News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

#495
Gresit.
NU se poate în diagonală sau directia est-vest.
De la BIG ajungi la Castani, de la benzinărie ajungi la Mega Image.

Vedeti plansa din a doua postare de pe pagina 33.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

taxigrecu era evident ironic.
Nu mai exista loc intre metrou si pasajul auto pentru un pasaj pietonal, abia daca a avut loc asta auto, cu toate problemele din teren.
Ca sa fim si mai exacti
"De la BIG ajungi la Castani" , cu iesiri si la tramvai + acces la metrou si la mall.
"de la benzinărie ajungi la Mega Image", cu iesiri si la tramvai

rocklee

#497
Quote from: taxigrecu on May 05, 2016, 07:16:41 AM
DA, se face o trecere de pietoni in pasaj  :-[
trecere de pietoni prin pasaj  :D
buna gluma  :lol: :lol:

TibiV

#498
Sorry, din cauza grabei nu m-am prins...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Cele doua pasaje pietonale de fiecare parte a pasajului auto sunt lungi, mai lungi decat latimea metroului, unde o fi ala. Asta inseamna ca daca s-ar dori, s-ar putea lega macar un set de capete pe sub pasajul auto, paralel cu metroul.

TibiV

Nu au făcut pasaj pietonal între Herăstrău şi Casa Presei, unde nu aveau metrou să îi încurce, de să se strofoace aici ?...

Evident că s-ar fi putut face, dar cred că ar fi trebuit să coboare încă vreo 3-4 metri....
Nu ar fi fost uşor nici pentru pietoni, care oricum preferă trecerile "la nivel", mai ales unde NU sunt treceri de pietoni... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


sorind

din filmare si din ce am vazut eu la fata locului cand am trecut cu masina pe langa santierul asta, reiese ca traversare soselei Oltenita subteran  nu se face decat prin sensul dinspre Nitu Vasile spre Vacaresti
Asa sa fie proiectul?

dr4qul4

#503
Da.
Nici nu ai cum sa faci pasaj pe directia Oltenitei pentru ca ai galeria si rampele pasajului auto.
Ar fi trebuit sa cobori si mai jos cu pasajul pietonal si nu mai ai loc sa faci asta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AdrianB1

De ce nu ai loc sa cobori? E o galerie de metrou, dar nu e atat de lata incat sa blocheze capetele ambelor pasaje pietonale; chiar daca se poate face legatura intre ele printr-un singur capat tot rezolva 83% (10/12) din traficul pietonal, acum rezolva doar 33%.

dr4qul4

Ai metrou, canlizare, termoficare, cabluri electrice.
In plus ar tb sa cobori la -10 m. Adica 3 etaje iar structura pasajului pietonal ar tb sa-l sustina si pe cel rutier.
Asadar, daca ar fi loc, ar fi scump, greu de facut, neatractiv pt pietoni, si ar dura cativa ani in plus.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Bretelele dinspre Vacaresti dreapta spre Oltenitei si dinspre Oltenitei(sens opus) dreapta spre Vacaresti ar putea fi date traficului in 1-2 saptamani, daca vremea tine cu constructorul. Cea dinspre Oltenitei dreapta spre Nitu Vasile va lua cam o saptamana in plus, deja au inceput sa lucreze la borduri. Din ce mi-a spus @TibiV, avansul e bun de la ultimul update.

Poza de pe Oltenitei cu fata spre Vacaresti, breteaua pentru cei care vin pe Vacaresti si fac dreapta pe Oltenitei(sau probabil si stanga, la suprafata).

Poza de peste gard cu PP1(cred).


Multumesc mult @TibiV pentru tur, cand mai am drum prin zona, o sa va tin la curent.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Mersi eu pentru tot, am facut doar un mic preview, "scena" e a ta :).

TibiV

#509
Muncă comună... :)
:cheers:

Dar îmi place tare mult că ai ajuns să pui tu poze la pasaj PS....
Acum ştiu sigur că vei înţelege orice poză din orice unghi...
Şi la o adică vei putea să îmi spui "dacă ţineai camera un pic mai la dreapta vedeam şi...."

Important este că acum ştii de la faţa locului, nu din poveşti...
:cheers:

PS
Colegii vor vedea mâine mai multe, dacă merge IMGUR ok... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)