News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasile

Constructorul nu cred ca e interesat de unde vin banii, asa ca nu are nici un motiv sa traga tare. Primaria o cam doare in cot de proiecte.. doar daca oparitul mai vrea sa se laude cu ceva. Asta ar fi singurul motiv sa se agite.

BIGRED1984

Da, nu e interesat de unde vin, dar cred ca este interesat sa vina. Iar faptul ca lucreaza oamenii la -10 grade si de pe 5 ian. e un indiciu destul de bun ca au niste informatii ca ar veni niste bani , daca si ei fac ceva.

vasile

Executia de lucrari in RO implica, legal, asistenta tehnica pe parcursul lucrarilor, adica marea problema a proiectarii. In cazul Pasajul Piata Sudului proiectantul este unul de exceptie, astfel ca beneficiem in continuare de intarzieri in (re)proiectarea unor elemente, cum ar fi devierile de utilitati. Desi constructorul solicita front mai mare de lucru, pentru ca are capacitate si vointa, nu i se poate acorda din cauza proiectatelor si reproiectatelor tevi, cabluri, etc.

alecu26

Quote from: alecu26 on December 05, 2014, 09:55:26 AM
OK...cum zici tu. Eu greu sa te convingem altcumva. Si eu am lucrat cu ambele...si e drept...fiecare au nevoie una de alta...dar Astaldi e cu know how....Euroconstruct e mai degraba cu know who....daca intelegi ce vreau sa spun.

Azi maine o sa zicem ca Astaldi habar nu are sa faca un metrou, sau un pod hobanat...noroc cu genialitatea romanilor.

ma gandesc oare cum se descurca in Turcia cu podurile peste Bosfor si Izmir...care saracele fiecare au cateva recorduri mondiale.

Euroconstruct...mai repede sau mai tarziu o sa aiba soarta lui Romstrade, Tehnologica, Vega, Paco, CCCF...etc. In firmele romanesti e greu sa se lucreze cand iti calculezi un profit de 2-3%. Au nevoie de 30-40%...ca dupa toate furtisagurile sa ramana un 20%.

Si uitasem de mesajul asta. Zici ca eu intrumentan dosarul la DIICOT, ca am stiu cu 5 zile inainte ce se va intampla cu Euroconstruct. :D

http://www.mediafax.ro/social/omul-de-afaceri-dan-besciu-euroconstruct-a-fost-retinut-de-diicot-13714356

In fine....pe noi ne intereseaza mai putin politica.

Cine e proiectant acolo?
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Duminica 8 martie 2015.
Cel mai avansat pare sa fie pasajul pietonal de la benzinaria Agip.
Primele poze sunt din parcarea benzinariei, peste gard.






Mult mai interesant se vede de pe trecerea de pietoni, dar acolo am fost nevoit sa fac prin gard...




Am gasit o gaura in plasa... Si acum se vede si armatura peretelui..



Aici e rampa spre Vacaresti, mai exact santurile pentru PM... Aici santul dinspre axul drumului


Si aici cel dispre trotuar... Se vede un compresor cu niste proiectoare montate pe el. Or lucra si noaptea? Sau macar dupa ora 18?


Ceva mormane de pamant pe insula dinspre N.Vasile a giratoriului, dar nu imi dau seama ce fac acolo...


Iar aici lucrarile de pe Nitu Vasile, poza facut din masina, la semafor..., (fostul capat al troleibuzelor).






Armaturile pentru PM asteapta langa macara sa fie folosite...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Update:
Hai ca incepe distractia in zona centrala a intersectiei.
S-a anuntat ca tramvaiele vor fi deviate incepand ce maine.
A aparut si un Kelly in zona centrala.

TibiV

#96
Deviate ... pe unde ?
Nu ai alta linie de tramvai pe care sa le "deviezi"...
Vor fi probabil suspendate si inlocuite cu autobuze intre capatul dinspre Popesti-Leordeni si (probabil) Pieptanari, unde se poate organiza cap de linie ...

PS

Dacă vreți să vă amuzaţi si să râdeţi de "competenţa" unor jurnalişti vă recomand cu căldură:
http://www.click.ro/news/bucuresti/au-turnat-beton-la-pasaj-si-au-murdarit-metrourile
Citat din articol:
Muncitorii s-au căznit, ieri, să foreze 18 metri sub pământ pentru pilonul care va susţine Pasajul Piaţa Sudului.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

"pentru a turna pereţii mulaţi ai pilonului, pe care se va sprijini placa viitorului pasaj"

Cei mai tare ziaristi. Eu zic sa o invitam pe d-soara la noi pe forum.
Din acest articol ne dam seama cat se documenteaza un ziarist inainte de a scrie o stire, de nu stie ca acolo va fi pasaj subteran.

Mai trist este ca asa sunt facute majoritatea reportajelor, indiferent de subiect, iar multe dintre ele sunt luate de bune.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@TibiV
Ai dreptate, m-am "grabit" in exprimare. Nu e vorba de deviere ci de scurtare de traseu si inlocuire cu linie naveta de autobuz.  :D

TibiV

Confirm prezenta lui Kelly in zona centrala... Poze facute din mers, sambata 21 martie.



Mama proștilor este mereu gravidă... :)


anacronox

va rog. fara b365 aici. au ajuns sa reposteze tot ce scriu cei de pe metrouusor si le dau ca stiri senzationale, incredibile, extra mega fantastice.
daca pentru ei pereti mulati = groapa imensa va dati singuri seama care e nivelul

danutzu_1069

S-avem pardon, asa ceva nu s-a scris pe metrouusor! Astia de la B365 isi creeaza propriile ineptii.

Ionut

Era clar ca baietii de la metrouusor nu folosesc astfel de expresii. Pacat de stire. Din ce-am vazut ultima data cand am fost pe-acolo termenul de finalizare este exact de Craciun. Anul asta. Mi se pare cam dificil, dar na. Sunt curios daca vor termina.

danutzu_1069

#104
Si eu sunt extrem de interesat, pentru ca stau in zona.

@anacronox
Acu pe bune, unde scrie in articol ca " pereti mulati = groapa imensa" ???
Eu nu am gasit.
In schimb il citeaza pe Ion Dedu care spune ca nu se pot folosi peretii mulati in zona de deasupra tunelurilor de metrou si ca se va folosi sapatura cu taluz.

(eu nu sunt convins de solutia asta... dar om trai si om vedea..)

E drept ca m-a dat pe spate treaba cu ...placa de ciment...