News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vladb

#945
Pentru un traseu Cluj Napoca (Floresti) - Targu Neamt, cam ce ati recomanda? Cunosc foarte bine drumurile de pe traseu dar nu prea stiu calitatea sau cat de actuala e harta calitatii. As alege Gilau - A3 - Campia Turzii - Targu Mures - Reghin - Toplita - Poiana Largului - Targu Neamt. Nu as zice nu nici la Cluj Napoca - Dej - Bistrita - Gura Humorului - Spataresti - Targu Neamt, chiar daca e mai lung. Nu prea vreau sa merg prin pasul Bucin, garantat nu prin Cheile Bicazului sau pe relatia Bicaz - Poiana Teiului. Dar daca cineva imi spune (printr-o minune!) ca aceste zone sunt reabilitate, mai ca m-as risca...Multumesc anticipat!

LE: Cum ocolesc Tg. Mures?:D Sau care e varianta optima prin oras?

oaspetele

#946
O iei la stanga pe aici

Adica strada Dezrobirii si te descurci tu apoi.

rizzuh

Pentru un drum de Paste din Bucuresti la Gura Humorului exista vreo alternativa mai buna la DN2? :|

manead

Quote from: dr4qul4 on March 27, 2018, 10:32:58 PM
Eu m-am dus si m-am intors pe traseul cel mai rapid. Pitesti-Sibiu-Deva-Timisoara-Arad.
Mersi mult de tot. Asa m-am hotarat aseara dupa ce am tot citit.
A1 si DN7/E68, pt ca oricum fac o pauza in Arad.

Quote from: dr4qul4 on March 27, 2018, 10:32:58 PM
Nu am vazut nici un fel de lucrare care sa implice circulatia la paleta/semafor. Intre Pitesti si Rm Valcea ai grija sa eviti banda de camioane pe portiunile in urcare.
Interesant. Info e luata de pe Infotrafic

Quote from: dr4qul4 on March 27, 2018, 10:32:58 PM
Mergi incet pe portiunile fara autostrada, si nu depasi aiurea.
Merg. Ma duc in CO cu familia.

Thx,
Dan.

dumbravaandrei

#949
@rizzuh: Ca si calitate a drumului si timp de parcurgere nu. Alternativele presupun un ocol de 70-120 km :) ocol poti face prin Brasov-Baile Tusnad-Gheorgheni-Brosteni-Ostra (sau daca vrei sa vezi Vatra Dornei Brosteni-Panaci - drumul e foarte prost prin Panaci). Am fost acum 2 saptamani pe traseul asta. Ce sa zic... portiunea durau-ostra (acolo m-am oprit) .... noroc ca nu am fost cu masina personala... nu sunt cratere dar e un drum care nu tin minte sa fi fost reparat cum trebuie in ultimii 25 de ani si e facut din placi de beton si e cam ingust. Oricum, daca ar fi sa aleg intre DN 11 Onesti-Bacau si Brosteni - Gura Humorului, oricand as alege Brosteni-Gura Humorului :)

rizzuh

Deci ramane DN2. N-as vrea nici sa-mi rup masina, ca doar nu-mi schimba CNAIR amortizoarele sau jantele indoite.

grx

Buna ziua,

Se arata un drum de la Sibiu la Birlad. Imi puteti spune daca intre Adjud-Birlad s-a mai lucrat? O colega imi spunea ca Adjud-Podu Turcului este "brici" si eram curios daca risc sa merg pe Brasov-Onesti-Adjud-Birlad sau merg tot pe DN2D (Brasov - Tg. Secuiesc-Lepsa-Panciu-Tecuci-Birlad). Multumesc!

dumbravaandrei

Eu personal iti recomand DN1-DN2D-DN24 (adica la Tisita faci dreapta). Nu are sens sa mergi mai departe de Tinoasa pe DN11. Este praf pana la Onesti.
Pe Adjud-Barlad, dupa Podul Turcului nu prea e practicabil cu masina.

grx


Inseamna ca stau linistit, masina cunoaste drumul :)

Multumesc!

Cercilia

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Doresc sa ajung in Maramures dar m-am gandit sa fac drumul din doua parti si anume:
1. Galati - Cheile Bicazului - Lacul Rosu
2. Lacul Rosu - Ocna Sugatag.

Va rog sa imi sugerati ce traseu sa aleg pentru Lacul Rosu - Ocna Sugatag deoarece am vazut ca in zona Maramures drumurile nu sunt chiar bune.

E ok varianta aleasa de mine:
Lacul Rosu - Gheorghieni (E578) – Toplita – Reghin (E578) – Teaca – Saratel (E58) – Bistrita – Nasaud – Salva – Cosbuc – Romuli – Sacel – Rozalvea – Barsana – Ocna Sugatag ? Sau imi sugerati altceva.
Va multumesc.


dumbravaandrei

#955
Daca e sa ajung in Maramures si nu as fi in concediu, fara discutii as merge pe Galati-Tisita-Bacau - Roman - Spataresti - Gura Humorului - Bistrita - Nasaud. Asta ar fi drumul "cel mai intins".
O alta alternativa care as mai alege-o (desi clar as alege-o pe prima fara prea multe intrebari) ar fi Galati - Tisita - Focsani - Gresu - Tg. Secuiesc - Casinu Nou - Cozmeni (DN 11B) - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Toplita - Saratel

Daca e drum de concediu si Lacul Rosu trebuie musai vizitat, as alege a doua varianta prezentata de mine si de la Gheorgheni as face o abatere pana la Lacul Rosu

drrond7

Am si eu o intrebare ptr. cei care fac drumul asta mai des... Cam ce durata medie de timp este acum intre Nod Sebes - Turda, intr-o zi de duminica dimineata. Mersi!
Carpe Diem!

ciprebbe

Daca e duminica dimineata poti sa il faci intr-o ora.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florinv

#958
Salut.
Stie cineva daca se poate circula cu masina mica de la coada lacului Colibita spre Vf Bistriciorul?
Am gasit descrierea asta "Traseul are originea la coada Lacului Colibiţa, în satul Miţa, în faţa magazinului sătesc, la altitudinea de 800 m. Primii 6,5 km sunt comuni cu traseul 04 (TA), un drum forestier bine întreţinut care urcă uşor pe Valea Colbul. "  aici http://muntii-nostri.ro/munte/muntii-calimani/

Portiunea de care vorbesc in maps : harta
Merci

ovicor

FlorinV, personal n-am fost, dar un cumnat care cutreiera toti muntii cu bicicleta confirma accesibilitatea. Undeva pe traseu este o bifurcatie, spune el, trebuie s-o iei la stanga, la dreapta se merge spreTaul Zanelor. Punct terminus de accesibilitate auto este o fosta mina, ceva cladire = spatii sociale ale acesteia. As adauga eu ca e preferabil sa ajungi la Colibita dinspre Mureseni, drumul prin Bistrita Bargaului este nerecomandat (distrus + santier, au inceput reabilitarea dinspre Colibita spre Prundu Bargaului).Drumul dinspre Mureseni e perfect.