News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

pasadia

Pe street View se vad ambele capete asfaltate (e adevarat, ingust). In plus sunt indicatoare care trimit masinile pe acolo, deci cred ca arata la fel pe toata distanta de 2,5km. Dar sincer nu cred ca e de speriat Bela Crkva, e un amarat de satuc oricum.

fspy87

Salut, oare imi puteți recomanda o ruta intre Brașov și Tulcea? Vineri noaptea o să fac traseul.

Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-L09 folosind Tapatalk


pasadia

#1007
In principiu Brasov - Ploiesti - Urziceni - Harsova - Tulcea. DN 10, Brasov - Buzau e cu probleme (a fost si azi inchis cateva ore din cauza alunecarilor de pietre de la Siriu), iar bacul de la Braila sau Galati nu stiu cum functioneaza noaptea. Si nici varianta DN2D, Tg. Secuiesc - Focsani nu as lua-o in calcul - mult prea multe viraje pentru un drum de vacanta noaptea. Pe de alta parte sa ocolesti pana pe A2 mi se pare cam aiurea (ca timp e posibil sa fie cam tot atat).


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

dumbravaandrei

Brasov-Ploiesti-Urlati-Albesti Paleologu-Urziceni-Slobozia-Tandarei-Hirsova-Topolog-Tulcea. Drumul e bun, tot in jur de 5 ore faci. Nu m-as complica cu traversarea sau inconjurarea Bucurestiul

fspy87

Mulțumesc mult pentru ajutor. In mare parte am cam străbătut țara, dar pe la Tulcea nu am ajuns încă. Abia aștept să văd și alte locuri noi de pe plaiurile noastre.

Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-L09 folosind Tapatalk


TheBoogieMan

Bine v-am gasit!

Va rog sa-mi oferiti o recomandare de drum bun pentru ruta Tisita - Brasov, dintre cele doua variante de mai jos:
1. prin Lepsa adica DN2D
2. prin pasul Oituz adica DN11

Va multumesc pentru sprijin!

pasadia

Daca nu ai pasageri cu stomacul in pioneze si nu esti grabit - Lepsa. Asfalt mult mai bun, ceva peisaj, aproape zero trafic si ceva mai scurt.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


voicul

Prin Lepsea (DN2D e facut de UMB si e ca in palma)

TheBoogieMan

Va multumesc!
Nu va fi un drum facut in graba fiind o zi de Sambata la dus si Duminica la intors, important este asfaltul mai bun si traficul mai fluent.
Postasem initial in topicul "Harta calitatii drumurilor din Romania", in ideea de a avea acolo si informatii despre starea lui DN11, prin Pasul Oituz, care banuiesc ca este tot "galben" asa cum apare pe harta aceea...


pasadia

Dn11 merge spre rosu linistit. Marcajele dispar de tot, petice peste petice, alunecari de teren pe serpetine, etc...

SB76UFO

Ce traseu imi recomandati pentru Sibiu - Falticeni (SV)?
"Prostia este eternă și invincibilă"

ovydik

Bună ziua! Mă poate ajuta și pe mine cineva cu un traseu rutier bun între Iași și Tulcea? Vă mulțumesc!

dumbravaandrei

#1017
Quote from: SB76UFO on July 09, 2018, 04:49:13 PM
Ce traseu imi recomandati pentru Sibiu - Falticeni (SV)?

Singura ruta pentru care as opta este Sibiu-Medias-Targu Mures-Bistrita-Gura Humorului - Spataresti. Drumul bun, suficiente benzinarii/popasuri cu mancare buna si wc decent in caz de nevoie. Nu as traversa muntii pe la Toplita, Gheorgheni sau Miercurea, prin Brasov-Bacau nu are rost.

Quote from: ovydik on July 12, 2018, 12:48:53 PM
Bună ziua! Mă poate ajuta și pe mine cineva cu un traseu rutier bun între Iași și Tulcea? Vă mulțumesc!
Iasi-Vaslui-Barlat-Tecuci-Galati. Aici daca te sincronizezi cu bac-ul, treci la Macin si apoi Isaccea-Tulcea. Daca ai mult de asteptat la bac, mergi Braila-Tandarei - Harsova - Topolog - Cataloi - Tulcea (adica DN 22A). Daca diferenta pana la bac e sub 2 ore, as astepta bac-ul. Dar din cate stiu, de anul trecut frecventa cu bacul la galati e de 30 de minute pe timpul zilei. Nu stiu cat de aglomerat este bac-ul, ultima data am trecut acum 3 ani, pe la amiaza era destul de gol. Sa nu te sperii cum se pun masinile pe bac, nu ti-o zgarie nimeni :D

Lyvyoo

Aveti vreo informatie daca se poate ajunge din Obarsie spre Petrosani pe DN7A, impracticabil anul trecut cu "masina mica"? Citeam ca s-ar fi facut o atribuire fara licitatie pentru reparatie - https://www.news.ro/economic/cnair-a-atribuit-un-contract-de-peste-1-5-milioane-lei-pentru-reabilitarea-unei-portiuni-din-drumul-national-7a-1922400324002018021117911961

pasadia

@dumbrava: parca bacul din Braila trece mult mai des decat cel din GL. Si din Macin ajungi usor spre Isaccea si Tulcea.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk