News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

vancouver

RK cu refacerea fundatiei costa cam la fel ca si o autostrada de la zero. Nu mai trebuie arheologie, exproprieri, terasamente, sapaturi. Dar apar costuri suplimentare, pentru ca trebuie mentinuta sub trafic in conditii decente. Plus trebuie darâmata / sparta structura rutiera existenta, maruntita, evacuata.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

TibiV

EU te ajuta, ca esti sarac.
De exemplu sa iti iei autobuze (sa zicem)...

Dar daca esti atat de imbecil incat daca vii dupa 5 ani sa ceri iarasi ajutor pentru ca "ne iertati, am uitat sa schimbam uleiul si filtrele, s-au stricat si acum vrem altele"  cred ca vei obtine un "frigider european plin".

(Exemplul dat a fost unul mai "intuitiv".. Dar cred ca asa functioneaza sistemul. "Te ajutam sa faci, dar daca iti bati joc...")
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ghrt

La Buc-Fundulea cred că pot să păstreze lucrările de artă (podurile de ex.) şi spaţiul de servicii.
Cont (aproape) inactiv.

Sorinus

Daca n-au bani, fac intr-un an un sens, si in alt an, alt sens.

ghrt

Intr-un deceniu, un sens...
Scuze...
Cont (aproape) inactiv.

tom_sawyer

#1040
Quote from: tom_sawyer on May 25, 2018, 10:02:59 PM
Quote from: Ionut on March 18, 2018, 06:32:17 PM
^ Intr-adevar. Trebuie sa urmarim licitatia asta.

Numar anunt: 183539 / 17.03.2018
Denumire contract: ,Acord-cadru de ,,Lucrari de reparatii sistem rutier A2 Tronson km 64+500-96+000 Lehliu - Drajna - Calea 1 si 2"
Durata acordului-cadru: 2 ani

Valoare estimata totala: 71,103,623 RON (15,255,996.52 EUR)

Ofertanti:

1. Asfalt Dobrogea (Constanta)
2. Autoprima Serv (idem)
3. Domarcons (Craiova)
4. Grand Construct Utilaje (Buc.)
5. Nettstrade JK Solution (Slatina)
6. Oyl Company Holding (Slobozia)
7. Porr Construct
8. Restra Construct (Buc.)
9. Strabag

Stadiul e "deliberare", Data evaluare financiara: 11.07.2018 14:12 . Cel putin deocamdata, nu apare nicio contestatie in SEAP.

Sorinus

Dupa Buc-Fundulea, asta e de departea cea mai proasta zona din A2, si pentru ca a fost facuta prost de la inceput. Dar nu se compara cu Buc-Fundulea, iar arunca banii pe ce arde mai putin.

NGC

Quote from: Ionut on March 18, 2018, 06:32:17 PM
Trebuie sa urmarim licitatia asta.

Numar anunt: 183539 / 17.03.2018
Denumire contract: ,Acord-cadru de ,,Lucrari de reparatii sistem rutier A2 Tronson km 64+500-96+000 Lehliu-Drajna-Calea 1 si 2"
Durata acordului-cadru: 2 ani
Valoarea estimata fara TVA: 71,103,623 RON
Perioada de garantie a lucrarilor este de 60 luni.

Contractul asta s-a atribuit saptamana asta catre OYL COMPANY HOLDING contra 51.962.817,64 RON fara TVA.

Sorinus

Astia au ceva realizari la activ? Sau o sa o faca mai prost decat Colas...

Goldmund

Sorinus,
dupa ortografierea lui "OYL" par cei mai profesionisti...
Dar cine stie?!

Totusi putem afla ca in Jud. Ialomita, ..."Mariajul dintre autoritățile județene și SC Oyl Company Holding AG a trezit interesul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. " http://www.independentonline.ro/tag/oyl+company+holding+slobozia

Ionut

Dati un share și voi.

Așa a ajuns să arate segmentul București-Lehliu din A2. Bucăți de beton amestecate cu asfalt se desprind la îmbinările dintre dale acolo unde CNAIR a cârpit rapid și prost autostrada puternic degradată. Mașinile (și chiar viețile) șoferilor sunt puse în pericol. De la CNAIR niciun comentariu și nicio soluție în afară de petice de asfalt puse peste beton, petice care nu au cum să țină și fac mai mult rău decât bine.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1051426241698049&id=411782165662463

voicul

Sigur e fake, facut de statul paralel. CNAIR a facut tot ce e posibil in zona:
A pus panouri cu limitare de 80km/h. Eu le-am vazut personal acum 3 zile!!!

Cat vreti si voi sa faca cei 6000+ de oameni ai CNAIR-ului?

Norocul pe A2 este ca dai 13 ron (a 3-a taxa ca sa poti circula pe un drum in RO: dupa rovinieta si acciza in carburant) ca doar sa intrii pe un pod care sa speram ca are muschi mai tari decat cel din regiunea Genova.

JENANT!


adi

la cum arata acolo sper ca a sunat la 112

danutzu_1069

@voicul, taxa de drum in acciza pe carburant nu mai este de mult, asa ca.....
Rovinieta e singura taxa de drum din Romania.
Ceeace se plateste la podurile Dunarene, sunt.... taxe de pod. Cica ar fi folosite la intretinerea podurilor, dar intra la gramada in bugetul cnair

ghrt

Quote from: Ionut on August 15, 2018, 09:39:51 PM
Așa a ajuns să arate segmentul București-Lehliu din A2.

Lehliu sau Fundulea?
Cont (aproape) inactiv.