News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

#1185
Timpii sunt informativi, dar mentionez asta: maps calculeaza viteza de autostrada la 110km pe ora. In Serbia + Macedonia, ai maxim 120 pe autostrada, iar in BG 140.
Deci ce se vede ca timp pe un traseu facut de maps, poate fi altul in teren. Nu cu mult, ca maps nu face pauza, tu ca om mai opresti odata la 250 de km.

Evident un control Waze la Sebes, in caz ca te decizi din mers ce traseu alegi.
Fata de harta de ieri http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=317.msg250534#msg250534 , azi pierzi in RO 1h si ceva.





Powered by API/PUM imgur uploader

florin74

Limita in Serbia e de 130 de km de acum 2 ani parca.
In Macedonia sunt sectoare si de 130 , si de 120. Unul si de 70.
Din experienta  mea de 6 ani Serbia se face in 3h.30-3h.45 (Naidas- granita Macedonia), Macedonia 1h 30 - 1h 45 (granita Serbia-granita Grecia)
Acum depinde de sofer, de cat de des face pauze, etc.
Eu de obicei fac pauza la intrare in Macedonia, este un Lukoil la 20 de km de granita.

yetiman

Pot sa confirm si eu ca limita in Serbia a crescut la 130 km/h (atentie, mai sunt si portiuni cu 120).
La fel, atentie la autostrazi - ei calculeaza viteza medie pe tronsoane (intrare->iesire). Nu am vazut radare pe autostrazi (nu inseamna ca nu sunt), dar daca depasesti media esti pasibil de amenda.
Iar pentru cetatenii straini, cuantumul amenzii se stabileste la tribunal -> inseamna timp pierdut si nu poti merge mai departe!
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

florin74

#1188
^

Sunt radare, am prins cateva in Serbia, razie in toata regula, cu circulatia deviata prin spatiu de servicii si masinile oprite acolo. (radarul era pus pe un pasaj peste autostrada, un "tun", cu vreo 3-4 km inainte)
Asta cu tribunalul, numai la anumite incalcari. (parca peste 30 km/h peste limita, depasire linie continua, nu sunt sigur)
Cu viteza media, la straini era vorba ca ii opresc dupa statia de taxare, dar nu am vazut nimic in sensul asta. La sarbi le vine acasa amenda.

Oricum 130 e suficient, ca ai zone in care poti merge cu 140 si zone unde prinzi 110 120, sunt coloane, prinzi  intarziati pe banda 2.
Drum bun si fara incidente!!

dr4qul4

@voicul, eu tind sa cred ca e doar o legenda urbana ca Maps calculeaza cu 110kmh pe autostrada. Uite aici de la Fundulea spre Fetesti, 62,2 km in 30 de min. Asadar 124 kmh. Compara in functie de trafic si limite maxime de viteza. Poate ai selectat tu duba/camion la tipul de vehicul (la waze se poate)
Eu nu inteleg de ce faceti comparatie intre km condusi pe autostrada? Eu compar timp total vs timp total. Cu ce ma ajuta ca merg cu 130 pe A dar scot medie de 50 pana la ea, fata de medie de 80 pe DN?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mircea

Pentru că pe A se circulă un pic mai lejer și într-o mult mai mare siguranță?! Credeam că ăsta e și scopul pentru care ne ambalăm pe aici pe forum pentru autostrăzi în România...

dr4qul4

Doar la distante similare si nu cu orice pret.  Mai conteaza si restul. Decat sa mergi pe Resita, mai bine (si mai sigur) pe DN6.
Sa stii ca e mult mai sigur un drum Bucuresti-Craiova pe DN6 decat pe A1+DN65.
Oricum, eu inchei aici. Are de unde sa citeasca (sper sa intre si pe MAE sa verifice conditiile de calatorie) si apoi sa decida singur. mai conteaza si alte aspecte (tip de masina, copii, animale, timp disponibil, stil de condus).
Si mai sper ca la sfarsit ne va spune pe unde a mers si cum a fost.

PS. Citind toate cele de mai sus, eu m-as duce prin Serbia (dar cu roaming preplatit) si m-as intoarce prin Bulgaria. Dar asta pt ca, in concediu, nu-mi place sa ma intorc pe acelasi drum.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

#1192
Nu stiu ce sa zic cu calculul si de ce calculeaza ... dupa cum vrea el.
Am intrat pe link-ul tau si doar am tras pe A1 sa se faca 60 de min de mers - bine e 57 de min - 108km.

