News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SB76UFO

Este ok, anul acesta am mers de 2 ori pe acest drum.
"Prostia este eternă și invincibilă"

panda_no 5

Poate nu e cel mai nimerit sa intreb aici dar sigur o sa fie mai vizualizata intrebarea mea.
Intrebarea este adresata mai ales celor care sunt din zona Deva - Timisoara -Arad.
Duminica ies din tara : Bucuresti - Ramnicu Valcea - Sibiu - Deva Arad - etc
Intrebare?
Deva - Arad pe clasicul DN 7 sau pe A1? :vroomvroom:
Duminica cum este traficul pe Sacamas - Ohaba - Margina? ( bucata lipsa din A1)

Multumesc anticipat

alecu26

Merge. Chiar si in alte zile. Nu e inca chiar asa mare tragedia.

Fa cu waze simulare pe ambele.

Si in primul rand nu poti compara siguranta, si in al doilea posibilele amenzi care le poti lua pe DN 7.
Drumurile noastre POATE;

mariansb

Am fost recent la Aeroportul Otopeni , venind de la Sibiu. De pe A1 am ieșit la Bolintin Deal și am continuat pe DJ602,101 până în DN1, aproape de aeroport. E ok varianta asta( era o zi de vineri , pe la ora 15), e ceva trafic pe ea, dar carosabilul e ok și e convenabil când centura e foarte aglomerata.
La întoarcere ( dimineața la 7) Waze-ul m-a scos pe centură, pe care se circulă aproape integral pe 2 benzi pe sens între DN1 și A1( se mai lucra în câteva puncte).
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

ddfab

baieti, putin ajutor...
cum este mai ok de parcurs Brasov-Focsani? prin DN2D, sau prin Onesti? pe la Onesti este cu aprox 30 km mai lung.
am vazut ca o mare parte din DN2D este reabilitat. s-a finalizat intre-timp?

dumbravaandrei

Daca e turism clar DN2D. Daca e camion, singura optiune e Onesti-Adjud

ddfab

merci. este turism, dar ma intereseaza si starea actuala a DN 2D

Allex

Cu mici exceptii este foarte bun, proaspat reabilitat. Doar muuuulte curbe, unele foarte stranse.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pasadia

#893
Nu stiu care sunt cele acele "mici exceptii". Exista exact 3 zone cu denivelari si fara marcaje, nici una mai lunga de 100 de metri. Prima si cea mai grava exact in aceasta curba - o tin minte datorita indicatorului cu kilometrii pana la Tg. Secuiesc, a doua la 100 de metri mai spre Ardeal unde e plecata usor doar banda spre Focsani si ultima undeva in zona asta.

Per total drumul e muuuult mai bun decat DN11, dar daca ai pasageri  cu stomacul sensibil in masina te vei opri din 10 in 10 minute.

Allex

Pai alea sunt, si sunt mici. Eu l-am parcurs ultima oara prin 2015, inca era zapada, dar stiu ca era ok de pe atunci, pe la tunel iar mai erau niste denivelari mici.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ddfab

gata baieti! multumesc mult, m-am lamurit. :)

slartibartfast

Am de mers în weekend la Belgrad, cu plecare din Buzău. Ce rută îmi recomandați dincolo de Craiova? PF1 sau PF2? Sau ar fi bine să merg prin Brașov-Timișoara?

dr4qul4

PF1 sau Calafat. Drumul pe PF1 e bun si spectaculos, dar la sarbi e ca un drum de munte la noi (mai ingust, virajat si cu asfalt mai dur).
Sau ai putea sa te duci pe o parte si sa te intorci pe cealalta.
Pe Calafat nu am fost, dar pare ok drumul (pe streetview)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

slartibartfast

Am fost anul trecut pe la Calafat, venind dinspre Dubrovnik; am profitat că aveam deja vignetă de Bulgaria. Drumul e destul de OK. Mă gândesc acum să încerc și combinația cu PF1 la dus și PF2 la întors. Altfel, mai e varianta Naidăș, dar știu că e cam prost drumul pe defileul Dunării pe partea românească.

Dominik

Nu e chiar asa de prost drumul pe Defileu, eu recomand cu incredere peste Naidas
You're in Steelers Country