News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx Centura Pitești Vest

Started by NGC, July 08, 2020, 12:56:06 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Nu stiu unde sa punem mai bine licitatia asta.

Saptamana trecuta a fost lansata licitatia [CN1022403] "Elaborare Studiu de Prefezabilitate si Studiu de Fezabilitate pentru "Varianta de Ocolire Pitesti Vest"".

Valoare estimata: 3.060.463,40 RON fara TVA

Durata contractului: 17 luni

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 10.08.2020



Caietul de sarcini il gasiti timp de 7 zile aici.

dr4qul4

Pitesti Vest? Au inceput sa delireze. Nu se poate face DX pe acolo. Ar avea minim 20 de km, vreo 2 tunele si cateva viaducte+ zeci de case demolate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma


AlexxC

Daca erau convinsi ca se poate face scoteau la licitatie si proiectarea.
Oricum se intind prea mult dorind o legatura la nivel de drum expres intre DX si A1...mai degraba ar gandi ceva intre DN56B(centura sud ) si DN67B(zona Smeura) sau cel mult DJ703E....ceva la nivel 1x1benzi de 3,5m cu banda de urgenta.

orlandia

Trei variante pentru centura Pitesti Vest:

"Prefectul județului Argeș, Emilia Mateescu, împreună cu reprezentanți CNAIR și cu administrația locală au susținut astăzi o ședință cu privire la Varianta de Ocolire Pitești Vest.

În urma studiului de prefezabilitate, au fost luate în considerare 5 variante de traseu pentru acest drum. Alternativele propuse de proiectant diferă în funcție de numărul de kilometri traversați și de punctele importante pe care le pot afecta. S-a estimat că cele 5 alternative propuse variază între 20 și 30 de km.
Conform discuțiilor purtate astăzi, s-a concluzionat că următorul pas este acela de a stabili cele mai bune 3 variante pe care să se axeze pentru un studiu mai amănunțit. La finalul acestuia, se va alege o singură variantă, cea optimă.
Varianta de Ocolire Pitești Vest are drept scop decongestionarea traficului de tranzit (greu), astfel încât să fie evitate blocajele pe drumurile locale și pe cele naționale. Oricare ar fi varianta aleasă, este exclusă posibilitatea demolărilor. De asemenea, minimalizarea exproprierilor se va face într-un studiu mai amănunțit.
Proiectul se află într-un stadiu incipient, însă se așteaptă să producă schimbări importante în ceea ce privește degrevarea traficului și în ceea ce privește viețile cetățenilor.
În cadrul ședinței s-a discutat despre o posibilitate prin care operatorii economici din Pitești să poată accesa mai ușor drumul expres Pitești – Mioveni."

https://arges-stiri.ro/2021/05/18/trei-variante-pentru-centura-pitesti-vest/?fbclid=IwAR0DZ8X2EPGI-frKchhhv-hlfWih4syfcqf9NCq_Gz8XhkfNEXItL0BmY6s

Fred

DX Craiova-Pitesti se inteapa o data in A1, la ce mai vor inca o conexiune? Da, e un mic ocol daca vii de la Slatina si mergi spre Curtea de Arges pe DX pana la Catanele, dar e suficient trafic ca sa faca viabila economic inca o legatura spre Bascov? Sau nu despre asta e vorba?

Mersul trenurilor

da asta ma gandesc si eu, vor sa conecteze DX Craiova-Pitesti cu A1 spre Sibiu, nu stiu ce tuneluri vedeti voi, eu doar niste padure rasa vad.

TibiV

Quote from: orlandia on May 19, 2021, 09:58:45 AM
... Oricare ar fi varianta aleasă, este exclusă posibilitatea demolărilor.

La fel cum, evident, realizarea unei omlete se poate face inclusiv excluzand posibilitatea de a sparge cateva oua...  :lol:

Mai rau ca in filmele cu Stan si Bran....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RADU_NEAGOE

eu am aproape 50 de ani si am trait toata viata in Pitesti ...am auzit despre centura asta si inainte de 1989. la un moment dat parea ca are sens pentru a evita orasul din moment ce mare parte din trafic trecea prin Pitesti ca sa mearga pana la urma inspre vest  (spre Rm Valcea) dar de cand cu autostrada A1 si mai nou cu DX12 eu as mai sta un pic pe ganduri inainte de a spune "Da" !  :o

FRS

Salut, stiti cumva cine a castigat licitatia pe acest proiect?

punktnet

conform CESTRIN - antreprenor TPF INGINERIE SRL
Stadiu lucrari : CONTRACT IN DERULARE.
A AVUT LOC SEDINTA NR. 1 DE PROGRES IN DATA DE 25.03.2021.

Sinteza acestei sedinte cred ca este cea din postul #4
Just kidding.

FRS


NGC

Contractul a fost intr-adevar atribuit catre TPF INGINERIE, dar ma mir acum ca nu am scris nimic despre asta. :o

rrich1974

Mai repede ar reabilita DJ 703a de la lintesti pana la dx12 si ar mai descongestiona din dn7. Actual, portiunea intre cerbu si poiana lacului este neasfaltata. Drumul este deja trasat, nu are curbe, serpentine, poti merge lejer pe el constant cu 60-70.

SocrateGaby

#14
Salut nu sunt din Pitesti , dar pare cel mai ciudat proiect posibil pentru Pitesti fiindca nu pare s[ aduca vreun beneficiu la prima vedere pentru Pitesti . Teoretic ar ajuta la o conexiune mai buna cu ramnicu valcea , dar avand loturile 5 si 4 din A1 in executie , acest proiecte de centura vestica a pitestiului nu ar mai avea sens.

Probabil nu va trece de studiul de fezabilitate.