News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[TM] DJ592 Timisoara- Mosnita Noua

Started by Vlad94, August 10, 2020, 08:52:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

horyatm

Într-un răspuns la solicitarea Primăriei Moșnița, Primăria Timișoara se spunea că după aprobarea bugetului se va lansa licitația pentru extinderea Căii Buziașului. Bugetul a fost aprobat. Așteptăm cu interes licitația.

elphax

crezi ca merge asa de repede ? la Mosnita s-au chinuit vreo 4-5 ani pana sa inceapa efectiv largirea :)

gruiarew

#122
Mi se pare mie sau giratoriile vor avea o singură bandă? Am trecut azi pe acolo și mi se par extrem de înguste față de restul drumului. Și pare că e limitare permanentă la 30...

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

horyatm


gruiarew

4 nici într-un caz, poate 2. Asta dacă nu se pun iar să mute stâlpii abia plantați.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

horyatm

da, 2 benzi pe sens. Deocamdată se așteaptă relocat ea. Merg frecvent în zonă, însă din păcate când e însorit se vede foarte prost pe cameră, fiind reflexii pe geam. Am citit că ar trebui un filtru, însă nu m-am decis încă ce ar trebui cumpărat. Scuze de off topic.

gruiarew

Îs câteva locuri unde se vede că e "cârpit" giratoriul peste drumul existent. E făcut super din scurt și mi se pare că încă o bandă va fi foarte înghesuită între bordurile din rond și stâlpii de pe margine.

Altă chestie ce nu o pricep e borduiala de pe mijloc. De ce n-au pus frumos parapet regulamentar și măcar nu te mai orbeau cei de pe contrasens.

Și sunt multe, prea multe mașini oprite pe prima bandă. Dacă îl lărgesc la 2 benzi și prima se transformă în parcare... e degeaba.

Plus limitele de viteză. Am văzut semne albe cu 30. Nu cred că va merge nimeni cu 30 pe acolo. Chiar nu se pot pune niște limite decente? Si doar unde e cazul să fie pusă limitarea pe bune la 30? La fel cum peste tot unde e lucrare ai limită de 40 la începutul tronsonului. Chiar și pe autostradă. Serios acum ....

-------

Ai nevoie de filtru de polarizare. Dar vezi că trebuie prins cumva pe cameră. Și cel puțin în cazul meu e mai scump filtrul ca și camera. Mai simplu e să pui ceva pe bord. Sau să treci când nu bate soarele din față. Eu dacă o scot de pe auto exposure face niște chestii foarte ciudate. Așa că i-am dat pace. Vezi prima dată ce cameră ai. Dacă ești ca mine cu 中國, mai bine iei o cameră mai bună.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

istvan78

Mie-mi place ideea cu "bordura" (turnata) pe mijloc. Parapet adevarat (de beton sau metalic) era urat, da aspect de "sosea de viteza", rupe satul in doua, si am temerea ca chiar invita la viteza.
Si nici necesar nu e, pentru ca oricum nu trebuie sa se circule cu viteza acolo. Bordura are (doar) rolul de a impiedica virajele stanga in loc nepermis, fara a strica imaginea de "bulevard" (vs. "sosea").

gruiarew

Atunci puteau face frumos un scuar și ceva gard viu, niște flori, trandafiri, dracu știe, nu jumate de parapet. Zic și eu.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul

E frumos pana cand zboara unul pe sensul celalalt.
E frumos pana cand faci slalom printre pietoni ca nu e problema pentru ei sa sara o bordura. De fapt bordura e si un fel de refugiu ca nu treci asa usor peste 4 benzi.

In rest e o solutie prost aleasa.
Totusi, poate premite bordura spatiu sa pui niste NJ peste.

Lau

De ce nu se putea face ceva de genul?!? Bineintes, cu plante adecvate, adaptate climei noastre.


Inteleg, suntem saraci și pârliți, totul trebuie sa fie cât mai low-cost. Dar, totuși, plantele nu costa așa mult...
Oare când va conta și la noi calitatea vieții?!?

elphax

se pare ca in sfarsit cineva prioritizeaza si largirea capatului din Timisoara spre Mosnita, sa nu ramana o singura banda pe 300 de metri

"Consiliul Local Timișoara a aprobat ceea ce va fi "etapizarea", reabilitării Căii Buziașului, în sensul că acea porțiune de 387 de metri va fi realizată prima dată, probabil de urgență, înaintea restului bulevardului.

Valoarea totală a lucrărilor pentru Calea Buziașului, pentru ambele etape este puțin peste 30,7  milioane de lei, din care 6,7 milioane pentru etapa 1, bucata de 387 de metri, respectiv 23,9 milioane de lei, etapa 2, 1705 metri, bucata de bulevard de la strada Matei Milo până la limita administrativă a orașului."

https://debanat.ro/2021/06/solutie-pentru-dopul-de-la-mosnita-noua-o-portiune-de-300-de-metri-de-drum-la-doua-benzi-va-fi-extinsa-la-patru_333597.html

gruiarew

Doamne ajută! Poate scot și mizeria aia de linie, că eu de când ma știu n-am văzut tren pe acolo...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis


Lvs_tm

Quote from: gruiarew on June 02, 2021, 05:02:02 PM
Doamne ajută! Poate scot și mizeria aia de linie, că eu de când ma știu n-am văzut tren pe acolo...

Din cate tin minte o discutie de acum ceva ani, acolo este o linie privata.