News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[TM] DJ592 Timisoara- Mosnita Noua

Started by Vlad94, August 10, 2020, 08:52:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

O filmare "de manual"!....

Felicitari domnului Levente Lucaci!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Știți careva, este carantină în Moșnița Nouă? Am niște treabă în Șagului și mi-e o groază de nedescris să trec tot orașul. S-a mai lucrat ceva, cum e drumul?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Lvs_tm

Carantina oficial stiu ca este, dar eu merg aproape zilnic in Mosnita/Urseni si nu am intalnit filtre.

horyatm

Moșnița Nouă nu este carantinată, se poate circula fără probleme.

Comunicarea prefecturii este deficitară, au anunțat că localitatea Moșnița Nouă intră în carantină (fără Moșnița Nouă și Albina), adică Moșnița Veche, Urseni și Rudicica. O prostie fără margini, fiindcă din Moșnița Veche se poate ajunge foarte ușor în Moșnița Nouă pe multe străzi, iar filtrele sunt doar pe artere principale (Drumul Boilor, DJ595D).

gruiarew

De aceea am și întrebat că citisem Monșnița Nouă este în carantină fără Moșnița Nouă. Cum nu sunt din zonă pentru mine făcea 0 sens. Mulțumesc frumos horyatm.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

horyatm



Prima filmare completă din acest an. Nu am filmat până acum fiindcă nu s-a lucrat mare lucru. Nici în această filmare nu se văd mari progrese.

Se lucrează în 3 puncte:

0:35 - se lucrează la îngroparea cablurilor electrice
3:45 - se lucrează la trotuare
5:15 - se lucrează la rigole

Toate aceste lucrări sunt făcute de subcontractori. Nu am văzut până acum muncitori de la Strabag. De asemenea am văzut montați stâlpișori lângă țevile pentru cablurile electrice, semn că se pregătesc de montarea stâlpilor de lumină.

gruiarew

Bucata aia lipsă de 10 m sensul spre Buziaș au astupat-o? Sau ce e acolo de nu pun asfalt?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

horyatm

Nu. Eu cred că are legătură cu proiectul de extindere a rețelei de apă. Altfel nu-mi explic de ce nu e asfaltată.


horyatm

Iată că odată cu venirea primăverii încep să se miște lucrările și la acest șantier.

Am observat că astăzi Strabag s-a întors pe șantier. În ultimul timp s-au efectuat lucrări doar la trotuare și la introducerea cablurilor electrice în pământ. Voi reveni cu filmări mai des!


TibiV

Si la voi sunt pline soselele de soferi kamikaze...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Zona aia e super aglomerată tot timpul. Mie unuia nu-mi place deloc cum s-a lucrat. Da, e DJ, dar semnalizarea e praf. Plus, au început să apară gropile. Iar unde nu e asfaltat la nivel s-au făcut niște praguri de toată frumusețea.

TibiV, duminică am văzut două "după accident". În Timișoara pe Rebreanu trei mașini iar în Traian Vuia alte două sărite peste șanț. Nu pricep unde atâta grabă mai ales că e relativ liber. Sau sunt toți beți, dracu știe...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

horyatm

Eu mergeam cu 50 ca să nu fie trepidații pe filmare. În Timișoara se circulă tare, sunt multe zone cu undă verde și se merge cu 100. De exemplu str. Cluj, care are 4 benzi pe sens și unde se circulă cu 70-100.

Legat de drumul ăsta, se circulă ca pe autostradă, se merge și cu 120-130. Sincer să fiu nu m-am gândit deloc la aspectul acesta când a început construcția.

Semnalizarea într-adevăr e praf, au fost deja accidente sau balize lovite. Au apărut și gropi, iar zonele unde nu s-a asfaltat au devenit aproape impracticabile.

Rămân 2 probleme, una mare și una mai mică. La Centura Sud sunt foarte în urmă lucrările, însă s-au reapucat recent. Problema ar fi că sensul giratoriu face parte din proiectul centurii, astfel că va fi greu cu întorsul în zonă.
A doua problemă, mare, este lărgirea Căii Buziașului, de care nu se aude nimic.

Nu vreți să știți ce dop deja se face acolo. Pe sensul spre Timișoara e coada până la Castel, iar invers până după sensul giratoriu. Acolo licitația ar fi doar pentru execuție. Așteptăm bugetul, ar fi o idioțenie să nu se facă urgent.

Levente_Lucaci

Gata carantina "regionala", revin si eu cu filmari proaspete  O:-)


TibiV

+1
"Geniala" imaginea de la 03.33...

Dar deh, de la o varsta oamenii mai uita unele chestii. Gen canalizari...

PS
Ce naiba fac cu "gatuirea" intre 00.30 si 01.20? Cred ca nu este nici macar un kilometru...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)