare pentru schimbarea comportamentului cetăţenilor cu privire la păstrarea mediului înconjurător curat şi nepoluat, dar şi pentru promovarea beneficiilor utilizării transportului subteran ca mijloc de transport ecologic. Astfel că, prin aceste tipuri de acţiuni, societatea noastră doreşte să se implice activ în formarea unor comportamente responsabile din punct de vedere ecologic", a declarat Ştefan Paraschiv, directorul general al Metrorex.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/reciclezi-si-mergi-gratis-cu-metroul-in-ce-conditii-se-desfasoara-noua-campanie-metrorex-1615625