News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Știri și discuții diverse despre infrastructura de metrou

Started by Goldmund, August 19, 2014, 07:04:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rocklee

despre ce metrou de suprafata vorbeste PRIMARUL NICUSOR DAN.... :o ???

dr4qul4

trenul care ocoleste orasul prin camp si gunoaie. Doar in mintea lui ai face 20 de minute plecand din Ferentari (gara Progresul), ocolind pe centura cu oprire (printre altele) la groapa de gunoi Chiajna si apoi intrarea in Gara de Nord.
In schimb merita aplaudat pentru initiativa cu PUZ-urile de sector. Sa vedem daca ii iese.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

subway

Nu e pe centura, e pe trafic greu dar e foarte neclar traseul spre nord de la Razoare incolo.

dr4qul4

vezi cariocile prezentate de el. Vrea sa plece de la Razoare spre Progresul si dupa pe centura si sa mearga atat spre Gara cat si spre Pipera.
Oare stie ca a fost scoasa calea ferata intre Istrati si Razoare?

Daca ar vrea sa faca "tramvai ca 41" folosind CF pana la Istrati si de acolo linie de tramvai, ar fi un proiect OK, dar nu va ajunge la gara ci la Basarab.


ie mi se pare incredibil cum de a zis el ca faci 20 de minute de la Progresul la Gara. Sunt peste 30 de km pe vest si peste 40 prin est. Cu macaze, opriri si restrictii.
Dar cred ca nu-l doare gura pentru ca totul e in curtea CFR-ului, asa ca asteapta sa-i faca altii planul. EL doar sa dea ordine.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

subway

Alta idee fantasmagorica de scarpinat cu mana stanga la urechea dreapta...


dan tm

De cind e harta? vad acolo la 5, Otopeni -Mogosoaia necirculabila.

subway

Indiferent de cand datateaza sunt o imbecilitate, v-am spus ca genul asta de linii in forma de U pentru a fi cat de cat functionale trebuie sa aiba mijlocul cat mai aproape de centru si doar extremitatile ramurilor spre periferie, doar ca eu spun, eu aud, se trezeste un tembel sa arunce cu piatra in balta si sariti ca fraierii sa va afundati in ape tulburi sa o scoateti...

dr4qul4

e din vara, din campanie, dar l-am vazut la TV luna asta cu ceva asemenator.
Am inteles ca trenurile vor merge cu 90 km/h.  :lol:

Gata, am gasit, era pe pagina lui de fb de acum 2 zile. Pare captura dintr-o emisiune TV
luati cu apa sa nu va innecati :))


sursa
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

subway

Basmul asta daca nu ma insel e tot o ciorba sleita si calaie nascuta  cam pe vremea dnei Boagiu.

AndreiB

Eu nu sunt asa negativ pentru rutele feroviare suburbane, dar rutele prezentate de ND sunt un pic prea ocolite pentru a fi viabile imho.

frunzaverde

Una din ideile tampite si crete care ar trebui puse la "zidul imfamiei"... E inca si mai veche decat Boagiu - fix harta asta s-a nascut ca "proiectul TER pentru Bucuresti" prin 2006-7. O prostie fara margini.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!


Duta C

Incredibil ce golanie,coruptie si nesimtire este la metrorex.......incredibil......ce diferenta intre stat si privat!!!! >:( >:(

subway

Nu e doar acolo, e peste tot.
As vrea sa readuc in memoria voastra modul in care s-a nascut celebrul <spor de calculator>.
S-a nascut in anii '90 cand calculatoarele alea primitive aveau monitoare CRT alb-negru ce aveau doua probleme majore:
1. Nivelul de radiatii emanate daca trebuia sa stai la mai putin de 1m distanta, spre deosebire de telespectatorul tv ce privea la televizorul Sport sau telecolor de la 2-3m distanta in sufrageria apartamentului;
2. Fenomenul de flickering datorat frecventei de refresh de doar 50hz intre cadre. Daca stateai 8h cu ochii in monitor, cand ajungeai acasa si voiai sa te culci, de cum inchideai ochii nu puteai sa adormi pentru ca iti fulgerau pe retina flashuri la 50hz.
In mod stiintific sporul ar fi trebuit sa fie denumit spor de monitor si nu spor de calculator...
De atunci tehnologia a evoluat, monitoarele acelea au disparut de mult, la fel si efectele nefaste, avem monitoare low-radiation si frecvente de la 100hz in sus si cu timp de latenta sporit, dar nu numai ca a proliferat acel gen de spor aberant dar s-a si raspandit mai ceva ca pandemia!...fara niciun fel de justificare reala!
Nici nu vreau sa mai pomenesc despre sporul de tunel acordat unora care habar nu au si nu au vazut in viata lor un tunel...
Legislatia muncii in materie de <conditii periculoase> de munca e foarte clara, sporurile nu pot fi acordate discretionar ci doar daca acele conditii nocive sunt documentate, masurate si dovedite iar administratia e obligata sa ia masuri urgente de eliminare a conditiilor nocive...in rest va las pe voi sa judecati.
Dl Drula nu trebuie sa taie niciun spor, trebuie doar sa trimita inspectia muncii pentru un control la sange si sa ceara recuperarea furaciunilor...ca sa le piara cheful...
La fel si dl Prim-ministru Catu...
Iar pe probleme de IT ministrul nostru ar trebui sa stie prea bine, ca e profesionist in domeniu nu pasunist...
:)
Cu toata simpatia...