News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Intoarcerea pe partea opusa imi da ocazia sa apreciez valoarea minunilor.
Saptamana trecuta spuneam ca:
Quote from: TibiV on July 18, 2016, 02:33:50 AM

NICI O MASINA LA SEMAFOR !!!
Se vede in departare, la Secuilor, un autobuz venind incoace...
Este vara, era duminica si era ora 16.30.... Dar nu cred ca am mai vazut niciodata asa ceva !...   :o

Minunile de aia sunt minuni... Ca sunt rare !...

Este drept, era abia ora 13.30, nu 16.30 ca duminica trecuta...

In fine... back to business






Si cam atat cu rampa Nitu Vasile...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Rampa de intrare Vacaresti





Cam pana aici avem radier turnat



De aici abia se scurma pamantul...

Asta este galeria PP1



De fapt, din strada se vede asa

:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Rampa de iesire Vacaresti








Aceeasi poza Pe soare


Din lipsa acuta de timp, am ratat PP3.
Care oricum nu este pe "drumul critic".

Pozele full-size le gasiti aici:http://imgur.com/a/QexA1
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

lovalova

ce mincinos ordinar Sava, auzi, ca termina pana la 30 iunie...!

TibiV

Azi, 27 iulie 2016, ora 12.
PP2 Castani

O sa avem lift...

Rampa de iesire Vacaresti

Comparati cu ultima mea postare de pe 25 iulie...


Poze full-size: http://imgur.com/a/MxHhJ
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

tibi ...cu cine ai fost la acest ultim reportaj ...... :p

TibiV

psssst...

Secret mare rocklee !
:lol:

Ati ajuns cu bine in statiune ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#652
Interviu Firea la Hotnews...

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21186872-video-gabriela-firea-nu-dat-niciun-aviz-toaletare-defrisare-unui-arbore-din-capitala-exista-campanie-impotriva-mea-primaria-capitalei-putea-internaliza-serviciile-deratizare-combatere-tantarilor-nu-de.htm

Quote
Catiusa Ivanov: Bucurestenii sunt din ce in ce mai nemultumiti de felul cum Primaria Capitalei a gestionat pasajul de la Piata Sudului. Lucrarea este intarziata cu un an. Intial s-a spus ca este finalizata in proportie de 70%, apoi 50%, apoi 60%. Pana la urma cat la suta din lucrare s-a facut si cand va fi gata pasajul?

Gabriela Firea: Stadiul este in jur de 60%. Problema este urmatoarea: constructorul, de fapt asocierea intre firmele de constructie, acuza faptul ca Primaria Generala a Capitalei nu a facut toate platile necesare, iar reprezentantii primariei mi-au aratat documente prin care constructorul a solicitat la plata sume care nu sunt justificate, asta insemnand plati indirecte in jur 59-60%, ceea ce ar putea sa fie imputat de catre Curtea de Conturi. Pentru a debloca aceasta situatie si a ne tine de termenul pe care l-am primit chiar personal din partea constructorului, m-am intalnit cu reprezentantii Astaldi si Euroconstruct chiar pe santier si mi-au spus ca in martei 2017 acest obiectiv de inestitii va fi finalizat. Chiar mai mult decat atat, daca platile vor fi facute intr-un ritm adecvat, constructorul ar putea chiar la sfarsitul anului sa incheie acest obiectiv. Am solicitat Curtii de Conturi sa ne dea un punct de vedere pentru a sti ce este mai bine de facut cu aceste plati care sunt nejustificate. Este adevarat, am dovezile in acest sens, pentru ca am citit si am analizat,  contractul cred ca nu a fost intocmit atat de corect prin prisma apararii interesului Primariei Generale a Capitalei si implicit a a cetatenilor pentru ca intr-adevar nu este un articol foarte clar, explicit, prin care sa se spuna ca toate platile trebuie sa fie justificate. Atunci, pe cutuma, in jur de 10% din plati au putut fi decontate chiar daca au fost indirecte, pentru ca asa a permis legislatia in vigoare, dar oricum procentul nu ar putea sa creasca atat de mult, sa ajunga la 60%. Daca Curtea de Conturi ne va spune ca putem sa facem si aceste deconturi, nu am avea nimic impotriva. Pana atunci am stabilit impreuna cu constructorul ca lucrarile sa continue intr-un ritm accelerat, sa platim tot ceea ce este justificat si sa ramana decupata aceasta problema, eventual sa o rezolvam ulterior in instanta, dar totusi sa nu se incetineasca ritmul. Mai avem intalniri si saptamana aceasta pentru ca este un subiect foarte important si nu vreau sa-l las pentru alt mandat sau pentru altcineva.

Este dragut din partea domniei sale (si ii suntem profund recunoscatori) ca nu vrea sa lase subiectul important pentru mandatul 2020-2024... :lol:

Dar avem si detalii oficiale de la PMB...
http://www.agerpres.ro/comunicate/2016/07/27/comunicat-de-presa-pmb-18-18-21

Quote
Comunicat de presă - PMB
miercuri, 27 Iul 2016, 18:18

Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, a convocat astăzi, 27 iulie, o ședință de lucru la sediul Primăriei Municipiului București,  pe tema stadiului în care se afla proiectele Pasajul de la Piața  Sudului și Penetrația A1- Ciurel - Splaiul Independenței.

