News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SB76UFO

Am un drum de facut cu masina mica pana in Portugalia pe langa Obidos (vreau sa imbin utilul cu placutul vreo 8-9 zile) pe ruta Sibiu - Belgrad - Dubrovnik - Verona - Avignon -Bilbao - Obidos.
1. - la intoarcere ce traseu recomandati?  (am la dispozitie vreo 5 zile)  Vreau sa vad altceva decat la dus
2. - cu cat e acceptata depasirea vitezei in fiecare tara? daca este?
3. - unde am nevoie de vigneta si unde se plateste la bariera? (se accepta plata cu cardul, sau trebuie sa am cash / marunt?
4. - pe traseul de dus e ceva ce nu ar trebui sa ratez ca obiective turistice/parcuri naturale, etc
5. - alte lucruri

Multumesc de pe acum tuturor!
"Prostia este eternă și invincibilă"

pasadia

Ciudat traseu. Cobori in sud pana in Dubrovnik ca sa urci pe coasta adriatica sau vrei sa traversezi Adriatica spre Italia cu un feribot? Daca e prima varianta  - ocolul imi pare mare si privelistea e mai faina cand mergi spre sud pe coasta adriatica (marea e la dreapta ta, lumina mai buna, etc...). Pe de alta parte, in cazul asta, alegand DN8-ul croat si mergand in iulie, ai avea parte de aglomeratii considerabile - autostrada ar fi ceva mai libera, mai rapida, dar si mai scumpa.

Nu stiu ce gen de atractii cauti - dupa mine, pe traseul asta, as vizita oricand Slovenia (lacurile Bled si Bohinj, Soca valley, pesterile Skocjan si Postoljna, dar mai sunt si alte atractii) si m-as opri probabil si pe la vreun lac italian (Garda, Como, Maggiore).
 

SB76UFO

Prima varianta. sa urc Coasta Adriatica
In ce tari ma sfatuiti sa alimentez?(diesel)
"Prostia este eternă și invincibilă"

bZ1-

#1383
La intoarcere poti veni Franta - Elvetia - Austria - Ungaria - Sibiu, de genul: Bilbao Lyon Lausanne Geneva Berna Interlaken Lucerna -> Innsbruck Salzburg Vienna -> Budapesta. Trebuie sa studiezi un pic timpii de condus si ce ai putea vizita pe drum.
Nu stiu ce buget ai dar Elvetia nu e de ratat, chit ca o sa conduci mai mult prin ea, tot este superba inclusiv de la volan, poate ai cateva ore pe la Geneva/Interlaken/Lucerna si doamne ajuta sa ai vreme buna dar evita traversarea pe la sud unde sunt momentan inundatii grave. Deasemenea prin Elvetia e frumos pe DN-uri, autostrazile au tuneluri multe si lungi si vezi mai putin peisajul.

In blocul ex-yugoslav as evita motorina standard, as pune premium si cred ca cel mai bine in Croatia, in rest n-ar trebui sa ai probleme.
In Austria/Italia motorina este mult mai scumpa in statiile de pe autostrada decat in cele din orase, indicat este sa iesi un pic de pe autostrada si sa gasesti o benzinarie de oras. Diferentele pot fi si de 50 de eurocenti/litru, chiar mai mari daca gasesti una de oras cu pompa self-service. Atentie ca alimentarile asistate costa in plus fata de cele self-service.

Pentru Austria si Ungaria iti trebuie vignetta (se pot cumpara si online ca sa nu pierzi timpul), in Italia si Franta se platesc autostrazile la km/sector (ai bariere cu plata cand iesi sau cand schimbi intre autostrazi) - se poate plati si cu cardul dar intotdeauna e bine sa ai niste cash/marunt la tine pt orice eventualitate, mai ales in benzinarii pt accesul la toaleta (monezi de 50centi/1euro). Paritatea din ce-mi aduc aminte din anii trecuti ar fi cam 100 de euro la 1100-1200 de km dar sunt sectoare de drum mai scumpe. Deasemenea pot fi si tuneluri sau poduri pe care le platesti separat, chiar daca ai platit vignetta. In Spania din ce stiu nu este vignetta si se platesc putine sectoare de autostrada. In Germania (daca ajungi pe acolo) vignetta este inclusa in pretul motorinei si nu se platesc autostrazile iar in Elvetia exista vignetta obligatorie pe 1 an (nu au interval mai mic) dar doar daca mergi pe Autostrazi, costa 50 de franci si atentie, trebuie neaparat lipita pe parbriz. Iti iei amenda daca nu este lipita full.

In privinta limitelor de viteze deobicei ai camerele anuntate pe Waze dar le mai schimba/muta, exista deasemenea multe zone unde se calculeaza viteza medie pe un anumit sector (te anunta waze - entering average speed check zone sau ceva de genu) ... grija mare la camerele din jurul tunelurilor (intrari si iesiri - uneori chiar 2-300 de metri dupa iesiri). Ungurii pun chiar radar pe masina de politie, de regula pe langa benzinarii.

Eu personal conduc mai tare la Unguri, in Austria si in Italia, dar ma iau dupa ei, cu ochii pe waze dupa camere, iar in Elvetia maxim 5km/h peste limita. Au foarte foarte multe camere, peste tot, in special in jurul oraselor, mi-am luat blitz in niste tuneluri pe sub Lucerna dar n-am primit nimic acasa si a trecut deja un an. Am luat un blitz si pe Austria si tot nimic dar am prieteni care au primit amenda acasa in Romania. In Franta nu am condus atat de mult (foarte putin in partea de Sud spre Monaco) asa ca nu stiu cum se merge dar au cred cele mai scumpe autostrazi, mai scumpe ca-n Italia daca nu ma insel.

Sper sa te ajute aceste informatii.

SB76UFO

@bZ1- multumesc de sfaturi
In Ungaria, Austria, Germania am condus cam de 2x/an in ultimii 10-15 ani, iar in Slovenia si Italia am fost doar ca pasager.
"Prostia este eternă și invincibilă"