News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Știri și discuții diverse despre infrastructura de metrou

Started by Goldmund, August 19, 2014, 07:04:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

subway

Stalpii aia aveau o semnificatie, se doreau a sugera niste faclii in memoria Eroilor Sanitari. Ce mare scofala ar fi fost sa puna niste becuri led economicoase si cu durata lunga de viata?

TVlad

Interesant, nu m-am gindit la semnificatia asta dar intr-adevar au forma unei faclii. Eu credeam ca lumina din virf a fost prevazuta ca sa atenueze din masivitatea lor. Acum 10 ani am trimis o sesizare la Metrorex rugindu-i sa puna becurile la loc dar nici raspuns nu am primit, nici becurile nu au fost inlocuite.

stangabriel

https://economedia.ro/metroul-din-drumul-taberei-singura-magistrala-construita-dupa-revolutie-are-cei-mai-putini-calatori-cum-se-explica-situatia-si-cand-vin-noile-rame-de-metrou.html

M5 – Grafic al validărilor pe zi în lunile februarie şi martie :

FEBRUARIE 2021
Magistrala 1+3   116.521
Magistrala 2   71.498
Magistrala 4   7.139
Magistrala 5   6.967
Total General   202.126

MARTIE 2021
Magistrala 1+3   114.716
Magistrala 2   70.253
Magistrala 4   7.166
Magistrala 5   7.081
Total General   199.214

Situaţia nu se va îmbunătăţi cel puţin până în noiembrie 2022, atunci când este aşteptat primul tren nou Alstom din comanda de 13 unităţi. Contractul a fost semnat în decembrie 2020 cu termen 23 de luni pentru primul tren şi o durată de 30 de luni pentru restul de 12 unităţi, potrivit Metrorex.

,,Durata contractului de furnizare a celor 13 trenuri Alstom este de 30 luni, dintre care 23 luni de la semnarea contractului pentru primul tren; Eșalonat pentru trenurile 2 – 13, pe parcursul celor 7 luni rămase până la finalizarea contractului", a transmis Metrorex, la solicitarea Economedia.

RaduG

Despre lanțul de interese de la metrou/sindicat/Rădoi, și cum iese gunoiul de sub preș. Mi-a reținut atenția fraza următoare, despre fiul iubitei lui Rădoi:

,,Mai mult, Andrei Drăgan conduce un AUDI SQ5 – atenție, înmatriculat pe... Metrorex"


Articolul complet:

https://www.gandul.ro/dezvaluiri/mega-exclusivitate-sindicalistul-sef-ion-radoi-a-oprit-metroul-pentru-ca-iubita-lui-secreta-ramane-fara-spatii-comerciale-fotovideo-bomba-19609727




TVlad

Toate ca toate dar dupa taraboiul cu spatiile comerciale, unele au ramas bine merci. Nu numai nedemolate dar cit se poate de active, cu marfa si clienti; spre exemplu TOATE cele de la Izvor si Piata Unirii 2:

Piata Unirii 2:


Izvor:


In statia Aurel Vlaicu au demolat toate chioscurile dar acum arata rau. Sper sa curete, sa zugraveasca si sa readuca totul la o forma civilizata:

Aurel Vlaicu - interior:



In exterior, PS1 demolat cu tam-tam niste prisme publicitare instalate ilegal cu complicitatea fostei conduceri de sector. Ma intreb daca aceste chioscuri ambulante sint mai legale decit ele pentru ca aspectul e, in orice caz, de iarmaroc:

Aurel Vlaicu - comert ambulant:


Aurel Vlaicu - comert ambulant:


In statia Piata Unirii 1 au demolat tot insa ar fi bine sa aduca si podeaua la nivel. E urit, e in drum si poti sa te impiedici:

PU1:



oc7avian

Se aduc treptat la forma inițială. Pipera dacă nu mă înșel e deja gata (văzusem pe MU). Sectorul 3 încă nu a dat ordin de demolare a ce e ilegal, deci până atunci n-o să vedem mișcare.

Sorinus

Exista un plan sa repete figura de la Pipera, cu modernizat un pic statiile? Inca traficul la metrou e redus, iar statiile, arata mizer unele (Iancului, Grivita, 1 Mai).

TVlad

Ma gindisem si eu la povestea cu sectoarele dar Unirii 1 si Unirii 2 sint in acelasi sector si cu toate astea situatia e diferita.
Ca fapt divers, nu am inteles nici pina acum ce logica are amestecul primariei de sector in spatiul Metrorex.

oc7avian

@Sorinus: Zonele unde au fost spații comerciale se vor aduce în starea inițială.

@TVlad: N-aș fi atât de sigur. Unirii 1 și 2 cred că sunt în sectoare diferite (3 și 4). Și e simplă explicația "amestecului": nici pe terenul tău privat nu construiești de capul tău.

subway

Din punct de vedere legal al autorizatiilor Metrorex e in parohia PMB nu a sectoarelor dar probabil ca Nicusor nu a dorit sa se implice datorita antipatiilor politice reciproce pe criterii de partid...

irirat

Am si eu o curiozitate, de fapt fiul meu, toate statiile de metrou au cate un adapost antiaerian (sau ALA) ?
La Eroilor am observat usile ermetice, la restul nu tin minte.

subway


Cristi N

O sa vin cu o completare la mesajul lui Subway, teoretic majoritatea statiilor sunt cu totul un adapost ALA.
Atunci cand intra in orice statie fiul tau se poate uita dupa niste placi de metal care sectioneaza accesul. In spatele lor e locasul prin care ar trebui sa gliseze portile etanse. Tot niste porti etanse sunt si la legatura tunel - statie.

Practic nu cred ca functioneaza vreunul din sistemele astea.  O:-)

subway

Singurul lucru garantat e calculul structurii de rezistenta la explozie. Sistemele electro-mecanice care au apucat sa fie montate sunt total neintretinute si nefunctionale

irirat