News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Hercule35

Aici chiar nu e vorba de masina cu care mergi. Chiar daca mergi cu o masina solida, de la gropile alea ti-o bagi apoi in reparatii, si reparatiile alea costa mai mult decat la o masina "de oras".
O masina "solida" are avantaje precum garda la sol mai mare, rezistenta mai buna la impact si porbagaj mai mare, dar in fata gropilor, mai ales precum cele care erau inainte pe A2, toate masinile sunt egale.

Dominik

Doua poze cu reparatiile de pe A2



You're in Steelers Country

Earthchild

Știe cineva câți kilometri a avansat Porr cu reparațiile?

Sorinus

So, doar ce am fost pe A2. S-a asfaltat integral senzul Buc Constanta intre KM 10 si 17 (pod DJ Cernica). Apoi traficul e deviat pe Sensul CTA-Buc, si se vede ca e asfaltat in mare parte restul din lotul PORR pe sensul spre Cta.

Pe celalalt lot, sunt vreo 3-4 km asfaltati la inceputul lotului, spre CTA, pe care se circula alternativ. Se lucreaza pe sensul celalalt.

3 km inainte de Fundulea nu este atacat niciun sens.

Portiunea PORR de langa DNCB este f denivelata, am fost atent ptr ca s-a scris aici si am comparat cu portiunea OYL si cu restul de A2. Chiar e valurita, dar oricum ani lumina fata de ce era inainte.


Ultimii 3 km spre Cta sunt lasati sa ne amintim ''cum era''.

Am facut si poze dar nu sunt f relevante.

stangabriel



Am gasit aceasta filmare, nu eu am realizat-o.

A2 Autostrada Soarelui Constanta Bucuresti In Trafic, pe 28.05.2020

voicul

#1370
Dintr-o data nu prea mai pare o idee buna sa se lucreze in sezon:

Se aglomerează Autostrada Soarelui, spre mare, în zona cu lucrări - imagini din elicopter - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/se-aglomereaza-autostrada-soarelui-spre-mare-in-doua-locuri-se-circula-pe-un-sens-1318761

Vreo 1h tot stai si DN3 nu pare mai liber:





Powered by API/PUM imgur uploader

Cristi N

#1371
Eu am plecat pe A2 spre Constanta aseara un jur de ora 17 si am luat coada de pe la km 20. S-a mers stop n go pana aproape de Fundulea. Dupa asta nu a mai fost nicio problema chiar daca mai e o zona de lucrari cu inchiderea unui sens.
Astazi situatia nu mai e asa roza, cred ca intarzierile vor fi cam de 1 ora, iar luni o sa fie si mai rau.

Ionut

Sa ne spui maine te rog cum a fost, daca te intorci maine. Sunt foarte curios.

Cristi N

Maine seara ma intorc, dar undeva dupa ora 19-20. Deocamdata ma gandesc sa ies de pe A2 la Fetesti inainte de primul set de lucrari si sa intru la loc pe la Lehliu. Vad eu maine seara ce varianta adopt.

naivu

7 iunie nu este chiar sezon; sunt ceva sanse sa termine ce au in lucru acum si sa elibereze A2 pana pe 1-15 iulie?

horatiu.cosma

Din ce zic știrile, e subțire prezența pe litoral, undeva la 15.000. Nu ar trebui să fie nebunie pe A2 chiar și în condițiile actuale cu zone îngustate la o bandă pe sens. Or fi bizoni mulți la îngustare care se bagă la intimidare și strică fluxul?

miahi

^ Sunt foarte prost facute unele din ingustari pe A2. Nu mai retin 100% pe care dintre ingustari, dar cred ca cele pe care se lucreaza la refacerea stratului de uzura, un tir in fata mea aproape ca a franat la zero ca sa poata trece de pe un sens pe altu. Locul de trecere e foarte ingust.

In afara de asta presemnalizarea, nu stiu daca e vreun standard in Romania, dar trebuie 100% schimbata. Pe oriunde in Europa exista o trecere de la 2 benzi la 1 banda de cel putin 1 km, dupa care se face trecerea intre sensuri. Daca s-ar implementa si la noi ar ajuta enorm de mult (ar mai tempera si bizonii).

Si pe A1, cand era in lucru podul de pe Arges, la fel se ingustau benzile si se facea si trecerea de pe 1 sens pe altu, in 200 de m . 

paullie

#1377
Pâna la Drajna se cumuleaza si traficul catre Braila, Galati si Tulcea.

BALEA STEFAN MARIUS

am fost zilele trecute pe A2 sens bucuresti constanta....portiunea nou refacuta e relativ ok....sa speram ca va fii la el si in sens invers.... :D :D :D :D :D :D

Dominik

  Directorul General Adjunct al CNAIR, Ovidiu Barbier, a inspectat astăzi împreună cu Politia Autostrăzi lucrările de pe A2 pentru a identifica problemele cu care se confruntă soferii în zonele unde se efectuează
  lucrări.
"Astazi am participat alaturi de Politia Autostrazi la o inspectie a autostrazii A2 pentru a vedea la fata locului problemele cu care se confrunta participantii la trafic din cauza lucrărilor de asfaltare. Există 2 zone
  de blocaje între kilometri 27-33 și 79-89. Am comunicat atât poliției rutiere cât și mass-media faptul că din noaptea de joi/vineri săptămâna viitoare, toate restricțiile vor fi ridicate și astfel începând cu
  weekendul viitor traficul către Constanta și retur va deveni fluent! Lucrarile vor fi reluate în jurul datei de 15 septembrie până la finalizarea lor"


  Mulțumim participațiilor la trafic pentru înțelegere.

  CNAIR
You're in Steelers Country