News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[GL] Faleza Galati

Started by milo1981, February 21, 2022, 01:47:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milo1981



QuoteCred că cel mai important proiect, de departe, care va repune orașul Galați pe hartă, e Faleza Dunării, care va beneficia, cel mai probabil, de fonduri europene de aproximativ 25 de milioane de euro. Nu știu dacă vor fi de ajuns, cel mai probabil, nu. Chiar astăzi am avut o discuție cu reprezentanții APDM Galați cu care am dori să intrăm într-o formă de parteneriat, pentru că și ei, la rândul lor, pot atrage altă sumă consistentă de fonduri europene, evident, folosibilă doar într-un anumit scop, și anume, punerea în siguranță a malurilor, pentru evitarea daunelor produse de următoarele inundații și cred că dacă se va reuși acest joint venture (societate mixtă, n.red.) viitor, eu cred că faleza va deveni un landmark (reper, n.red.) nu doar pentru Galați, ci poate pentru întreaga Românie

Sursa: https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/177698-proiectul-falezei-dunarii-va-repune-galatiul-pe-harta
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

elphax

nu inteleg rolul acelor bazine, vor fi cu apa curata, filtrata pentru baie? adica un mare strand public pe toata faleza?
daca nu vor fi bine gandite si intretinute, vor fi doar niste balti cu matasea broastei ...

dr4qul4

#2
daca nu cumva vor fi permeabile, cum erau strandurile pe lacul floreasca.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024