Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

marinul

Ce marcaje sa finalizeze? astazi inca asfaltau, erau 2 finisoare intre km 80 82 sensul spre Bucuresti. Si maine cred ca se mentin restrictiile acolo

voicul

Oficial e altceva:

Autostrada Soarelui, liberă de restricții. Reparațiile vor fi reluate la 15 septembrie

Restricțiile de circulație pe două tronsoane ale autostrăzii A2 București- Constanța, unde s-au executat lucrări de reparații la carosabil, au fost ridicate joi după-amiaza, lucrările urmând să fie reluate la finalul sezonului estival, informează Centrul Infotrafic.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/autostrada-soarelui-libera-de-restrictii-reparatiile-vor-fi-reluate-la-15-septembrie-1321622

horatiu.cosma

Păi nu merge presa până la km 90 să verifice, important pentru ochii publicului era să fie ridicate restricțiile până la Fundulea.

ghrt

Am "mirosit" camion cu bitum, deci au asfaltat şi azi.

În afară de zona respectivă se efectuau marcaje în cel puţin 3 alte locuri. Lipseau într-adevăr marcaje, nu complet, gen doar linia continuă de pe margine etc. Era fără deviere, îngustare locală. Una din ele chiar m-a surprins.
Cont (aproape) inactiv.

Sorinus

Dupa inca un drum pe A2, pot spune ca este in cea mai buna stare pe care am vazut-o pana acum. Lasand la o parte Buc-Fundulea, chiar si Lehliu-Drajna, cea mai proasta portiune de departe, e asfaltata complet si nu sunt nici macar carpelile obisnuite vara (si gropi iarna) pe banda 1.

Tot pe portiunea asta avem parapeti laterali cu catadioptrii, in locuri unde inainte nu era nimic.

ghrt

Poate sensul Bucureşti-A4. Pe A4-Bucureşti mai este destul beton dar în stare acceptabilă.
Iar cea mai proastă secţiune sunt acum podurile dunărene.
Cont (aproape) inactiv.

Skynick

Ce e interesant e ca ultima portiune reabilitata si deschisa pe betonul ala spre Fundulea este cea mai calitativa. S-or fi prins cum se face sau ceva.

Dominik

#1402
A fost finalizată intervenția de preluare a denivelărilor de pe Autostrada A2, km 143+580, pe calea 1 (sensul B-CT).

https://www.facebook.com/DRDPCT/videos/870171300059308/



CNAIR
You're in Steelers Country

RaduC

Nu are cum sa fie finalizata. Unde sunt marcajele?
Pfff

al3x

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/doua-dintre-cele-mai-importante-poduri-din-romania-un-pericol-major-pentru-soferi.html

QuoteDouă dintre cele mai importante poduri din România, traversate, anual, de sute de mii de vehicule, sunt un pericol major.

Vorbim despre punctele de trecere peste Dunăre de la Cernavodă și Fetești. Termenul lor de exploatare a expirat de aproape 20 de ani. Sunt promisiuni pentru remedierea situației începând cu 2021. Automat, vor apărea restricții de circulație spre mare.
QuoteOvidiu Barbier, Director adjunct CNAIR: ,,Estimarea realistă că în aprilie anul viitor va fi semnat contractul. Doi ani și jumătate, reparația podurilor".

Dominik

Revizie CNAIR pe A2, București - Constanța
Luni, 06.07.2020, reprezentanți ai CNAIR au efectuat o revizie pe A2, București – Constanța.
S-a constatat că au fost finalizate lucrările de asfaltare pe sectoarele București – Fundulea și Lehliu – Drajna, marcajele rutiere sunt în condiții optime, iar panourile antiorbire sunt montate corespunzător. Astfel, circulația rutieră se desfășoară în condiții de siguranță și confort.

You're in Steelers Country


miahi

Pe sensul B -> CT pe ex-portiunea de beton, recent reabilitata, pe la Km 25 au aparut sleauri / valuri pe banda 1 pe o distanta destul de mare...

Duta C

#1408
@miahi....Adevarat ..chiar zdruncina bine de tot si nu inteleg cum au aparut asa de repede...sa fie reparatie de 2 lei?

al bundy

#1409
Din ce stiu eu nu prea rezista asfaltul peste beton, asa a fost si acum multi ani pe A1.
Pe portiunea dintre bratele Dunarii, acum multi ani, betonul a fost spart si inlocuit cu balast si asfalt.