News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069


dr4qul4

Accidentul de vineri  dimineata, care a avut loc cu 1-2 km inainte de nodul valea dacilor:





eu am scapat usor.... in spatele meu s-a format o coloana imensa!









- acesta avea parbrizul spart si toata partea din fata praf. Cred ca si motorul... a fost tractat pana aici de o masina de deszapezire
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dr4qul4

si 2 poze dintr-un spatiu de servicii (cel cu a doua benzinarie OMV), sensul spre Cta. Cu dedicatie pt @adiarc  :lol:





la intoarcere, in prima parcare de dupa Fetesti, un politist pe motocileta a pus paznicul sa-i desfaca gardul a iasa prin camp (aveau un fel de poarta si se mergea pe un drum de pamant pana la pasajul care traverseaza A2).
Dupa nici 10 m, politistul a cazut cu motocileta si ii intrase intr-un mic sant. Singur nu a putut sa o ridice. Nici cu ajutorul paznicului. AU sarit 3 turisti si l-au ajutat. Posibil sa apara si poze, au avut grija alti turisti de asta  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

adiarc

Multumesc pt poza....

e bine totusi ca CNADNR are 6000 de angajați....degeaba......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Skynick

Stie cineva cand ar trebui sa inceapa lucrarile pe tronsonul Bucuresti - Fundulea ?
Cu frezatul betonului si asternutul de asfalt ?

Eurocopter

Petrom instaleaza porcaria de benzinarie mobila si pe A2 la km 197, ambele sensuri.

danutzu_1069

^^ Si care sunt gata pentru ... panglica.
Eu zic ca arata bine.

captiva

Quote from: Skynick on September 27, 2015, 09:42:55 PM
Stie cineva cand ar trebui sa inceapa lucrarile pe tronsonul Bucuresti - Fundulea ?
Cu frezatul betonului si asternutul de asfalt ?

Saptamana trecuta se astupau gropi pe o portiune scurta intre Bucuresti si Fundulea. Ar putea fi un semn ca nu mai au de gand sa faca nimic anul asta.

TibiV

Va mai aduceti aminte de vreo iarna in care A2 sa nu fi fost inchisa (temporar si partial) din cauza de zapada & viscol ?
Daca nu se poate circula, atunci cu atat mai putin se poate lucra in decembrie-februarie.
Si asta ar mai lipsi, dupa ce va fi nashpa din cauza vremii sa mai ai parte de "surprize" sub zapada/apa sau ce o mai fi...
Dar daca se apuca de treaba in martie (cu conditia sa fie cu pregatirile la marele fix) cred ca pot termina pana incepe sezonul estival... Cel putin partea cea mai dificila...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Acum ar începe sezonul de plantări....oare se mai aude ceva de acele perdele forestiere ?sau amintesc de ele , doar cand avem șoferi blocați in zăpada ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Goldmund

adiarc,
a fost schimbata toata conducerea de la CNADNR cu una pe criterii de profesionalism?!

Ai perfecta dreptate, de ex. daca mergi intre Stuttgart si Köln pe autostrada, nu mergi decat practic prin padure.(ai inca un like!)

_Ionut

un articol mai vechi despre Bucuresti Fundulea

"Reparaţiile capitale urmează să fie executate după concesionarea autostrăzii şi nu în această toamnă, cum se anunţase acum câteva luni de la conducerea companiei."


http://www.romania-actualitati.ro/reabilitarea_tronsonului_bucuresti_fundulea_de_pe_a2_amanata-79527

stangabriel

http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/actualitate/cnadnr-da-peste-600-000-de-lei-pentru-repararea-si-securizarea-sistemului-its-de-pe-autostrada-a2-document-576671.html

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) SA anunţă organizarea unei licitaţii pentru atribuirea contractului ,,Reparaţii şi securizare a sistemului ITS (Sistem inteligent de transport) de pe Autostrada A2 km 194+050 sector Medgidia - Constanţa - DRDP Constanţa", în valoare estimată de 648.460 de lei.

Aşa cum reiese din anunţul de participare nr. 383581/18.12.2015, obiectul contractului constă în ,,Reparaţii şi securizare a sistemului ITS de pe Autostrada A2 km 194+050, sector Medgidia - Constanţa - DRDP Constanţa, Refacere instalaţii electrice A2 km 193+200-194+050 Calea 1, Completare panou comandă cu echipamente electronice A2 km 194+050 Calea 1, refacere sistem cântărire dinamică la km  194+050 Calea 1, refacere strat de uzură pe o lungime de 50 de metri pe toată lăţimea căii A2 km 194+050 Calea 1".

_Ionut

Ieri am observat ca au disparut telefoanele de urgenta pe sector Fundulea-Drajna iar capacele de la canalizarea aferenta nu mai erau la locul lor. Probabil s-a lucrat si pe interior. Au venit "baietii" cu dezinstalarea☺.

danutzu_1069