TR71 "Ister" Brăila-Slobozia-Chiciu

Started by RaduG, May 23, 2021, 11:49:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

RaduG

Dacă am calculat eu bine, 45 de zile înseamnă 22 Mai cel târziu se inaugurează pasajul Drajna.

FB Sorin Vrăjitoru 07.04.2022

Quote‼️ Lucrările la Pasajul de la Drajna au intrat în linie dreaptă! În cel mult 45 de zile vom circula pe cel mai nou pasaj din Călărași ‼️ Constructorii îl vor da gata cu două luni mai devreme decât termenul de finalizare stabilit în contract! ‼️
⏩ Este cel mai însemnat proiect de infrastructură rutieră din ultimii 30 de ani, din județul nostru, dar și proiectul meu de suflet, pentru care am luptat în timpul mandatului meu de deputat.
⏩ Prim-vicepremierul Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, este omul care a urgentat punerea in practica a obiectivului de infrastructura rutieră.
➡️ Este un  proiect început și ajuns in stadiul de finalizare sub sigla #PSD
⏩ Azi, ca în fiecare săptămână din ultimul an, am fost din nou pe santier și vă arăt stadiul lucrărilor.

https://www.facebook.com/SorinMarianVrajitoru/videos/675245091041266



TibiV

Domnu' Vrajitoru sa lase vrajelile, ca nu ne-a aratat nimic - doar a pupat "unde trebuie".

Ne arata mult mai multe @Raducu Popa : Pasaj peste CF M800 Drajna | Stadiu lucrari 06.04.2023 | Comparatie la 1 luna

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Skynick

Asteptam cu rabdare urmatoarea mare etapa in constructiile civile din RO, abilitatea de a face pasajele in aliniamentul drumului, nu numai perpendicular cu calea intretaiata. Doamne ajuta.

carutasul

în acest caz particular cred că nu se punea problema pentru că au mutat drumul în afara satului deci nu avea rost să îl racordeze altfel la cel vechi, dar în multe alte situații da ...

Kravim

Quote"cel mai însemnat proiect de infrastructură rutieră din ultimii 30 de ani"

 :o  :o Pe bune?
Deci pasajul asta rutier de 2 kilometri e mai "insemnat" decat suta de kilometri de autostrada construita mileniul asta in judetul Calarasi? Seriously??

Off-topic: In ultimii ani, cred ca expresia "e cel mai frumos/important/bun/mare/eficient/etc. proiect din zona X din ultimii 30 de ani (a se citi dupa 1989)" a devenit cea mai irelevanta expresie care se spune in discursul public (si din partea politicienilor, si din partea presei).

RaduG

Pasajul Drajna din dronă 10.04.2023


TibiV

@RaduG

nu trebuia sa te grabesti...

@Marius Papadopol are cont pe forum (exact cu numele asta) si isi posteaza singur filmarile. Daca este lasat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Whyse1

