News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

fspy87

@voicul,pentru 2 persoane e 1100 EUR dus întors biletele de avion ,cu mașina cam 500 EUR pana acolo și înapoi in plus asta mi-e ocupația ,șoferia și mai am încă un copilot (iubita) care e de asemenea fascinata de drum.nici nu o sa simțim oboseala .

pentium10

#1066
am facut o mica analiza catre Budapesta
concluzia: varianta prin Carei/Urziceni/Nyirbator/M3 a devenit la fel de accesibil in timp fata de E60 Bors M35

1. varianta prin Bors-Artand M35
De la capatul A3 de la Gilau pana la intersectia M35-M3 sunt pe DN 214 km prin VO Oradea, si 48km pe M35.

2. varianta prin Salaj - Carei - Urziceni - Nyirbator - M3
De la nodul Gilau pana la intersectia M35-M3 sunt pe DN 196km, si sunt 9+66km (A3 Nadaselu + M3)

Distanta totala e la fel, dar cat parcurgi pe DN vs A difera.
Deci mai putin cu 18km de DN, si mai mult de 27Km de condus pe autostrada.
Treci Mesesul pe 2 benzi, fata de Bucea-Pasul Craiului unde ai 1 banda de urcare.
Trafic infernal intre Alesd si Granita vs trafic lejer in judetele Salaj, si Urziceni.

ps. pe Waze s-a optimizat un pic, inca nu ruteaza pe acesta varianta de la Urziceni, va aparea intro saptamana si se vor vedea si timpii.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ladposta

@pentium10: poate nu este pentru acest forum, dar ce parere ai de 1F intre Bobota-Carei-Urziceni? sau propui un E81+E671 intre Bobota si Carei?

eu am cam patit-o anul acesta pe 1F :-(

pentium10

ce ai patit, am fost si eu pe 1F anul acesta, si puteam merge cu 80-90
nu e cea mai buna, dar nici nivel de DJ nu este
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

rizzuh

Care ar fi cel mai bun traseu pentru un drum Bucuresti - Istanbul? Ma intereseaza in primul rand drumul mai putin obositor, avand in vedere ca toate variantele sunt de 8-10 ore, o diferenta nu semnificativa de timp. Eu am gasit 2 trasee:

  • Clasic: Ruse -> Veliko Tarnovo -> Stara Zagora -> Dimitrovgrad -> Edirne
  • Recomandat de Google Maps: Ruse -> Razgrav -> Targoviste -> Yambol -> Elhovo -> Hamzabeyli -> Edirne
M-am uitat pe harta calitatii drumurilor din Bulgaria, pentru traseul clasic ar fi doar Ruse - Byala care este cu galben (cand l-am facut anul trecut era foarte valurit si plin de gropi/petece pe ultima bucata inainte de Byala) si Stara Zagora - Dimitrovgrad cu rosu ultima jumatate. Traseul recomandat de Google Maps este aproape tot cu verde, dar are o zona cu serpentine prin munti.

savagedanyro

Salutare tuturor.

La inceputul lunii noiembrie am planificata o calatorie din timisoara spre Praid.

din Sebes spre Praid as avea 3 variante (nu ma intereseaza prea mult kilometri ci confortul drumului, merg cu pitica)

a. Sebes - Aiud - Ludus - Praid
b. Sebes - Blaj - Tarnaveni - Praid
c. Sebes - Sibiu - Medias - Praid

Nu am mai fost demult la est de Sibiu. Aveti amibilitatea sa imi oferiti un ajutor in alegerea optima a traseului ?

Daniel
TIMISOARA 2021 !

pentium10

sibiu - medias - sighisoara este recent refacut si calitate absolut perfecta
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

gabbar

Buna ziua!

Saptamana viitoare am un drum din Satu Mare pana la Odorheiu Secuiesc. Ruta pe care am ales este SM-Baia Mare-Dej-Beclean-Teaca-Reghin-Sovata-Odorheiu secuiesc.
Problema mea este daca din Reghin  drumul cel mai scurt Reghin-Beica de Jos-Eremitu-Sovata este practicabil, care este starea acestei portiuni? Ca sa nu mai ocolesc pe la Targu Mures. Nu am fost pe acest traseu nici o data,  nu am nici o informatie din pacate despre acest drum.
Ce parere aveti merita scurtatura aceasta sau mai bine sa ocolesc.

Va multumesc anticipat de raspunsuri!

slartibartfast

Acum vreo 10 ani am mers pe ruta Ernei-Călușeri-Călugăreni-Eremitu-Sovata și era bună. Părea la fel de bun și drumul spre Reghin din Eremitu, dar nu știu cum au evoluat lucrurile între timp.

pentium10

poti merge, multe portiuni sunt reasfaltate,
de ex Ernei - Sovata e ca nou acuma
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mircea

Chiar înainte de Eremitu, prin zona serpetinei, era un pic învălurit drumul acum câțiva ani, dar în rest este bun. Nu cred că se merită ocolul pe la Ernei pentru porțiunea aia.

slartibartfast

Nici n-am sugerat să meargă pe la Ernei; spun doar că pe acolo am mers eu că pe acolo aveam drum. Dar și atunci varianta spre Reghin părea ok.

SB76UFO

In curand o sa am un drum de facut la Galati, din Sibiu.
Pe unde imi recomandati sa merg ?
Cunosc cat de cat drumul pana la Tg. Secuiesc si destul de bine pana in Buc. mai departe "nem"
"Prostia este eternă și invincibilă"

pasadia

#1079
Depinde de ziua in care mergi (si ora). Ai de ales intre SB - BV - Valea Prahovei - BZ - GL sau SB - BV - Tg. Secuiesc - Onesti - Tecuci - GL.

Pe prima varianta ai asfalt bun dar trafic mare si sanse de ambuteiaje, pe a doua e asfalt peticit mult (Tg.S - Adjud) dar trafic putin.

Nu recomand Ojdula - Lepsa. E mai scurt ca timp, dar e obositor cu toate curbele sale.