News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

^Dar ca in palma prin Lepsa. Trafic ... nu prea, adevarat curbe multe  :)

ovicor

@gabbar, daca inca n-ai plecat: Exista o varianta dupa Beclean, imediat dupa intrarea in Sintereag, faci dreapta pe DJ 151, via Lechinta, si iesi in DN 15A, la SV de Herina. Drumul nu e rau, dar e mai ingust si virajat!

cosmincdp

Salutare,
As vrea sa merg din Praid pana la Alba-Iulia. Ma poate ajuta cineva cu starea drumului, eventual cateva sfaturi, rute, etc?
O zi buna!
Multumesc.

adiarc

are vreun sens ( timp mai scurt ),sa ma duc de la Sibiu la Oradea pe Dn76?sau mai bine pe la Cluj?( am A1 pana la Sebes ,A10 si apoi A3 pana la Nadaselu)? pasadia,altii?

Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

luc

Adi pe la Cluj, clar. E mai scurt deja decand cu A10 și mai bun. Drumuri bune!

pasadia

Daca vrei doar sa faci drumul in conditii ok ca timp si asfalt, clar pe la Cluj. Ocazional, cand nu ma grabesc cu timpul, eu mai adopt si alte solutii functie si de context. Ba prin Apuseni (Zlatna - Campeni - Arieseni - Beius), ba pe la Ineu (Brad - Varfurile - Gurahont - si inainte de Ineu dreapta spre Tinca - Oradea).  Varianta prin Gurahont e mai scurta ca timp caci iti permite sa eviti orice dop posibil (nu ai Lancram sau Aiud sau Huedin sau Alesd), dar e prost asfaltul (sau chiar lipsa) intre Brad si Varfurile. Prin Apuseni asfaltul e ok, dar e cu multe curbe si cu multa urcare - coborare. Dar peisajul e fain.
Ideea e ca niciodata nu m-am bagat pe Varfurile - Beius (poate o sa merg pe acolo daca incepe santierul). Si din cate inteleg, nu prea e cazul sa te bagi deocamdata pe acolo.

ovicor

 @adiarc, daca mergi pe Cluj iesi la Gilau, nu la Nadaselu. Presupun ca stii, e doar o greseala de redactare.

marinul

Eu recomand pe dn76 prin Tinca-Les. Am mers vara asta de vreo 4 ori in Muntii Fagaras si am ales acest traseu, doar odata la intoarcere am luat-o pe A10 imediat dupa inaugurare. Am facut 40 min de pe A1 pana la intrarea in Alba Iulia. Gilau - Oradea este f aglomerat inainte de 1 dec. Ca si timp este probabil la fel depinde cum treci de Alba. Dar traficul este mult mai lejer pe DN76

mircea

Quote from: alin_simeriaveche on November 30, 2018, 09:40:57 PM
Ieri seara am facut si eu drumul Tg Mures Simeria. Ceva groaznic, horror. Waze-ul nu m-a bagat pe A10 si bine am facut ca am ascultat de el. Ultima data nu am tinut cont de indicatile acestuia si a durat mai mult timp sa ies de pe autostrada decat mersul pe ea.
Aseara a durat o ora si jumatate drumul de la sensul giratoriu cu A10 Aiud pana la iesire din Teius. Tg Mures-Simeria l-am facut in 4h si jumatate.
Prevad o chestie similara pe A3 Recea-Iernut. Este atragatoare ideea ca scapi de sate + podul de la Sanpaul dar cand vrei sa iesi de pe A3 te lovesti de coada interminabila cu DN1 si CF.

