News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Transportul rutier de persoane

Started by dragos76, December 12, 2016, 02:40:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

E vorba de transportul rutier. Vrei să îl elimini total?

shift2rail

Transportul rutier "in comun" da.

Sa ne spuna dl Anastasiu cand a folosit ultima data autocarul intre doua orase mari din Germania.

horatiu.cosma

^
Doamne ferește, ce aberație.

TVlad

Tarile cu apa calda au retele dense de cale ferata si un mers al trenurilor mai bine pus la punct, astfel ca au mai putina nevoie de autobuze/autocare.
O simpla privire pe hartile feroviare ar trebui sa fie lamuritoare. :)

carutasul

cred că ideile astea "extremiste" trebuie un pic temperate :)
1. Există localități unde "s-a auzit de tren". Ăia nu trebuie să ajungă în capitala regiunii ?(că înțeleg că alea județene sunt ok, dar, de exemplu, Mihăilești e în Giurgiu iar ca să ajungi la București faci 20 de km și treci și prin alt județ (Ilfov ) :)
2. Până una-alta CFR nu poate asigura o alternativă. Primele autocare demne de acest nume, în afară de alea de Istanbul sau Germania, pe care le-am văzut la noi erau cele de pe Rm Vâlcea- București (parcă Ionescu) . Ce alternativă am cu CFR? trei ore până la Caracal și încă două Caracal-București?  Sau pe Sibiu-București? 
3. Lipsa de legislație e tocmai în beneficiul rablelor din vremea lui Beckembauer :) Dimpotrivă, dacă introduci o legislație decentă poți să mai ridici și aici nivelul.
Ce să zic, și mie îmi plac trenurile, dacă m-am născut undeva unde doar s-a auzit de el, dar ca să împiedici un lucru, oricare ar fi el, care aduce beneficii cetățenilor mi se pare că îți trebuie motive mai bune de atât.

Hercule

@shift2rail: nu totul e alb sau negru. In unele situatii trenul nu e cea mai buna optiune fata de autobus.

De exemplu de la Targu Mures la Cluj fac cu trenul minim 3 ore 10 min pe un traseu in forma de Z, cu schimbare de sens la Razboieni si Apahida. Mai pun 1-2 ore daca mai schimb trenul sau iau personalul. Mi se pare foarte mult, pentru 105 km pe drum.
Alt exemplu: Targu Mures - Sighisoara: 55 km, cu autobusul in 1 ora, cu trenul 4 ore 20 (pana la 7 ore 30 daca vreau in alta perioada a zilei).

PS. totusi inteleg ca trebuie sa sustii o idee, conform pseudonimului ales  :)
Deșteaptă-te române!

naivu

^^^FLIXBUS vine exact din tarile acelea, o retea CF extraordinara nu implica disparitia curselor de autobuz.

Ionut

Autocarul e "cel mai sigur mijloc de transport pe șosea", sigur că da, doar să ocolească Pasajul Unirii.

:troll:

carutasul


oc7avian

Transportul public e o sumă de elemente complementare, nu în concurență. E o falsă discuție despre ele separate. Trenul devine atractiv când ai legături civilizate mai departe (transport local, județean sau inter-județean). Tren nu poate fi peste tot și nici nu e logic să fie.