News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Știri și discuții diverse despre infrastructura de metrou

Started by Goldmund, August 19, 2014, 07:04:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

Greu mai iese bazarul din noi!

Personal cel mai mult ma deranjeaza poluarea olfactiva. Chiar daca nu imi este foame cand intru sigur mi se face pana ies. Abia astept sa il vad pe Negoita cum demoleaza Mac-ul de la Unirii 2.

rt25

sper sa nu gresesc, dar Mc-ul la Unirii 2 e inchis de ceva timp (nu am mai schimbat metroul la unirii de vreun an, dar asa stiu ca era inchis chiar dinainte de pandemie).

Cristi N

Mc-ul e inchis din 2018 de cand a fost primul show cu magazinele si le-a taiat curentul la majoritatea dintre ele.

RaduG

YouTube Clotilde Armand

,,Vă invit să vizionați dialogul cu ministrul Transporturilor despre soluțiile noastre la problemele din Sectorul 1 și despre provocările din mandatele noastre."


panzer

Interesant: cine a facut metrou prin toata lumea si se intoarce in Romania? Vancouver? Cristi5? Sper din tot sufletul ca nu Baiazid!  :rofl:

subway

Astia n-au facut nici macar un trenulet miniatura in sufragerie...

nenea_hartia

^ Poate n-am înțeles eu bine, deși am revăzut secvența, dar se referă la cineva care s-a ocupat de sistematizarea transportului în ,,metropole ale lumii", nu de metrou. Astfel de sugestii s-au mai vehiculat. N-ar fi rău, dar am dubii.

N-are legătură cu metroul, dar am reținut că se gândesc să facă un concurs internațional pentru reabilitarea complexului Gării de Nord, așa cum îmi doream și eu. Dacă până termină mandatul reușesc să facă o licitație internațională pentru proiectare, au o mare bilă albă de la mine. :)


Duta C

Foarte bine...azi am trecut pe la Unirii si asa,parca,eram in extremul Pakistan.Adica erau de toate:chiloti de dama,pulovere,sandale,sutiene,genti,banane,cafea,incarcatoare,ce sa mai de toate......Eu propun sa mai faca o "Europa"undeva in neant si sa-l puna sef pe R
adoi!

AndreiB

Centrul Comercial Buticrex - brought to you by Sindomet Developments.

dan tm

DAca au rezistat atitia ani, inseamna ca au avut clienti nu?

Probabil sint eu din scoala veche, dar metroul nu este tocmai ca sa duca rapid oamenii?

Adica nu-mi dau seama cine si-ar cumpara chiloti si ciorapi de la metrou? ca sa nu mai spun ca ieri era un reportaj la stiri si imaginile aratau un magazin de trolere undeva la niste scari la metrou. Pai cred ca daca ar fi fost un incident la metrou nu aveu cum sa intre pompierii cu sculele lor , ce sa mai spun cum ar fi iesit calatorii pe gituirea aia?

Cine s-a dus la metrou sa isi ia troler?
dar daca au functionat atita vreme si acuma inchiderea lor genereaza atita scandal rezulta ca se vindeau chiloti la metrou chiar bine. Si trolere.
:o

ciprebbe

Asta e ca aia cu apartamentele din Cluj.
"Stiti de ce se vand asa de bine si de scump apartamentele in Cluj?
- pentru ca sunt la 5 ore de metrou....."

Ceva or vinde , probabil in decursul anilor s-au tot reprofilat dar multe dintre ele ingreunau circulatia iar in caz de un eveniment neplacut evacuarea era dificila. Cand a fost gandit si proiectat nu s-a pus problema sa faci la metrou Centru Comercial
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Trolerele sunt la Gara de Nord...

Este o filmare cu linia GDN-OTP care începe fix cu trolerele. Pe forum, cred că la multimodal...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Cătălin Drulă: 63 de spaţii comerciale din 10 staţii de metrou au fost demolate

Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a anunţat demolarea a 63 de spaţii comerciale amplasate în incinta a 10 staţii de metrou din sectoarele 1, 2, 4 şi 6 ale Capitalei.

,,Seara trecută, 63 de spații comerciale amplasate ilegal pe domeniul public al statului au fost desființate în 10 stații de metrou.
Mulțumesc primarului general al Capitalei, Nicușor Dan, primarilor sectoarelor 1, Clotilde Armand, 2, Radu Mihaiu, și 6, Ciprian Ciucu, care au desfășurat în ultimele 2 săptămâni activități de desființare a construcțiilor ilegale", a declarat ministrul Drulă într-o postare publicată pe Facebook.

Cea mai recentă acţiune, desfăşurată în seara de vineri spre sâmbătă, a aparţinut primăriei sectorului 4 care a desfiinţat spaţii ilegale din 7 staţii de metrou: Piața Unirii 1, Constantin Brâncoveanu, Piața Sudului, Eroii Revoluției, Apărătorii Patriei, Tineretului şi Timpuri Noi.

,,Mulțumesc domnului primar Băluță pentru mobilizarea excelentă. Metrorex a depus solicitări și către primăriile sectoarelor 3 și 5 și sunt convins că și acolo se va restabili legalitatea cât de curând", a spus Cătălin Drulă.

În urmă cu trei săptămâni, circulaţia metroului a fost oprită în urma unui protest spontan, organizat de sindicaliştii Metrorex, după decizia de eliberare a tuturor spaţiilor comerciale din incinta metroului bucureştean. Cu acest prilej, proprietarii magazinelor care urmau să se desfiinţeze s-au solidarizat şi ei cu sindicaliştii.

Primele magazine de la metrou demolate cu ranga de primarul sectorului 2 au fost cele din staţia Ştefan cel Mare. ,,Un cartel se destructurează cu ranga", a declarat cu acel prilej ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/catalin-drula-63-de-spatii-comerciale-din-10-statii-de-metrou-au-fost-demolate-1498809

TVlad

Bravo! Sa le defiinteze cit mai repede pe toate si altele sa nu mai apara vreodata. Poate se ocupa pe urma si de televizoare, panouri publicitare si antene. Sistemele de comunicatii mobile sint indispensabile dar se pot comasa intr-un sistem comun folosit de toti operatorii si instalat cum trebuie, cit mai discret, respectind arhitectura statiilor.
A propos de arhitectura, ce parere aveti de vopseaua maro de la Eroilor, aplicata peste caramida decorativa? In loc sa curete mizeria depusa de-a lungul vremii cu apa sub presiune sau alta metoda, mesterul roman acopera totul cu vopsea...Caramida aia si becurile cu mercur ascunse in partea de sus a coloanelor dadeau un farmec aparte statiei Eroilor. Becurile, odata arse, asa au ramas (cred ca de la inceputul anilor 90) iar acum au 'rezolvat' si caramida.