News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

C0ndu

Pentru posesorii de GPS-uri Garmin! A apărut noul RO.A.D.2018.25:
https://www.romaniadigitala.ro/news/lansare-ro-a-d-2018-25/
care include, în premieră, o hartă rutabilă pentru ambarcaţiuni mici a Deltei Dunării, integrată în Atlasul Digital al României!

filippasteur

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: care mai este starea DJ 392 Amzacea-Pecineaga?
Plec din SB la Mangalia si as vrea sa evit Eforie Nord. Am mers pe acest DJ acum 4 ani dar era tare rau. A fost reparat?

Multumesc mult

SILVIUFG

Salut!!! Am si eu o intrebare pentru cei ce fac Sebes-Turda mai des. Sambata dimineata vreau sa plec din Fagaras spre Satu Mare. Am 3 variante. Prin Sibiu-Sebes-Turda (nu stiu daca sa risc.... vreau sa ajung in aceeasi zi la SM  :lol: :lol: :lol: - dar forumistul din mine vrea sa merga pe A10 Aiud-Turda) prin Sibiu-Blaj-Teius (scap de Sebes-Teius dar nu si de dopurile din Teius si Aiud) sau Agnita-Medias-Tarnaveni dar pe acolo drumul e cam... asa-si-asa.... Eu in fiecare an in august am facut drumul asta prin Sebes-Turda. A fost aglomerat dar ok... Insa dupa ce tot vad pe forum anul acesta pare a fi mai aglomerat ca oricand. No.... Si intrebarea este pe unde sa merg??  :D :D :D

yetiman

Dupa parerea mea nu are cum sa fie mult mai aglomerat ca si pana acum. A10 poate sa fi adus un usor trafic suplimentar dar nu a modificat substantial traseele de parcurs.
Saptamana trecuta si primele zile din asta au fost mai "speciale". (Untold)  :D

Dupa cum am spus pe alt thread, eu am fost joia trecuta (si pe) Turda-Teius (pe la 9:00) si pe Teius-Turda (pe la 16:00) si n-am avut nici un fel de probleme la iesirea/intrarea pe A10. Doar eternele aglomerari din Aiud si din Teius. Maine voi face din nou acelasi traseu (si cam la aceleasi ore) asa ca pot sa-ti spun evolutia fata de saptamana trecuta (daca e mai rau, si cu cat)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Care este cel mai scurt traseu (ca timp, nu ca distanta) pentru Bucuresti-Tulcea ?

Ca referinta pentru intensitatea traficului, trebuie sa ajung in Tulcea la 10 dimineata....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

@TibiV, Iesi la Drajna si treci pe la Giurgeni iar dupa stai numai pe DN22A. Drumul este aproape perfect mai peste tot. Este si superb drumul, dar ai grija cu dupa Harsova pute de iti muta nasul de la niste "izvoare tamaduitoare" si apar si niste serpentine unde nu te astepti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

Fiica-mea vrea sa mearga de la Cluj la Bacau. Cunoaste varianta prin Tihuta si prin Cheile Bicazului. Acum vrea sa incerce prin Turda - C. Turzii - Acatari - Sovata - Praid - Lupeni - M. Ciuc - Ghimes - Palanca - Comanesti - Bacau. Indicatii si contraindicatii, va rog ! Va multumesc anticipat, pentru limitare postari !

dumbravaandrei

Eu personal as merge pe Tihuta, iar la Paltinoasa as face dreapta spre Spataresti si de acolo DN2 pana la Bacau. Dar asta as alege eu ca prin prisma faptului ca merg in functie de timp, nu de distanta, mai depasesc coloane, merg cu viteza mai ilegala...
Pe la Bicaz nu m-as baga, prin Miercurea nici atat. Sectoare al naibii de lungi (40-50km) de drum foarte prost si prost, ca sa nu mai zic de drum ingust, fara o benzinarie decenta sau un spatiu cat de cat uman pentru o nevoie mai umana (apa, hrana, wc). Prin Brasov nici atat nu are rost.

TibiV

Quote from: dr4qul4 on August 09, 2018, 08:08:06 PM
@TibiV, Iesi la Drajna si treci pe la Giurgeni iar dupa stai numai pe DN22A. Drumul este aproape perfect mai peste tot. Este si superb drumul, dar ai grija cu dupa Harsova pute de iti muta nasul de la niste "izvoare tamaduitoare" si apar si niste serpentine unde nu te astepti.

Am uitat sa iti multumesc...
Ai avut perfecta dreptate.
Iar eu (probabil) am avut noroc, caci nu am avut parte de "evenimente olfactive negative" nici la dus, nici la intors....
De serpentine am avut parte, dupa Harsova este singura portiune a drumului  in care te indoiesti de "verdele" de pe "Harta calitatii..."

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

heming

ola, care e cel mai bun drum Constanta - Murighiol ? nu trebuie sa fie cel mai scurt. am citit cateva pagini dar sunt 10000 :D

thanks

vasile.baciu

Am parcurs distanța dintre Rijeka și Nagykanizsa pe autostradă, taxe de 12€ (până la Zagreb) respectiv 6.70€ (după Zagreb) plata în €, inclusiv restul primit. Porțiunea dintre Rijeka și Zagreb este impresionantă din toate punctele de vedere.

fspy87

#1062
Bună, am planificat o vacanță de Crăciun și revelion în Georgia. Vreau să va întreb dacă știți despre taxele de autostrada și peste strâmtoarea Bosfor in Turcia. Si cam cât ar fi taxa până la granița cu Georgia. Mulțumesc.

CatalinGeorge

Salut, am la noapte de făcut Deva-Oradea? Care este cea mai ok rută având în vedere că o să fie pe timp de noapte?

voicul

@fspy87 WOW. Vrei sa faci vreo 2000km+ dus si sa mai fi si cu chef de Craciun si Revelion?
Eu stiu ca as fi obosit. Stiu ca sunt zboruri directe  Wizz si poti sa inchiriezi masini de acolo. Mai stiu ca aiba imi duc masina in BG si masina nu e cine stie ce :)

Daca totusi te duci vezi ca asigurare RCA sa fie valabila in Georgia.