News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Prin Ungaria și Austria

Started by user201, August 08, 2014, 11:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Ca și fapt divers, aici schimbau liniile de tramvai din localitate cu o echipă de muncitori alcătuită exclusiv din români. Având în vedere că am mai văzut echipe de români lucrând în Austria, Germania sau chiar Cehia am început să îmi pun în acel moment întrebări privind existența forței de lucru calificate și serioase la noi în țară în domeniul construcțiilor, întrebări la care se pare că primesc răspunsuri indirect pe forum și semnalele nu sunt bune.











O reclamă inedită a căilor ferate austriece:

user201

Mergem un pic în Ungaria, lângă orașul Sopron, l castelul de la Fertőd. Și aici am întâlnit compatrioți de-ai noștri cu numere de HR ce vindeau ursuleți de pluș, papuci de lână, etc. oameni care vorbeau atât limba maghiară cât și româna.











Castelul avea în spatele său o frumoasă grădină cu multe specii de trandafiri:




user201

Un oraș mai mare din Vestul Ungariei este Sopron:















user201

Avea un oraș vechi frumos, care la vremea aceea era parțial în lucru. Atracția orașului era turnul din câteva imagini făcute pe înserat.















user201

Revin în Austria cu castelul și orășelul Laxenburg:




Castelul avea și el un frumos și mare parc:







user201





Nelipsitele trenulețe din parcurile mai mari.


Câteva imagini din orașul propriu-zis:





user201

În preajma orașului austriac Eisenstadt se află cetatea Forchtemburg. Am vizitat cetatea deoarece cumpăraserăm un bilet combi când am vizitat castelul din Eisenstadt și ne-am spus că dacă tot mai avem timp să mergem și la ea. A fost o experiență plăcută, din interior văzându-se un peisaj foarte frumos. Cetatea însăși servise ca trezorerie în evul mediu, deci găzduia și o expoziție cu tot felul de obiecte medievale.

















user201

Închei periplul turistic cu Eisentstadt, capitala landului Burgenland:















user201









Casa Haydn, un alt muzeu ce se putea vizita pe lângă castelul din oraș:




Sper că nu v-am plictisit prea tare cu seturile de poze postate pe parcursul acestei lun.