News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tavi

Drum azi Bucuresti - Constanta si retur. Asfalt placut uscat. Aceleasi gauri pe segmentul Bucuresti - Fundulea. Necesar urgent raschetare si asternere strat uzura pe banda 1. Banda doi nu este asa de distrusa ca banda 1. Adica este un necesar dar nu urgent.

La Km 185 se instala azi dimineata un telefon de urgenta + tras cablul de rigoare iar apoi pana la Constanta erau toate instalate si se mai muncea la finisaje la unele spatii de parcare. La fel si la intoarcere (telefoane instalate pana km 185 si se lucra la spatii). La ducere erau vreo 2 grade si la intoarcere cam 5 dar tot timpul a batut un vant rece din ala care te seaca. Cinste celor care erau la munca in conditiile astea.

laurashgeo

#526
Am gasit o filmare de pe A2 in apropiere de Constanta:
http://www.4tuning.ro/alte-stiri-auto/curse-ilegale-de-carute-pe-a2-in-constanta-17575.html
Raspunsul celui ce filmeaza la intrebarea copilului descrie pe deplin filmuletul!!

LE: Am vazut ulterior filmul pus in "Parcare"

Ionut


lucianxx9o

^^Solutia asfaltului  beton de ciment este foarte buna, dar in cazul asta executia a fost  proasta.

ciprebbe

M-am uitat atent la unguri pe M0 ce il vor deschide in vara la 3 benzi /sens. Peste tot e facut din beton, deja au asezat calea de rulare, am vazut grosime de peste 30 cm (ceva mai subtire pare pe cele 2 poduri de peste Dunare, la care deja monteaza parapetii) si arata foarte bine, cu rosturi de dilatare cu tot, iar pe portiunea deschisa anul trecut se vede exact aceeasi structura pe banda de urgenta, iar pe cele 3 benzi de rulare mai pare a fi turnat un strat foarte subtire(3 4 cm) care pare a fi ceva intre asfalt si beton. Se merge foarte bine pe el .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


neaguionutu

Quote from: asztalos on April 09, 2013, 09:47:59 AM
Daca tot vorbim de calitatea autostrazilor din Romania : http://www.realitatea.net/fabricat-in-romania-cum-arata-autostrada-soarelui-inainte-de-vacanta-de-paste_1153797.html

Buna ziua !

Luni, 15 aprilie i-am dus pe parintii mei acasa si am mers pe autostrada pana la Lehliu si tot in aceiasi zi m-am intors la Bucuresti tot pe autostrada.
Prima restrictie pe ambele sensuri este la Cernica unde se va face iesirea spre centru comercial sau ce se va face in zona respectiva.
Sunt semnalizate cu indicatoare de reducere a vitezei pana la 60 km/h , si sunt balize de avertizare pe marginea autostarzii .
Din dreptul comunei Cernica si  pana la Fundulea se lucra la peticirea gropilor aparute la imbinarea plăcilor  de beton.
Se lucra pe ambele sensuri, si spre Fundulea si spre Bucuresti.
Sunt indicatoare care ii anunţă pe şoferi că pe această porţiune de drum se lucrează şi sa reducă viteza la 60 - 8- 100 de kilometri la oră.
Pe sensul spre Fundulea in 2 portiuni  au pus asfalt peste placile de beton.

Numai Bine !

Tavi

 :wtf:
Miercuri 17 aprilie a aprut in Monitorul Oficial nr. 218 un HG prin care se declanseaza proceduri de expropriere a proprietatilor private aflate pe aplasamentul suplimentar (!) al autostrazii Cernavoda - Constanta ... ce-o fi asta???

Ionut

Mda, ciudat. Poate e vorba de un nou nod... nu zice nimic de km? Adica unde mai exact intre Cernavoda si Constanta.

Tavi

Intre timp am plecat de la serviciu si nu si nu am acces. Mai sap luni. Nu am vazut decat titlul. Nu si contunutul. Sap luni si revin.

bgd77

Se gaseste aici. E vorba de tronsonul 6, pe raza localitatii Pestera.

Tavi

Ceva pamant arabil in Pestera... Pentru relocare utilitati.

Ionut

Cum mai arata A2 in zona podurilor peste Dunare.

http://www.youtube.com/v/5ID0acD88Rc

Ar trebui niste renovari pe-acolo... pe la parapete si calea de rulare.

ghrt

Am trecut azi pe A2, Bucuresti - Agigea şi retur. Se lucra la spaţiile de servicii din Dobrogea, nu foarte tare dar erau ceva oameni şi utilaje. Şi cred că mai betonau ceva la un viaduct. Pe A4, nici o mişcare.
Cont (aproape) inactiv.

mitsu

Apropo, se mai lucreza pe undeva la A4? Ca pare "moarta" cam de multa vreme.