News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Știri și discuții diverse despre infrastructura de metrou

Started by Goldmund, August 19, 2014, 07:04:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

@tonica, nu știam că nu am voie să comentez pe trei topicuri în 5 minute... scuze pentru deranj Măria Ta.
Răspuns pentru acest topic, Radu Mihaiu PS2 a ieșit prost la imagine din acest tărăboi, trebuia să vina Drulă acolo. Dacă vor apărea alte chioșcuri vom vedea, bine ar fi să nu, dar tentația este mare. Chestia cu chioșcurile nu este nouă, nu vorbesc de metro, în S2 au mai fost dărâmate chioșcuri (Piața Obor) pe același motiv și apoi au fost reconstruite de cine trebuie și nu era de la PSD, ci de la PDL cu acordul lui Onțanu.

Restul de răspunsuri pe celelalte topicuri.

voicul

Poate nu imi aduc aminte bine, dar parca la metrou s-a mai facut odata curat si s-au eliminat magazinele, ca ... daca e incendiu! Cum sa fuga calatorii fix prin magazin ... nu se poate asa ceva!
Si incet incet, iar le demolam ...

subway

Nu s-a facut niciodata curat...dar as profita sa mai ridic o minge la fileu:
Cine plateste consumul de energie electrica al buticelor si celelalte utilitati gen ventilatie, iluminat, salubrizare, apa curenta?
Va spun eu: nimeni sau mai bine spus noi toti din bugetul Metrorex! Si asta nu de ieri de azi ci de peste doi ani!!!
Ca sa nu va mai povestesc ce haos si improvizatii sunt in instalatiile electrice cu matzaraia de cabluri trase halandala prin tot locul...
Pentru orice cetatean furtul de energie e penal, pentru chioscarii Sindomet nu. :(
Administratia metroului ar trebui sa ia imediat masura radicala sa le taie macaroana si pentru asta nu are nevoie de niciun ajutor din afara companiei.
Catalin, ce mai astepti ca nici macar ranga nu-ti trebuie!
Daca tot e circ sa fie bal pana la capat!
:)

dan tm

Apa curenta? pai doar ce scria carutasul mai sus ca e nevoie de toalete. Despre ce apa e vorba daca nu sint toalete?
DAr daca nu sint toalete, vinzatorii de la chioscuri unde meegeau la buda? hai ca inteleg, calatorii trebuiau sa ..., dar vinzatorii?

Poate intreb off topic,in statiile de metrou nu sint toalete pentru public?

cezar-mario2012

^Pe M5 sunt, parcă și pe M4 zona nouă, dar pe liniile vechi nu am văzut, doar la Victoriei este WC public.

TVlad

Cred ca exista toalete dar nu sint deschise publicului. Vinzatorii ca vinzatorii dar mereu m-am intrebat daca framintatoarele de la covigarii or avea unde sa se spele pe miini dupa ce...Asta e unul din motivele pentru care nu am cumparat niciodata de acolo.

subway

Toalete cu grupuri sanitare sunt in toate statiile fara exceptie dar nu sunt deschise publicului calator.
Ma asteptam sa aveti un simt al observatiei mai ascutit, n-ati bagat de seama ca una dintre buticele ranguite la Stefan cel Mare avea <ghiveta> proprie?
Apa curenta e obtinuta de Metrorex prin pompare din puturile de mare adancime, apoi apele uzate sunt colectate in statiile de pompare de la ambele capete ale statiei si evacuate in canalizarea exterioara unde e taxata de ApaNova, nu e moca...

carutasul

da, știam că există toalete pentru intern ( sunt oameni care stau o zi lucrătoare acolo deci... ), la cele pentru public mă refer. Știu că mi s-au părut o lipsă încă de pe vremea când stăteam în Regie ... Dar la asta cu buticurile care folosesc curentul și apa Metrorex nu mă gândisem, presupuneam că au și ei contoare ca oamenii .

voicul

Stația de metrou Pipera s-a închis mai devreme joi seară, iar călătorii au sunat nervoși la 112: Cu ce ajungem acum acasă? - VIDEO

Demolarea chioșcurilor de la metrou a fost reclamată, joi seară, la 112. Oamenii care au ajuns la stația de metrou Pipera au constatat că aceasta fusese închisă mai înainte de încheierea programului de circulație.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/statia-de-metrou-pipera-s-a-inchis-mai-devreme-joi-seara-iar-calatorii-au-sunat-nervosi-la-112-cu-ce-ajungem-acum-acasa-1489489

subway


Duta C

De acord cu tine @subway......una cite una ,pina no mai fi niciuna!

subway

Doar daca le citesti si ti se face greata
Acum daca au bagat fisa rasuna maneaua...

rt25


QuoteUnitatea –  Sindicatul Liber Metrou susține că toate proiectele de spații comerciale au fost aprobate de CTE Metrorex și avizate de proiectantul general al metroului, Metroul SA.

Unul din argumente e ca chioscurile au fost aprobate de Metrorex si proiectantul metroului Metroul S.A.
La ce fac referire in argumentul acela? Ca mai anterior pe pagina se mentioneaza ca niciuna din statii nu are din proiectare prevazute spatii comerciale.

Pelicanul

Toate stațiile de la inaugurarea inițială ( Timpuri Noi - Semănătoarea ) aveau deschise toalete pentru  publicul călător, subsemnatul care pe vremea aceea era student la Politehnică le-a folosit de câteva ori ( cele de la Grozăvești și Timpuri Noi ). Apoi la scurt timp au fost închise fără explicații.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

carutasul

eu nu îmi amintesc, prin 86 parcă am venit în Regie, probabil erau deja închise, că țin minte că am remarcat lipsa lor ( din P24 până în Grozăvești faci vreo 10 minute :) )