News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ladposta

din considerente de pret si comoditate :-) dar mai ales din considerente de bagaje pe care le poti transporta cu masina. si asa am masina la dispozitie sa ma duc la stanga si la dreapta si chiar o saptamana prin imprejurimi in vacanta :-)

pentru o familie cu 3 copii iesim mai bine cu masina. mai ales in perioada de vacanta cand preturile la biletele de avion sunt duble daca nu triple fata de alta perioada.

cat despre E60 vroiam sa s pun ca drumul poate ca e bun, dar unii soferi sunt de groaza. Am obosit mai mult la concentrare sa nu dea peste mine unul care se baga in depasire fara sa se asigure sau cu viteza +20-30 peste limia admisa cand eu ma deplasez cu +10 ...

SkedFinger

Salut! Weekendu asta ma deplasez de la Cluj-Napoca la Timisoara si m-ar ajuta pareri legat de traseu.
1. Cluj - Oradea - Arad - Timisoara
2. Cluj - Alba - Timisoara

Multumesc!

yetiman

Ca parere personala: Cluj-Alba-Timisoara.
Eu asta am folosit in ultimii ani.
Mai ales in week-end e mai putin probabil sa ai dopuri mari pe la Teius-Alba-Sebes (unde se fac mai ales la orele de varf).
Si nici pe "faimosul" DN 68A nu vor fi prea multe camioane. :)

In rest, siguranta data de autostrazi e inegalibila pe DN-uri.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

Prin Alba: e mai scurt si cu vreo 30 - 45 de minute mai rapid (si daca mergi cu 130 de autostrazi - probabil mai bine de 1h).
Deci mai sigur, mai rapid, mai scurt prin Alba.

SkedFinger

Multumesc! Si eu aveam tendinta de a merge pe varianta Cluj - Alba - Sebes - Timisoara , doar ca nu stiam cum e traficul in zonele in care nu este autostrada.

movy

Care este cel mai bun drum Iasi - Budapesta. Plecare sambata noaptea la ora 02:00. Multumesc.

vladb

#1116
@SkedFinger

Eu am testat o ruta alternativa: Cluj - Sebes (Lancram) - Nod rutier Simeria - Hateg - Caransebes (centura) - Lugoj (centura) - Timisoara. Calitatea drumului e mai...unitara sa zicem.

Ruta "directa" ce include rahatul de DN intre Cosava si Margina: 316 km - 4h36min
Ruta pe la Oradea: 329 km - 5h33min
Ruta mea: 363 km - 5h6min

PS: Rutele calculate cu Gmaps azi la ora 13.00

Ionut

Hm, foarte interesant. Dupa deschiderea nodului Gherghita si inaugurarea DNCB-Petricani, varianta via A3 si Mizil/DN1B spre Buzau a devenit un concurent serios pentru mizeria de DN2/E85. Ma gandesc serios sa folosesc varianta asta cu prima ocazie pe care o am.

Intrebarea mea este: stie cineva in ce stare sunt cele doua DJ-uri dintre Gherghita si Mizil? N-as vrea totusi sa-mi rup masina. Merci fain!




cezar-mario2012

 Drumul este bun. Eu am folosit des acest drum, dar pe secțiunea Gherghița -  Brăitaru - Albești Paleologu. Anul trecut am mers și spre Mizil, drumul era OK. În ultima vreme drumul către Mizil pe această variantă s- a aglomerat, dar nu în mod deosebit. Mai sunt ceva gropi pe margine, dar nu este de rupt mașina.



De la minutul 4:11 nod Gherghița - DJ100B până la minutul 6:00 nod cu DN1D Urziceni - Albești Paleologu.

Ionut

Aha, merci de info. Deci drumul spre Mizil s-a aglomerat, semn ca nu doar mie mi-a venit ideea sa folosesc ruta asta alternativa la DN2. :D Hai ca ma risc si incerc data viitoare, daca prind vreme buna fac si o filmare.

strumf11

Am folosit si eu ruta asta de cateva ori spre Buzau. Drumul e relativ ok, dar de mers ziua. Noaptea e cam naspa.....multe sate si asfaltul nu are marcaje. E asfaltat recent dar nu e trasat.

AvionCuMotor

#1121
Salut. Sunt interesat de un traseu Cluj-Napoca - Bacău. Am doua variante:
1) Târgu Mureș - Praid - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bacău
2) Reghin - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bacău
Între Cluj și Reghin drumul nu e prea minunat. Între Praid și Gheorgheni, mi-a spus un prieten că drumul este de evitat iar pe la Cheile Bicazului doar ce am văzut pe Street View și pe harta cu calitatea drumurilor. Orice părere este de ajutor, mulțumesc!

dragos76

Pt varianta #2 poți să mergi prin Mureș la Reghin. E de evitat, întradevăr DN16, direct de la Cluj la Reghin.

slartibartfast

#1123
@strumf11

Mie și noaptea îmi place mai mult pe acolo: e liber și poți merge cu faza lungă fără să deranjezi pe nimeni. Porțiunea Drăgănești-Bărăitaru e mai slăbuță: terasament prost, plin de trasări, dar tot ești ok la 80 km/h. Podul peste Prahova de la Gherghița e plin de gropi și urmat de o curbă strânsă. În rest, de la nod Gherghița la Drăgănești drumul e bun, iar de la intersecția cu DN1D la Mizil e de-a dreptul excelent.

AvionCuMotor

@dragos76 Mersi mult. Am considerat și o rută pe la Brașov, ar fi în plus cu o oră dar măcar e drum european.