News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Wizz Air

Started by iuli, March 29, 2014, 03:35:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

Din octombrie, Wizz Air va lega Liverpool de Bucuresti, Cluj-Napoca si Iasi



aeronews.ro

davyl


Ionut

Wizzair nu va mai opera 12 rute din Iași, Bucureși și Cluj Napoca din iarna acestui an

Odată cu debutul orarului de iarnă, operatorul lowcost Wizzair nu va mai opera 12 rute de pe trei aeroporturi din România. Lista rutelor care vor fi anulate de la sfârșitul lunii octombrie o regăsiți mai jos. Câteva din aceste rute au fost planificate să fie operate doar în sezonul de vară, altele erau permanente, așadar este posibil ca o parte din ele să fie redeschise din vara anului viitor.

Rute din București care vor fi suspendate:
București – Budapesta; București – Atena; București – Goteborg; București – Lisabona; București – Kutaisi; București – Cluj Napoca;

Rute din Iași care vor fi suspendate:
Iasi – Malmo (va fi suspendată din 16 septembrie).

Rute din Cluj Napoca care vor fi suspendate:
Cluj Napoca – Atena; Cluj Napoca – Alicante; Cluj Napoca – Malaga; Cluj Napoca – Palma de Mallorca; Cluj Napoca – Budapesta (va fi suspendată din 15 septembrie).

BoardingPass.ro

Sorinus

Bucuresti-Cluj nu merge iarna? Raman TAROM si BlueAir?

ciprebbe

Deocamdata da, raman doar cei doi operatori.

In rest schimbarile de la WZZ sunt cam aceleasi in fiecare an (legate de Spania).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rizzuh

De ce nu mai opereaza Wizz Buc-Cluj? :(

Personal foloseam pe cat posibil Wizz, nu-mi plac vechiturile Blue Air si nici ATR-urile TAROM (pe langa ca pretul este cel putin dublu si imi baga pe gat bagaj de cala si un sandwich de rahat).

ciprebbe

Motive de profitabilitate zic ei. Cursa a mers sub asteptari.
Desi nu am zburat pe intern cu WZZ (am folosit BMS si ROT) de fiecare data erau multi pax pe cursa lor (ii vedeam in sala de asteptare). Nu inteleg de ce nu au ridicat preturile (multe bilete vandute cu 39 lei) daca aveau LF. Stiu ca se mai plangea lumea si de intarzieri dar e ciudata decizia.
S-or fi temut de vreme si de acumularea de intarzieri in timpul iernii? O fi prea scumpa degivrarea pt asa segment scurt? .... numai ei stiu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mario antonio

Pe langa profitabilitate sau nu, mai trebuie considerat si castigul efectiv comparat cu alte variante de rute. In principiu, o ruta poate fi profitabila, dar poate aduce mai putin profit decat o alta ruta pe care ai putea folosi aceeasi masina.

Ionut

Wizz Air lansează astăzi o nouă campanie de angajări în România

Wizz Air, cea mai mare companie aeriană low-cost din Europa Centrală și de Est și unul dintre cei mai mari transportatori aerieni din România, începe astăzi o nouă campanie de recrutare în România, chemând tinerii interesați la o discuție în București, la Vienna House Easy de lângă aeroportul Henri Coandă-Otopeni. Wizz Air este cea mai mare companie aeriană low-cost din Europa Centrală și de Est, care operează o flotă de 86 de aeronave Airbus A320 și A321 și asigură circa 500 de rute de la 28 de baze, acoperind conexiunea între 144 de destinații din 43 de țări.

Profit.ro

Ionut

Wizz Air caută angajaţi în România. Ce condiţii trebuie să îndepliniţi pentru a deveni însoţitor de zbor

Wizz Air a anunţat pe pagina oficială de Facebook prima sesiune de recrutare a anului 2019 în Bucureşti. Aceasta se va ţine marţi, 8 ianuarie, începând cu 8:30, la hotelul Vienna House Easy. În ceea ce priveşte condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească potenţialii însoţitori de zbor, anunţul spune: ,,Căutăm oameni tineri, veseli, plini de energie care să se alăture echipajului de însoţitori de zbori sau personalului navigant din bazele din Europa Centrală şi de Est. Fii următorul care să descopere lumea alături de noi." Potrivit informaţiilor publicate de Wizz Air, acesta este un eveniment de recrutare deschis, astfel că nu este nevoie de invitaţii personalizate de participare - oricine se poate înscrie.

ZF

Ionut

Wizz Air, în topul companiilor proaste

Şi Wizz Air, compania ungurească des folosită de români, a obţinut un scor prost. Wizz Air împarte o evaluare de două stele pentru serviciul clienţi cu Ryanair, potrivit sondajului. Însă în timp ce Ryanair a primit un scor de 40% din partea clienţilor, Wizz Air stă mai bine, cu un scor de 54%.

Adevarul

rota

Compania aeriană Wizz Air vrea să transporte 9,5 milioane de pasageri din România în 2019



Compania va aloca două aeronave noi bazelor din Bucureşti şi Timişoara şi va lansa zboruri spre opt rute noi din România pentru acest an.

Wizz Air, liderul pieţei aeriene locale, a fi­nalizat anul trecut cu un trafic de 8,3 mi­­lioane de pasa­geri, în creştere cu 22% faţă de anul anterior, iar pentru acest an operatorul ţinteşte o creştere a traficului tot cu două cifre, potrivit oficialilor companiei şi calculelor ZF.

,,Am încheiat anul 2018 cu o creştere a numărului de pasageri şi o extindere a operaţiunilor. Wizz Air va avea 9,5 milioane de locuri la vânzare pe rutele sale din România în 2019", potrivit oficialilor companiei.

ZF
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Airbus a livrat primul A321neo Wizz Air (HA-LVA)

Livrarea a avut loc ieri, 7 martie, la uzina Airbus din Hamburg Finkenwerder (XFW), iar Aeronews.ro a fost prezent la eveniment. Dupa livrare, HA-LVA a zburat la Budapesta, iar astazi, 8 martie, a intrat in serviciul comercial (spre Roma) cu o saptamana mai devreme decat se anuntase initial. La baza Wizz din Bucuresti, primul A321neo ar putea ajunge in 2020, pe masura ce noi unitati intra in flota operatorului low-cost (planurile inca nu sunt definitive). Wizz Air trebuie sa mai primeasca inca 261 de avioane din gama A320: 5x A321ceo (Current Engine Option) si 256 A320neo + A321neo.



Aeronews

reed

Las si eu asta aici,vazusem printr-un aeroport promo-ul asta.



Ionut

Wizz Air: 15 ani si 200 de milioane de pasageri

Wizz Air, compania aeriană cu cea mai mare creștere din Europa, sărbătorește 15 ani de la primul său zbor, precum și 200 de milioane de pasageri transportați. Primul zbor al Wizz Air a avut loc pe 19 mai 2004 de la Katowice spre Londra Luton. De atunci, flota companiei a crescut la 112 aeronave Airbus și include inclusiv ultima generație de aparate de zbor A321neo, cu două motoare cu turbină Pratt & Whitney, adică cea mai eficientă aeronavă cu un singur culoar din lume. Pasagerii care aleg să călătorească la bordul noilor aeronave A321neo (video) beneficiază de cele mai mici tarife mulțumită consumului scăzut de combustibil și configurației cu 239 de locuri. Totodată ei sunt siguri că zborul are cel mai mic impac asupra mediului.

Detalii pe Aeronews