News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Infrastructura de transport si PNRR

Started by voicul, April 28, 2021, 09:18:07 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

razvam

#30
@subway

Am extras slotul in care a vorbit @ionut



De aici. min. 8.02

endre.kemenes

Fara rautate, dar nu mi se pare asta o interventie reusita. In PNRR avem 4 proiecte incluse si se vorbeste aproape exclusiv despre A7, cu putine mentionari despre A1. Dar totusi, despre A3 de ce nu vorbim. Mai ales ca este deja in executie sectiunea Cluj-Salaj, exact ceea care este inclusa si in PNRR? Din aceasta interventie un ascultator oarecare, care nu este la zi cu stadiul lucrarilor, ar putea zice ca PNRR-ul e o minciuna cu cei 450 de km sau cat ar fi, pentru ca Ionut zice doar 70, pe cand ar fi macar si partea de A3. Inteleg ca poate A1 nu si A8 nu, iar partea de A7 este bine argumentata, dar cum sa zic, asta pare un pic misleading din punctul meu de vedere.

shift2rail

livrabile PNRR-Transporturi:

Autostrăzi:
 434 de kilometri de autostradă construiți;
 625 ha de perdele forestiere liniare în lungul autostrăzilor nou construite;
 45% din punctele negre ale siguranței rutiere eliminate;
Cale ferată:
 311 km de cale ferată modernizată;
 311 km de cale ferată cu sistem ERTMS 2;
 110 km de cale ferată electrificată;
 2534 km de cale ferată pe care viteza comercială crește cu 15% prin lucrări
de reînnoire;
 206 km de cale ferată cu sistem modern de centralizare.
 Metrou: 15.6 km de rețea nouă de metrou; 15 stații noi; 30 de rame

hefaistos

La ce se refera 15.6 km rețea de metrou? Ca totuși e vorba de termen finalizare 2026
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Xenos

Foarte bună întrebare! Nicio șansă nu văd nici măcar pe M6.1, darămite pe M4 sud, apropo mai știe cineva ceva de SF pentru M4 sud? Când va fi gata?

skydreamer

^^ Cred ca e vorba de metroul din Cluj si M4 din Bucuresti, intre Gara de Nord si Filaret

shift2rail

^aprox 6 km in Cluj (primele 5 statii din magistrala lui Boc) plus 10 km in Buc (continuarea M5 catre Univ-Iancului)

ionescu63

La M5 acum se licitează proiectarea. Nu cred ca se încadrează în timp

shift2rail

#38
mai multi ministri - Drula, Ghinea, etc - si-au pus capul in joc pentru ca aceste proiecte sa fie acceptate in pnrr si, deci, implementate pana in 2026.

subway

#39
Drula nu voia metrou dar i-a dat Ghinea peste mana si i-a spus ca fara metrou pica tot capitolul de transport pentru ca e axat exclusiv pe rutier si nu are nimic electric.
Propunerile actuale ar fi cam asa:
https://clubferoviar.ro/calea-ferata-in-noul-pnrr/

AlexxC

 "45% din punctele negre ale siguranței rutiere eliminate;"
Cum se traduce asta? pasaje precum cel de la Drajna?

vladb

Imi explica cineva de ce PNRR nu a fost supus dezbaterii si nu va fi public decat dupa ce e trimis la Bruxelles? N-ul din PNRR vine de la "noi" sau de la "national"?!


subway

Si rezultatul final peste doua luni...

tom_sawyer

02 Iunie, Ora 16.00
Prezentarea Planului Național de Redresare și Reziliență, alături de vicepremierul Dan Barna, vicepremierul Kelemen Hunor și de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Cristian Ghinea

Evenimentul va fi transmis live pe paginile de Facebook și YouTube ale Guvernului și prin sistemul unic de distribuție al Palatului Victoria

https://gov.ro/ro/prim-ministru/agenda?ev=hKh8heymZpNkZn2seIGi