La sfârșitul acestei ședințe, Primarul Capitalei a anunțat care sunt punctele nevralgice și ce măsuri trebuie luate pentru că lucrările la cele două obiective de investiții să fie continuate într-un ritm mai alert: 'Am încheiat o ședință de lucru dedicată situației lucrărilor la două obiective de investiții majore pentru Capitala. Mă refer la Pasajul Piața Sudului și la Penetrația Splaiul Independenței-Ciurel-Autostrada București Pitești. Din discuțiile cu unitățile de implementare a proiectelor, cu consultanții, proiectanții și constructorii s-au desprins următoarele: ambele obiective au termenele de finalizare depășite. Au apărut probleme legate de proiectare care nu au ținut cont de existență în amplasament a rețelelor de utilități publice, mă refer la apă, canal, electricitate, gaze. Dar au fost și întârzieri cauzate de asigurarea decontării la termen a facturilor, întârzieri care pot fi imputate Primăriei Generale'.

Gabriela Firea a explicat că, în ceea ce privește proiectul de la Piața Sudului, exista o sumă pe care Primăria Generală nu a decontat-o, pentru că nu a recunoscut cheltuielile indirecte aferente situației de plăți din cauza ponderii foarte mari, aproape 60%, acestea nefiind  justificate cu documente suport.

Totodată, Primarul General a mai explicat că în urma acestor întâlniri comune s-a stabilit ca toate datoriile să fie achitate, la fel  și facturile aduse la plata, excepție făcând doar cheltuielile indirecte care sunt încă în litigiu: 'menționez că Municipalitatea are o restantă de circa 6 milioane de lei, suma aferenta situației de lucrări pe aprilie, mai și iunie 2016. Am constituit un grup de lucru format din reprezentanți ai Primăriei, constructor și consultant pentru a găsi căile legale pentru achitarea măcar a unui procent din cheltuielile indirecte, firește potrivit legislației fiscale românești. Am primit asigurări de la constructor, asocierea Astaldi-Euroconstruct ca Pasajul Piața Sudului va fi finalizat în aprilie 2017, în condițiile asigurării cash flow-ului, a unui ritm adecvat de plăți, conform contractului'.

Pentru a clarifica situația acestui contract, Primarul General a mai precizat că a solicitat Curții de Conturi un audit care să verifice atât evoluția, cât și situația plăților lucrărilor. Valoarea totală a acestui contract este de 127 de milioane de lei.

Stadiul fizic al lucrărilor executate este de 59 %, iar  stadiul general al lucrării care include și devierile de rețele, construcția lifturilor etc. este de 79%.

....

Ba e martie 2017, ba e sfarsitul lui 2016, ba e aprilie 2017...

Ah, da, sa nu uitam...
Este gata 59%, dar de fapt este 79% daca punem la socoteala devierile de retele si lifturile la pasajele pietonale....
Nu mai comentez pentru ca voi fi certat ca o dau pe politica...
Te doare mintea... :(

PS
Am preluat si greselile din textele citate (vezi martei 2017 vs. martie 2017) fara sa le corectez...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Inaugurarea pasajului de la Piața Sudului mai întârzie

"Dacă noua promisiune va fi respectată, pasajul va fi gata cu o întârziere de aproape un an şi jumătate. Primăria pierde aproape 70% din cele 127 de milioane de lei pe care U.E. le-a alocat pentru lucrare."

Adica totusi mai luam 30%? E serioasa afirmatia?

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Inaugurarea+pasajului+de+la+Piata+Sudului+mai+intarzie

TibiV

Ca de obicei, Digi24 o da de gard si vorbeste fara sa se informeze corect.
Stirea este facuta oricum pe baza comunicatului PMB de mai sus...

127 de milioane este intreaga valoare a prioectului, inclusiv chletuielile neeligibile.
Contributia UE ar fi trebuit sa fie de 85 de milioane.
Iata panoul lucrarii:




Daca adunati contributia UE, cea a Guvernului si cea a beneficiarului obtineti vreo 98 de milioane.
Diferenta de 29 de milioane sunt cheltuielile neeligibile, care evident se platesc si ele de catre beneficiar, dar care nu intra in calculul cofinantarii.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Wow....60% indirecte. Astea sunt metode din anii 90 de umflare a preturilor. Practic pentru orice extindere de timp, datorata din orice motiv....se câștigă bani enormi. Cam cum se comenta pe vremuri ca Bechtel lua 1 milion de euro fără sa lucreze.
Cum a trecut de ANRMAP o licitație care permite 60% indirecte?  Cum de nu a contestat nimeni licitația?  Ca evident preturile unitare ale materialelor erau nerușinați de mici.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Un reportaj foarte scurt, din goana, de astazi, 31 iulie 2016

PP3, poza facut spre Romprim printre cele doua accesuri, pe unde trebuie reinstalata linia de tramvai

Rampa de iesire Vacaresti, radierul a mai avansat - in poza facuta luni cu rocklee era doar armatura...






Cealalta rampa Vacaresti, cea de intrare

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#657
Si rampa Nitu Vasile





Un nene uda de zor cu furtunul...

...oare de ce ?! :)

Deci radierul este turnat integral...



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

@TibiV, cred ca intrebarea cu udatul... e doar asa de... amuzament  :lol:

TibiV

PP4, acces Secuilor.
Au turnat si parapetele din dreapta



Vedere din spate


PP4 cimitir

Cred ca este sapa peste hidroizolatie....


Pozele full-size le gasiti aici: http://imgur.com/a/BUNy2

danutzu...
"Am udat iar canapeaua! Mama nu se supara... Oare de ce ?!"
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)