News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Dominik

Continuă reparațiile plăcii suprabetonate deteriorate de pe Podul Borcea, A2, sensul CT-B, banda 1, între pilele P9s și P10s - lucrări executate de terți pe raza de administrare a D.R.D.P. Constanța







You're in Steelers Country

Earthchild

Dar ce s-a întâmplat cu licitația pentru reabilitarea podurilor rutiere de peste Dunăre, cu fonduri de vreo douăzeci de milioane de euro?

rota

S-au finalizat lucrările de reparații pe un prim sector de pe A2 !

Marți, 07.04.2020, s-a deschis circulația pe A2, între km 12 și km 17, calea 1 (București – Constanța).

De asemenea, s-au deschis circulației și nodurile rutiere de la Centura București (km12) și de la Cernica.

Precizăm că lucrările executate pe acest tronson aveau ca termen de finalizare data de 30 aprilie a.c..

Lucrările executate constau în frezarea dalelor de beton, consolidarea fisurilor active, repararea rosturilor și a dalelor degradate, așternerea a două straturi asfaltice armate cu geocompozit, precum și aplicarea marcajelor rutiere pentru asigurarea circulației în condiții de siguranță.

Reamintim că lucrările de pe sectorul București – Fundulea al A2, București – Constanța, sunt împărțite în două loturi astfel:

Lotul 1 km (12+000 - km 24+000) Calea 1 și 2, are o lungime de 12 km, și este executat de S.C. PORR CONSTRUCT S.R.L. la o valoare a lucrărilor de 41.7 mil lei, fără TVA.

Lotul 2 km (24+000 - km 36+000) Calea 1 și 2, tot în lungime de 12 km, și este executat de S.C. SAGA BUSINESS CONSTRUCT S.R.L, la o valoare a lucrărilor de 44.9 mil lei, fără TVA.
SURSA
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul


Duta C

Se bazeaza pe API ca vine cu drona 8)

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

NGC

#1326
Quote from: Earthchild on April 06, 2020, 06:52:01 PM
Dar ce s-a întâmplat cu licitația pentru reabilitarea podurilor rutiere de peste Dunăre, cu fonduri de vreo douăzeci de milioane de euro?

E vorba despre licitatia asta.

Quote from: NGC on September 14, 2019, 08:54:52 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Realizarea lucrărilor de reabilitare a Podului peste brațul Borcea, situat pe Autostrada A2, la km 149+680 (Lot 1) si Realizarea lucrărilor de reabilitare a Podului de la Cernavoda, situat pe Autostrada A2, la km 157+600 (Lot 2)".

Valoare estimata lot 1: 63.157.439,42 RON fara TVA
Valoare estimata lot 2: 52.878.509,42 RON fara TVA

Durata contractului: "Pentru fiecare lot in parte, durata contractului este de de 84 luni si cuprinde: 24 luni perioada de executie a lucrarilor si 60 de luni perioada de garantie a lucrarilor."

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 18.11.2019

Dupa cum vedeti, termenul pentru depunerea ofertelor era 18.11.2019. Licitatia a fost suspendata anul trecut si de atunci e in acelasi stadiu.

Quote from: Dominik on April 06, 2020, 05:11:29 PM
Continuă reparațiile plăcii suprabetonate deteriorate de pe Podul Borcea, A2, sensul CT-B, banda 1, între pilele P9s și P10s - lucrări executate de terți pe raza de administrare a D.R.D.P. Constanța

Ca si in alte cazuri, geniile din CNAIR au scos la licitatie "realizarea lucrarilor de reabilitare" si fac chiar si reparatii, dar serviciile de expertiza tehnica "in vederea identificarii lucrarilor de reparatii pentru "Reabilitarea Podului peste bratul Borcea situate pe Autostrada A2, la km 149+680" si "Reabilitarea Podului de la Cernavoda, situat pe Autostrada A2, la km 157+600"" le-au contractat abia saptamana aceasta (de fapt cate o expertiza pentru fiecare pod) !!!

Sorinus

deci practic spre Constanta avem doua zone reabilitate, cam jumatate din Bucuresti-Fundulea. E ok ritmul...

ciprebbe

Quote from: Duta C on April 08, 2020, 07:50:43 PM
Se bazeaza pe API ca vine cu drona 8)

Am trecut luni pe acolo si se peria :). Parea totul finalizat si nu reuseam sa inteleg de ce e inchisa. S-a lamurit cu deschiderea de marti :).
Mai sunt 2 zone spre Constanta in care se lucra si ar putea finaliza luna aceasta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Vara asta NU ar trebui sa faca pauza in "sezonul estival".

Pentru ca pur si simplu NU VA EXISTA un sezon estival...
In afara de cativa berbeci cu masini "jmechere", colane de aur la gat si "pisi" pe locul din dreapta, nu cred ca vom vedea prea mult trafic de "vineri spre Litoral, duminica spre Bucuresti"...

Sau cel putin asa sper ca va fi....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Skynick

#1330
Eu cred ca va fi exact invers.

Datorita saracirii se vor diminua mult concediile afara si va creste exponential traficul de weekend la mare la noi. Si la munte, evident. La cort.

Intr-o nota pozitiva, aglomeratia va incepe mai tarziu, prin iulie.

Earthchild

@NGC, exact aceea era licitatia. Se preferă în continuare cârpeala în locul unei reabilitări serioase. Pregătirea unei licitații este o provocare majoră a abilităților CNAIR.

BALEA STEFAN MARIUS

Azi am fost pe A2.Pe sensul spre Bucuresti de la KM60 pana la KM46 pe prima banda de mers se schimba astfaltul :D :D....Lucrarile se efectueaza de STRABAG..

ciprebbe

@TibiV - exact asta a cerut Porr, sa continue lucrarile spre Constanta ( erau programate pt la toamna) in conditiile in care 1 mai pe litoral e PA.
Sper sa primeasca verde.
Legat de concedii, personal voi merge tot afara pentru a evita "civilizatia si aglomeratia" de la noi. Saracirea va fi mai peste tot, dar cei de afara stiu sa o indulceasca mai bine decat flamanzii de pe litoralul nostru.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ghrt

Cred că va fi mai ieftin afară, de civilizat era şi înainte.
Cont (aproape) inactiv.