News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[TM] DJ592 Timisoara- Mosnita Noua

Started by Vlad94, August 10, 2020, 08:52:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Levente_Lucaci

De data asta nu am filmat tot santierul de pe DJ592 ci am insistat pe zonele cu probleme.
Iesirea din Timisoara in care 2 benzi se transforma intr-o singura banda.
Filmat intr-o vineri dupa-masa pe la 16:30-16:45. Maximul de trafic este mai tarziu.


TibiV

Multumim pentru filmare, foarte buna si lamuritoare, insa...

Coordonarea este sublima, dar lipseste cu desavarsire!

Am masurat pe GMaps...
Vor ramane 350 m cu 1 banda pe sens.
350 de metri, nu 350 km...  Bine, depinde de unitatea de masura. 35.000 de centimetri este mult - in croitorie.
Nu sunt timisorean, dar ma doare sufletul cand vad ca "niste unii" nu sunt in stare sa faca o treaba "intreaga la cap", si lasa un "bottleneck"...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Tot de acolo:



Se făcuse coada până aproape de AEM. Eu tot zic că-s unele zone unde trebuie iar mutați stâlpii în giratorii ca să facă loc și la a doua bandă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

elphax

te referi la stalpii vechi ? ca 2 benzi sunt peste tot, dar intr-adevar, stalpii si semnele de circulatie par foarte aproape de asfalt. sa vedem daca pun borduri mari si pe marginea dreapta ... oricum e clar ca  nu se va merge cu viteza prin giratorii

gruiarew

Da, la stâlpii de curent, LEA sau cum le zice, cei de beton.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

elphax

la cat de bine sunt pregatite proiectele in Timis, ma astept sa nu fi observat stalpii vechi decat dupa ce i-au pus pe cei noi. si poate la anul ii muta

gruiarew

La minutul 3;17. Nu stiu cât de bine se vede pe filmare, dar garantez că nu e loc de 2 mașini acolo în paralel.

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

elphax

exact  - trebuie scos stalpul . se vede ca mai este suficient spatiu pana la bordura ca sa mai faca o banda
:)

FlorinR

Pai stalpul ala va fi scos. Dupa ce se monteaza corpurile de iluminat pe stalpii noi si se da drumul la lumini, se pot scoate stalpii vechi. Deocamdata nu se poate scoate ca ar intrerupe iluminatul, atat cat e acum.

Vlad94

Am trecut vineri si stalpul nu mai era. In schimb daca va uitati la 7:15, dupa ultimul giratoriu veti vedea doi stalpi noi plantati intre benzi (pe sensul opus)

Levente_Lucaci

Cam asa merg lucrarile in 07.07.2021


horyatm

Nu e cel mai bun topic, dar decât să fac un topic nou propun ca toate lucrările pentru Calea Buziașului să fie publicate tot aici, fiindcă proiectele sunt alipite.

Se lucrează la extinderea la 4 benzi a bucății cu 2 benzi și se înlocuiește stratul de uzură. Lucrare făcută în regim propriu de SDM. Calea Buziașului va fi extinsă ulterior la 6 benzi, dar acel proiect va fi licitat.

Am trecut de multe ori pe lângă șantier și se lucrează susținut. Vor termina rapid drumul. Pe de altă parte însă dopul se va muta la centură, unde nu se mișcă mai nimic.


horyatm

Iată și DJ592, care se apropie de finalizare. Problema pare să fie însă la Centură, unde e prevăzut un sens giratoriu. După finalizarea lucrărilor de extindere a Căii Buziașului, dopul se va muta pe porțiunea de sub centură...


Vlad94

Lucrările avansează pe porțiunea de pe teritoriul Timișoarei. S-au realizat extinderea la patru benzi până la trecerea cu calea ferată industrială, dar nu se poate circula pe ele. Se lucrează și la podețul de lângă calea ferată, dar doar pe sensul spre Moșnița. Pe celălalt sens se pare că e o țeavă ce probabil va trebui relocată. Nu am poze/video.

elphax

am trecut si eu aseara, confirm ca si extinderea din "oras" este mai avansata. plus ca si in oras au reasfaltat si remarcat aproape tot pana aproape de linia de CF.
din cate am inteles doreau sa termine pana incepe scoala,dar din cauza acelei tevi va mai dura putin ...

nu imi plac deloc giratoriile din Mosnita, sunt la limita ( mici) - macar nu se va putea circula prea repede indiferent de ora din zi. adica circulatia ar trebui sa fie mai putin periculoasa.