https://www.facebook.com/IrinelScriosteanu/posts/pfbid09erJa11rztUmhbhBuY2AoSpeAiJi1cXrVvbTu3QLXM14QAv7XSV5fAEvoHAbBNrDl
Quote𝟯 𝗺𝗶𝗻𝘂𝘁𝗲 - 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗗𝗿𝗮𝗷𝗻𝗮
𝗔𝘁𝗮𝘁 𝘃𝗮 𝗱𝘂𝗿𝗮 𝘀𝗮 𝘁𝗿𝗮𝘃𝗲𝗿𝘀𝗮𝗺 𝗱𝗶𝗻 𝗹𝘂𝗻𝗮 𝗠𝗔𝗜 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗗𝗿𝗮𝗷𝗻𝗮 𝘀𝗶 𝗱𝗿𝘂𝗺𝘂𝗿𝗶𝗹𝗲 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗳𝗮𝗰 𝗹𝗲𝗴𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗰𝘂 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗦𝗼𝗮𝗿𝗲𝗹𝘂𝗶 𝗔𝟮, 𝗗𝗡𝟮𝟭 𝘀𝗶 𝗗𝗡𝟯𝗔, 𝗳𝗮𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝗰𝗮𝘁𝗲𝘃𝗮 𝘇𝗲𝗰𝗶 𝗱𝗲 𝗺𝗶𝗻𝘂𝘁𝗲 𝗰𝗮𝘁 𝗱𝘂𝗿𝗲𝗮𝘇𝗮 𝗮𝗰𝘂𝗺 𝘀𝗮 𝘁𝗿𝗮𝘃𝗲𝗿𝘀𝗮𝗺 𝗹𝗼𝗰𝗮𝗹𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 𝘀𝗶 𝘁𝗿𝗲𝗰𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗹𝗮 𝗻𝗶𝘃𝗲𝗹 𝗰𝘂 𝗰𝗮𝗹𝗲𝗮 𝗳𝗲𝗿𝗮𝘁𝗮
✅️ se așterne stratul de legătură (BAD 22.4) în girații
✅️ se execută lucrări de vopsire cu protecție anticorozivă pe pasaj
✅️ se execută lucrări de semnalizare verticală
✅️ se montează tubulatura pentru asigurarea scurgerii apelor de pe pasaj
✅️ se montează stâlpii de iluminat public
✅️ se execută lucrări de profilare taluze și execuție strat vegetal
✅️ se montează dispozitivele de evacuare a apelor (rigole, casiuri)
✅️ se așterne stratul de piatră spartă pe acostamente
ℹ️ 𝗜𝗻 𝗹𝘂𝗻𝗮 𝗺𝗮𝗶 𝘃𝗮 𝗳𝗶 𝗲𝗳𝗲𝗰𝘁𝘂𝗮𝘁𝗮 𝗿𝗲𝗰𝗲𝗽𝘁𝗶𝗮 𝗹𝘂𝗰𝗿𝗮𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿, 𝗰𝗲𝗲𝗮 𝗰𝗲 𝗶𝗻𝘀𝗲𝗮𝗺𝗻𝗮 𝗰𝗮 𝗮𝗰𝗲𝘀𝘁 𝗼𝗯𝗶𝗲𝗰𝘁𝗶𝘃 𝘃𝗮 𝗳𝗶 𝗱𝗮𝘁 𝗶𝗻 𝘁𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰 𝗶𝗻𝗮𝗶𝗻𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝘁𝗲𝗿𝗺𝗲𝗻𝘂𝗹 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗿𝗮𝗰𝘁𝘂𝗮𝗹.
ℹ️ Este vorba despre realizarea unei supratraversări pe DN21, cu o lungime de 2,7 km, iar pasajul propriu-zis se va întinde pe 305 m. Pasajul va traversa totodată și DN 3A Lehliu – Fetești, drum național paralel cu CF 800.
ℹ️ Pasajul de la Drajna va fi parte integrantă a viitorului drum TransRegio Brăila-Slobozia-Călărași-Chiciu, de aproximativ 142 km, din care 35 de kilometri sunt pe teritoriul județului Ialomița.
Pe acest șantier, am fost însoțit de domnul director al Direcției Implementare Proiecte din cadrul CNAIR, domnul Mihai-Felician Cerneștean.
🇷🇴 𝗛𝗮𝗶, 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮, 𝗵𝗮𝗶 𝗰𝗮 𝘀𝗲 𝗽𝗼𝗮𝘁𝗲! 🇷🇴

RaduG

1 Mai muncitoresc la pasajul Drajna:





























Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

De la BabaDog: Pasaj si Centura Ocolitoare Drajna Noua / Autostrada A2. Situatie Lucrari Infrastructura 30.04.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Multumim de imagini.

Sper sa fie clar pentru toti, ca podul trece de cale ferata si DN3A. Cine vrea DN3A, sa mearga pe drumul vechi, cu trecerea la nivel cu CF.

Separatorii de sens o sa fie din beton ?

Rodeo

Eu sper ca nu ai deloc dreptate. Cu alte cuvinte, cine vine dinspre Slobozia si vrea pe DN3A va trece pe pasaj iar de la giratoriul de intrare pe autostrada se va intoarce prin sat pana la DN3A. Trecerea la nivel cu calea ferata trebuie blocata cu obstacole fixe demontabile si pastrata pentru cazurile rare cand circulatia pe pasaj trebuie temporar inchisa.

survola

#282
Vizita ministrului Transporturilor la Drajna:
Cu câteva informații bugetare interesante.

RaduG


Skynick

Trec o data la doua saptamani pe acolo si mi se pare ca ritmul a scazut acum pe final. S-au miscat bine pe structuri dar acum se intinde treaba.

A durat o luna asfaltarea partiala a celor doua giratorii si nu mai e vanzoleaza pe santier. Sper sa il termine totusi luna asta.