L.E.
Am mai tras si prin alte parti si se pare ca e mai mult 120km pt 60 de min. Pe sectiunea de mai sus e si ceva rosu in drum.
Or fi schimbat la 120 si pe maps.

cezar-mario2012

Drum, taxe și altele Belgrad - Lekfada:

Dan74

Am fost recent in Muntenegru (din Oradea) si am 2 recomandari:
- in Serbia traseul prin Bela Crkva este mai ok decat cel prin Pancevo (am fost si pe acolo);
- daca doriti sa ocoliti Timisoara recomand traseul pe care am fost eu: coborare de pe autostrada la aeroport, Bucovat - Mosnita Noua - Sacosu Turcesc - Liebling - Jebel. Pe portiunea Liebling - Jebel sunt cateva gropi insa nu pun probleme deoarece traficul e ca si inexistent.

Dan74

Duminica viitoare o sa merg dus - intors Oradea - Bran.
M-am gandit la urmatoarele variante:
1. prin Sebes - Sibiu - Codlea - Tohanu nou - Bran (inclin sa renunt la acest traseu datorita portiunii Aiud - Lancram);
2. prin Sighisoara cu variantele:
    a. Hoghiz - Sercaia - Codlea - Tohanu nou - Bran;
    b. varianta ocolire Brasov (daca DN73 este de evitat atunci Halchiu - Codlea - Tohanu nou - Bran).
Am intrebare pt. colegi: care traseu este mai liber, deoarece la 900 km de parcurs intr-o zi e un aspect important.

pasadia

Oradea - Brasov reprezinta o situatie interesanta: sunt 3 variante de traseu, complet diferite intre ele, care au o durata de timp identica:
- clasic, prin Acatari - Ungheni - Gilau
- sudic, prin Sebes - Brad - Ineu - Tinca
- si intermediar, prin Sebes - Aiud - Gilau, sau alte variante de genul Iernut - Medias - Agnita - Ucea.

In mare, orice varianta ai alege ai 440-470 de km si 6 ore jumatate de mers (Oradea - Bran), dus - intors. In locul tau daca as fi in mod sigur as alege sa parcurg traseul pe rute diferite. Cum si in ce directie e greu de spus, depinde de ora la care ai traversa diverse locuri. Dar cea mai mare aglomeratie ma astept sa o gasesti exact in Bran si pe bucata de DN73 dintre Rasnov si Bran (sunt mai multe zone in care o banda de circulatie e sapata si se circula alternativ la semafor. Ai ca optiuni:

- dinspre Halchiu pana in Tohanul Nou
- sau asa, dinspre Zarnesti spre Bran, prin Predelut (pe aici e o zona de vreo 2-3 km de drum pietruit, insa destul de ok de parcurs, recomand cand e prea aglomerat Bran-ul.

Eu personal insa nu m-as baga pe DN73 A, Zarnesti - Sercaia decat daca chiar trebuie. Despre bucata Varfurile - Ionesti revin maine pe seara cu un raport, voi trece maine dupa-masa. In rest ar trebui sa ai asfalt bun peste tot.   

Io

#1197
Gasesc foarte mult Oradea Bran Oradea intr-o singura zi. Nici nu prea vad la ce ti-ar folosi Hoghiz-Persani, nu cred ca vei cistiga timp, altfel drumul e ok, putin ingust dar ok. Prin urmare la dus Cluj - Tg Mures (neaparat faci bypass-ul Ungheni - Acatari!) - Sighisoara (rabdare!) - Centura Brasov - Ghimbav - Cristian - (eventual Vulcan 112A - Zarnesti - Tohanul Nou depinde cit e de aglomerat in Rasnov ca mai departe sigur e aglomerat. Si drum prost.
Foarte probabil asta e cel mai bun traseu si la intoarcere (adica faci stinga in Tohanul Nou) din pricina aglomeratiei dar iesi direct la Codlea si apoi ori Bod - Feldioara etc ori Sibiu Sebes Cluj.
Orice ai face nu intra pe Sercaia - Zarnesti (73A) ca vei merge incet ocolind gropi si sint sanse mari sa suni dupa platforma.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Dan74

@Pasadia, DN73A e scos din ecuatie, pe acolo nu ma duc, dar e interesanta varianta prin Predelut, e asfaltat cu exceptia zonei de drum pietruit? Exclud varianta prin Tinca - Brad, iar pe Medias - Agnita drumul nu e cel mai bun.
@Io, stiu ca e mult dar nu am incotro, de aceea incerc sa caut traseul optim.
Deci se pare ca e castigatoare varianta prin Sighisoara apoi pe 112A prin Codlea si mai departe ma tenteaza varianta prin Predelut.

pasadia

Da, e asfaltat ok cu exceptia celor 2-3 km. E buna varianta prin Predelut dar depinde in ce parte a Bran-ului ai treaba.