[TM] DJ592 Timisoara- Mosnita Noua

Started by Vlad94, August 10, 2020, 08:52:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

Sper ca nu, ar fi aiurea sa mergi pe doua benzi, dupa care intri pe o banda...
You're in Steelers Country

danibkr02

Proiectul de largire a fost lansat de CJ Timis si incepe la iesire din TM, DUPA calea ferata. Cel putin asa pare.  >:(

Vlad94

Proiectul incepe de la limita Municipiului Timisoara (in dreptul canalul colector (45.7250603, 21.2874290). Restul va trebui realizat de catre Primaria Timisoara (cam 500 de metri). Cred ca aici va putea intra si SDM sa faca extinderea si sa nu fie nevoie de licitatie.

horyatm



Și ieri am filmat însă din greșeală am șters filmarea. Azi oricum a plouat și nu au avansat așa de mult.

Noutăți:

- au început să construiască rigolele
- au început să umple în zonele unde s-a excavat. Au pus o folie albă.
- s-au pus tăruși după sensul de la Lidl spre Timișoara, pe partea celalaltă. În aceeași zonă s-a adus pietriș.
- concentrarea e pe partea din dreapta (sens Timișoara - Moșnița Nouă)
- săptămâna trecută au fost întreruperi de internet la Telekom. Au mutat linia din zona de lucrări.

horyatm

Quote from: Vlad94 on August 24, 2020, 03:43:02 PM
Proiectul incepe de la limita Municipiului Timisoara (in dreptul canalul colector (45.7250603, 21.2874290). Restul va trebui realizat de catre Primaria Timisoara (cam 500 de metri).

Corect, circa 400m

https://www.facebook.com/172674319443777/videos/310187260063387

Primarul vine cu o declarație absolut fără niciun sens pe la minutul 13 legat de Calea Buziașului prezentând un studiu de fezabilitate din octombrie 2019

QuoteCred ca aici va putea intra si SDM sa faca extinderea si sa nu fie nevoie de licitatie.

Aici nu sunt de acord. Deocamdată ce știu eu (poate știe cineva mai multe) e că încă se lucrează la Proiectul Tehnic (din 2017 sau 2018), chiar dacă SF-ul a fost aprobat. În ianuarie 2020 au cerut o extindere la 6 benzi, față de 4. Proiectul nu cred că e finalizat, dar cert e că e nevoie de exproprieri, relocări de rețele utilitare șamd. SDM-ul din câte am observat face lucrări de modernizare, nu construiește drumuri noi sau extinderi. Oricum pare un proiect mai mare absolut necesar. Pe Calea Buziașului la intersecția cu Str. Siemens au reconfigurat intersecția de curând, cred că lucrarea nu își are sensul în contextul lărgirii. Părerea mea e că o să fie un dop de toată frumusețea de 2 benzi.

Mi-ar plăcea tare mult să mă contrazică cineva. Cât de absurd pare, din datele pe care am reușit să le strâng cam asta reiese. Robu spune același lucru în acea filmare de pe Facebook că din distanța totală circa 400m va fi drum cu 2 benzi MODERNIZAT.

udar

Oare pun si separatoare de beton intre sensuri !?

horyatm

Nu cred, nu ar avea de ce. Nu o să fie limita 70 din câte știu. Va fi tot 50. Vor fi sensuri giratorii din 200m în 200m.

voicul

Acum vad ca lucreaza Strabag, Sa speram ca se misca cu talent aici, ca pe DNCB e cu frana de mana trasa.

horyatm

Eu am să filmez zilnic. Până acum progresul e vizibil de la o zi la alta. Au și containere cu birouri în zonă. Strabag mai are o lucrare în Timișoara pe Constantin Prezan (Lidia) unde din nou se mișcă bine. Din câte am observat până acum sâmbăta și duminica nu se lucrează.

Deci e de urmărit.

horyatm

https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/santierul-pentru-6-benzi-pe-calea-buziasului-la-startul-efectiv-primaria-n-are-nici-licitatie-pentru-investitia-de-6-mil-de-euro-1338439/

Exact ce spuneam, e nevoie de licitație, în articol se spune că s-a lansat deja. Iar în ceea ce privește termenul de execuție, 24 de luni. Cam ăsta e profesionalismul Primăriei. După ce se vor fi terminat lucrările în Moșnița, se va mai circula cel puțin 2 ani pe 2 benzi la intrare în Timișoara....

Vlad94

Nu stiu de ce vor sa faca 6 benzi. Eu zic ca este mai important sa faca 4 benzi si piste de biciclete.

horyatm

6 benzi s-ar renta între Str. Siemens (unde e intersecție semaforizată) și Sensul giratoriu de la Aem. Sau măcar între sensul giratoriu de la Electrotimiș și cel de la Aem. Iar sensul giratoriu de la Magnoliei ar trebui neapărat reconfigurat.

ioio_viola

decat 6 benzi acolo mai bine fac o legatura de la Conti in sens la AEM si/sau in bulevardul Constructorilor. si ai terminat cu aglomeratia in zona.

Vlad94

Nu este spatiu de 6 benzi. Vorba lui ioio viola. Mai bine modernizezi trecerea cf si '' ucizi '' semaforul de la intersectia cu strada Siemens 0e langa extinderea la 4 benzi si este suficient. Din punct de vedere al altwrnativelor, eu as extinde strada Siemens de la Continental pana la strada Constructorilor.

horyatm



Ieri nu am mai apucat să filmez, dar nu e mare progresul. În principiu se lucrează preponderent pe partea dreaptă (sens Timișoara - Moșnița Nouă). Am văzut că au început să scoată o conductă, nu știu dacă e de afectată sau nu. Iar de dimineață venea utilajul care frezează asfaltul dinspre Timișoara.

Acele birouri din containere par cam goale. Ieri de dimineață am văzut personal de la Strabag pe șantier (probabil diriginți de șantier sau persoane care supraveghează șantierul)

Off topic: am tot văzut camioane de la SDM pe Calea Buziașului. Nu știu ce lucrări ar putea să facă în zonă.