Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Asta e dus cu capul???
Adica sisteaza lucrarile si ramane cu asfaltul / betonul decopertat???

Restrictii sunt pentru ca se lucreaza la partea carosabila, frezare asfalt /beton (in fintie de lucrare) si asternere strat mixtura asfaltica..... si este deviere pe sensul celalalt de mers....


horatiu.cosma

Ar fi o aberație imensă să sisteze lucrările și să rămână un sens închis peste vară, nu cred asta. Probabil se termină lucrările existente și se dă drumul din nou pe 2 sensuri complete până la toamnă.

voicul

Pare ca e cum a zis @horatiu.cosma.


Ministrul Transporturilor: Nu va exista niciun blocaj pe Autostrada Soarelui între 15 iunie și 15 septembrie din cauza lucrărilor - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ministrul-transporturilor-nu-va-exista-niciun-blocaj-pe-autostrada-soarelui-intre-15-iunie-si-15-septembrie-din-cauza-lucrarilor-1319725

cezar-mario2012



Ambuteiajul era pe 9 km, mai mult se stătea decât se mergea. A fost foarte ciudat aici, la cealaltă zonă de lucrări s-a stat doar 5 minute. În mare parte cauza a fost poliția care dădea drumul doar la câteva mașini pe zona îngustată.

ghrt

A mers eu pe DN3 (ieri seară). A fost un accident spectaculos, cu mai multe maşini, am trecut pe câmp pe lângă ele. Depăşiri pe porţiuni cu asfalt vălurit, nu ştiu cine are control să depăşească cu 120 pe acolo. În rest ok, dar se poate aglomera foarte uşor.
Pe porţiunea îngustată, doi şumahări descreieraţi care au forţat depăşirea pentru a merge 50 de metri mai departe, adică în spatele unui camion. Au încercat să îl depăşească şi pe ăla dar instinctul de conservare a fost mai puternic.
În concluzie, bine că închid lucrările.

Problema majoră la separarea de sensuri este că porcăriile alea nu stau aşa de fixe. Le-am găsit intrate bine pe banda de mers. Poate ar trebui să pună altceva, garduri, cabluri etc.

Porţiunile reparate sunt, comparate cu ce era înainte, parfum, dar sunt departe de planeitatea de pe restul autostrăzii.
Cont (aproape) inactiv.

Cristi N

#1385
Impresie la cald, am plecat pe la ora 17 si ceva din Tuzla si am ajuns pe la ora 20 in Bucuresti, inclusiv cu 2 pauze de cate 10 min pe drum.  La plecare Waze ma scotea de pe A2 la Fetesti, pe parcurs s-a razgandit si voia sa ma scoata la Drajna. Am mers pe varianta initiala si am reintrat pe Autostrada la Lehliu Gara. Pe drumul vechi am mers constant cu 100+ km/h in afara localitatilor, chiar si la depasiri nu au fost probleme, traficul din sens opus a fost infim. Am prins ceva coada, vreo 16 min, la Fundulea in zona celui de-al doilea set de lucrari.

Un alt motiv pentru care fluxul de masini incetineste destul de tare e din cauza ruperii de panta care apare la trecerea de pe un sens pe altul dar asta e mai greu de rezolvat.

Legat de lucrari acum. Pe sensul spre Constanta e reabilitat aproape tot de la Bucuresti pana aproape de Fundulea unde a mai ramas ultimul segment de reparat din lotul Saga. Segmentul inchis acum pare finalizat, inclusiv marcaje din ce am reusit sa vad din fuga masinii pe sub parapete. Daca vineri mai existau materiale pe santier astazi nu am mai vazut nimc, probabil au strans peste weekend. Pe sensul spre Bucuresti nu e facut nimic dar situatia pare e ok-ish din punct de vedere al dalelor.


Dominik

Reparații pe A2, km 84-83, sensul CT-B

You're in Steelers Country

LauR

MT a anunțat că de mâine, 11 iunie, începând cu ora 10.00, vor fi ridicate restricțiile de circulație pe Autostrada Soarelui, mai devreme decât a fost estimat inițial.
Lucrările se vor relua în toamnă, după cum au anunțat ei, după 15 septembrie.



@MT

voicul

Vag comunicat.
Vreo idee daca va mai exista trecerea pe partea cealalta? Asta e problema reala.

vancouver

Evident ca nu va mai exista nici o trecere pe partea cealalta.

Nu inteleg ce restrictii s-ar putea ridica, dar sa se mentina trecerea pe partea cealalta? La ce te-ai gandit? Ca mie nu-mi vine nici o idee... Adica alta restrictie decat ingustarea la o singura banda din cauza inchiderii unui sens, nu exista. Daca aceasta singura restrictie (existenta acum in 2 puncte de pe A2) se ridica, atunci nu mai este ingustare si nu mai este trecere...
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

LauR

#1391
EDIT

@voicul da, este cum a zis vancouver. Mulțumim!

QuoteMarcajele rutiere au fost finalizate, iar circulația se va desfășura fără restricții, pe ambele sensuri ale Autostrăzii Soarelui.

CNAIR

vancouver

Eu nu inteleg ce nu va e clar din propozitia asta:

"Pe data de 12, în noaptea de joi spre vineri (11 spre 12 iunie) am primit informaţia de la Compania de Drumuri că inclusiv marcajele vor fi realizate şi toate restricţiile pe Autostrada Soarelui vor fi ridicate astfel încât weekend-ul următor să nu mai avem blocaje cauzate de lucrări." Iar azi au revenit si au spus ca termina chiar de maine de la ora 10, in loc de noaptea de joi spre vineri. Si ca orice lucrari se reiau abia pe 15 septembrie.

Marcaje realizate si TOATE restrictiile ridicate, astfel incat sa nu mai exista blocaje. Ce nu e clar aici?
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Sorinus

Deci vara asta avem cam 75%din sensul Buc-CT pe Buc-Fundulea gata. Si 0% pe sensul celalalt. Tot e ceva.

ghrt

Lucrau azi la marcaje în câteva puncte.
Cont (aproape) inactiv.