Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

Sorinus

Saptamana trecuta, venind de la Cta, am preferat sa ies la Fundulea si sa continui pe DN3 pana la Bucuresti. Atat de prost a ajuns tronsonul asta.

voicul

Ministrul Cuc a găsit soluţia pentru miile de gropi de pe A2: SMURDUL autostrăzii - VIDEO

Ministrul Cuc de la Transporturi a găsit soluţia pentru miile de gropi de pe Autostrada Soarelui, în special de pe tronsonul Bucureşti-Fundulea. A activat SMURDUL autostrăzii. Nu e o mașină cu medici, ci una cu lopeţi, smoală, bitum care, ,,pansează" gropile de pe autostradă. Este soluţia descoperită de Răzvan Cuc, până vor începe lucrările promise de ani de zile.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ministrul-cuc-a-gasit-solutia-pentru-miile-de-gropi-de-pe-a2-smurdul-autostrazii-1136867

ghrt

Ca la pista de la Otopeni. Trece TIR-ul, se închide autostrada, se mai aruncă 2 lopeţi de asfalt, care va fi tasat sub trafic haha.
Cont (aproape) inactiv.

Skynick

Am fost ieri pe sensul spre Constanta. Prima banda reparata dupa Fundulea e perfecta. Reparatiile pe intreaga latime facute intre km 80 si km 90 sunt proaste, de drum judetean facut la misto: praguri, valuriri etc. Practic planeitatea este mai proasta acum decat ce era inainte. Era o oportunitate sa facem ceva bun dar nu suntem in stare sa intretinem.

Sorinus

Putem face o sesizare fata de calitatea reparatiilor pe Lehliu-Drajna?

adi

intrebarea este alta,  a fost receptionat acel tronson ?

Dominik

#1206
A2, lucrări de frezare și așternere covor asfaltic executate pe sensul București-Constanța, calea 1, banda 1, km 52- km 57












CNAIR




You're in Steelers Country

Dominik

S-au semnat contractele pentru reparația sectorului de beton al Autostrazii Soarelui (A2)

CNAIR a semnat astăzi Acordurile-Cadru pentru lucrările de întreținere a părții carosabile ale A2 pe sectorul București - Fundulea.
Lucrările sunt împărțite în două loturi astfel:
Lotul 1 km (12+000 - km 24+000) Calea 1 și 2, are o lungime de 12 km, și va fi executat de S.C. PORR CONSTRUCT S.R.L. la o valoare a lucrărilor de 41.7 mil lei, fără TVA.
Lotul 2 km (24+000 - km 36+000) Calea 1 și 2, tot în lungime de 12 km, va fi executat de S.C. SAGA BUSINESS CONSTRUCT S.R.L, la o valoare a lucrărilor de 44.9 mil lei, fără TVA.

Lucrările sunt programate sa dureze 24 de luni si vor consta în frezarea dalelor de beton, consolidarea fisurilor active și repararea rosturilor degradate, atât pe calea 1, cât și pe calea 2.

Finanțarea este asigurată prin transfer de la bugetul de stat și venituri proprii.

CNAIR
You're in Steelers Country

adi

se misca Strabag intr-un mare fel, au ajuns la km 62-64. Este drept ca fac lucrari doar pe banda 1( frezare si reasternere strat uzura) dar se merge foarte lin pe ce au facut pana acum de la Fundulea pana la km 60.

Nu exista comparatie cu ce presteaza Oyl Company... sa nu zic ca sunt amatori, sunt la inceput cu lucrarile de A.

Are cineva date daca si Stragag si Oyl company fac reciclare?

dr4qul4

Pe A2, la km205 avem o trambulina de mai mare frumusetea exact unde este acel bazin de retentie.
Este si semnalizata cu limitare la 80. Pe sensul B => CT nu am simtit-o atat de rau, dar l-a intoarcere m-a zguduit putin. Nu aveam 80, dar nici cine stie ce viteza.
Este periculoasa pentru ca in rest, A2 in jud CT se prezinta intr-o tare perfecta.
Ieri am prins si cateva blocaje in zonele in care se circula pe o banda. "Contribuie" foarte mult cei care se baga pe banda de urgenta. Sunt curios cum va fi cand incepe sezonul cu adevarat.
Zona de placi e rea doar pe prima banda. Si indeosebi pe maginea dinspre banda de urgente, pe unde merg tirurile. Banda 2 e ok.  Nu prea respecta nimeni limita de 80. Nici macar cei care merg pe prima banda. Se mai gaseste cate unul care insista sa o respecte si ajunge sa fie depasit de tir/autocar.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

adi

Si Strabag a inceput decopertarea benzii 1pe sensul Ct-B de la km 65 spre Buc.

Sorinus

Inteleg ca e unda verde pentru Buc-Fundulea? Cand vor putea intra in teren?

Skynick


CataOT

De pe facebook-ul ministrului Cuc de astazi :

"Tot astăzi, la sediul Ministerului Transporturilor, am avut o întâlnire cu reprezentanți ai patronatelor din Turism și conducerea CNAIR. Aici am convenit, cu toții, că trebuie să venim și în sprijinul hotelierilor de pe litoralul românesc, în sensul că lucrările care se execută acum pe Autostrada A2 să fie finalizate până la data de 15 iunie.
Totodată, am agreat ideea ca noile lucrări de modernizare ale aceleiași Autostrăzi să înceapă la terminarea sezonului estival, adică începând cu 15 septembrie. "

voicul

Orice inceput care incepe cu o amanare este o mare realizare pentru CNAIR.

Totusi o decizie buna.