Sebeș - Aiud nu e o opțiune pe timp de zi, cu punct de plecare din Tg Mureș. Eu pe traseul ăsta merg doar cu plecare după ora 21. În rest, Tg Mureș-Târnăveni-Mediaș-Sibiu-Sebeș. Ocolesc vreo 50 de km dar ajung mai repede. Ca să nu mai pomenesc că și drumul e muuult mai liber. Recomand din suflet să faci la fel data viitoare.

vladb

Am o dilema punctuala. Cum ar fi mai bine sa fac intr-o duminica de 16.12.2018: Baraj Tarlung (Sacele) - Dn1A - Ploiesti - A3 - Bucuresti. Sau sa ma intorc in Brasov si sa o iau direct pe DN1 - Valea Prahovei? In B trebuie sa ajung in sectorul 2. Multumesc anticipat!

dr4qul4

Depinde si de ora. Dar si de vreme. Vezi atunci ce zice waze-ul.
In mod normal te va baga pe DN1A, dar daca ninge.....drumul poate deveni neplacut.
Daca e vb de duminica dimineata sau noaptea, atunci mergi pe VP.
Te sfatuiesc sa eviti DN1A si pe timp de noapte sau daca ai pasageri care au rau de masina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

pasadia

Vineri dupa-masa plec din B. Pe waze timpii pe VP si pe DN1A sunt egali (si cam cu o ora mai mari decat mi-a luat dimineata la venire).

Ma hotarasc sa folosesc DN1A, macar pentru ca nu mai fusesem de vreo 16 luni pe acolo. Mai mult decat atat, ies "ilegal" de pe A3 la intersectia cu DJ101D din apropiere de Ghighiu pentru a folosi "centura" estica a Ploiesti-ului.

Totul decurge normal, asfaltul pe DN1A e decent exceptand cateva zone cu denivelari pe langa barajul Maneciu. Sunt cateva tiruri, dar cum traficul din contrasens e redus, imi permit sa depasesc (deseori la indicatia lor).

Asta pana la coborare, unde in acul de par la stanga (pe coborare)  am parte de o surpriza: un tir in urcare aflat in pana, altul ocolindu-l cu greu prin stanga - eu ma vad nevoit sa trag cat mai in dreapta, prind marginea acostamentului ( daca se poate zice asa, deseori asfaltul nu acopera nici macar latimea intregii benzi, acostamentul e practic lipsa). Rezultatul e o pana la roata dreapta fata, rezolvata apoi din motive tehnice abia in 2 ore petrecute in parcare la Babarunca.

Cred ca era mai bine pe valea Prahovei...

Cristi N

Am patit de multe ori ca pe Waze timpii sa fie identici si aparent nici un blocaj pe Valea Prahovei dar cand ajungeam la Comarnic sa descopar o frumoasa coada. Abia atunci Waze incepe sa spuna adevarul, mai adauga cateva minute la ETA, mai pune un blocaj pe harta si tot asa pana pe la Azuga.

stangabriel

Am beneficiat si eu pentru prima oara ieri de segmentul nou deschis.

Azi vad ca ruteaza si Maps-ul iar din centrul Bucurestiului pana dincolo de Ploiesti e prima varianta pe A3, mai rapida dar mai lunga cu aprox 13 km. Merita. La parcari se lucra si ieri pe ninsoare.

Apropo de noduri rutiere, iesirile de urgenta de la Rafov, pe DJ  101D  sunt chiar aglomerate acum. Cum s-a mai spus, trebuia un nod acolo mai mult decat oriunde, mai ales datorita camioanelor care folosesc intrarile la 90 de grade. Pentru si din directia Ploiesti Est se scutesc aprox 8 km.

voicul

Aha - OK.

Un lucru interesant despre noua deschidere A3. Tocmai a schimbat traseul pana la Buzau sau mai departe.
Adica acum este mai lung cu 2 km, dar cu cateva minute mai putin sa mergi prin:
B - A3 - Mizil - Buzau si mai departe
Fata de
B - DN2 - Buzau si mai departe.

DOAR ca viteza pe A3 este de 110 calculata de Maps/Waze. Deci mergand cu 130 o sa ajungi cam cu 5 - 10 minute mai devreme in BZ.

Drumul e pustiu si gol intre A3 - Mizil - confirmat de cineva care a mers sambata pe acest traseu.