News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

RobertH

Inseamna ca nu ai prins sa vezi. Acolo era si un nod pentru A7 care se lega de DJ 252E langa Rastoaca dar jumate din el e acoperit de noul nod cu A13.

Am crezut ca de incurcatura aia te referi, de aia am sters nodul vechi sa se inteleaga mai bine .

pasadia

Ok, dar și "reconfigurarea" asta e o nebunie.nu pricep de ce nu ar face nodul în DN2 altundeva.

pasadia

#1922
^^^ @draqula:  nodul de la Harja, după cum am spus mai sus, ar trebui mutat mai la est, cam pe unde e acest drum marcat cu alb și trecut că drum de legătură cu DN12B.




Poza e luata cu zoom mare din kmz-ul traseului.

GIV

o sa fim campioni la noduri complicate.... a3, a10 la campia turzii, mega nodul de la boita.. acum asta... a13 a7..

EugenRo

#1924
^ Cum se va rezolva nodul cu DN1 dinainte de Ghimbav, tinand cont ca acolo este CF200 ?

Ar fi putut fi un nod litera M (desen), dar asta ar insemna inca 2 giratorii...  :(



LE: RobertH a sesizat corect ca e o intrebare off-topic  (cauzata de discutia cu nodul A3). Scz!

bgd77


RobertH

Vorbiti de nodurile A13 pe topicu de A3, de nodurile A3 pe topicu A13.  :lol:

Ca sa raspund la intrebare, nodul ala e desenat acum 8 ani de cineva. Banuiesc ca e dupa o plansa veche, sau pur si simplu a vrut sa indice ca acolo va fi un nod.

bgd77

Pacat ca nu au ales sa faca variante de viteza pe relatia Est <-> Vest la nodul A3/A13 de la Codlea.

Adica in loc de asa:

Quote from: oc7avian on February 04, 2022, 12:22:29 PM
RobertH tocmai a pus varianta finală de traseu a A13 Brașov - Bacău pe harta proiectelor, conform postării sale în topicul respectiv. Dacă ne bazăm pe poziția nodului față de A3, pare că varianta roșie ar fi cea câștigătoare.





Powered by API/PUM imgur uploader

Asa:

Quote from: EugenRo on June 06, 2021, 02:33:22 PM
^^^Nodul original propus A3 X A13 (trifoi) mi se pare incredibil de prost gandit, sursa de mari aglomeratii in viitor.
Am inteles ca nu se doreste un nod gen A2 X A4, dar macar pe jumatate sa se faca corect, pentru a da fluiditate vest-est.
Haideti sa incercam sa gandim pentru viitor  :((

Propunerea de modificare partiala:



Poate se mai gandesc si fac si schimbarea asta pana la urma.

dr4qul4

mai incet e mai sigur. Nu ratezi iesirea.
Mai bine reducem viteza pt 1-2km decat sa ocolim 2-3 km degeaba cum se intampla de obicei.
Si desi mereu e loc de mai bine, trebuie sa fim multumiti cand aleg o solutie decenta. Sau vroiati iar spaghete? ca pare a fi specialitatea casei
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexa_adrian2001

#1929
@pasadia

saau mutat putin mai inainte, adica in Poiana Sarata unde vad ca avem 116B, ceva drum cu serpentine. nu conosc zona. Dar mai degraba as face o descarcare la o intersectie cu un drum cat de mic ar fi.

pasadia

Nici unul dintre cele două nu este asfaltat. Sunt drumuri forestiere, pământ, piatra, probabil utilizabile pentru 4*4. Dar cum pe harta unul apare menționat în mod special, mă gândesc că o fi existând vreo intenție la nivelul Consiliului Județean Bacău de a asfalta acel drum și a crea astfel o legătură directă între autostrada și Slănic Moldova (altfel ar trebui să folosești traseul DN12A și DN12B parcurgă d destul de multe localități.

pasadia

Situatia descrisa de @athosaga mai sus a condus la o reactie din partea DRDP Brasov:

QuoteCNAIR SA a organizat dezbateri publice la care au participat toti factorii decizionali de pe raza UAT-urilor afectate de traseu. In mod particular a fost solicitat din partea CJ Covasna un punct de vedere centralizat al tuturor unitatilor administrative intersectate de traseu
Prin adresa 15.558/25.06.2021 CJ Covasna solicita translatarea traseului spre est, (spre com Ilieni)
In CU 14 din 26.01.2022 emis de CJ Covasna nu exista conditionari privind traseul in zona comunei Ilieni

Nu am auzit de acele dezbateri, dar daca ei zic ca ar fi fost organizate...

Oricum situatia se multiplica:

QuoteAstfel, în comuna Hărman, a început în 9 februarie o campanie de strângere de semnături de la locuitorii nemulţumiţi de faptul că traseul trece prin localitatea Podul Olt. Semnăturile sunt strânse în format fizic, pe tabele, iar unul dintre iniţiatorii petiţiei, Olărescu Alin, ne-a declarat că semnăturile se strâng în format fizic, iar tabelele vor fi depuse la Primăria Hărman, la Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Braşov, la Prefectura Braşov, la Agenţia pentru Protecţia Mediului Braşov şi la alte instituţii. Iniţiatorii petiţiei susţin că autostrada ar rupe în două satul Podul Olt, dar afectează şi zonele protejate.

SURSA

Nu pot sa nu multumesc autoritatilor locale incapabile sa gestioneze din timp procesul de pregatire a acestor autostrazi. Nici un interes pentru a rezerva vreun traseu prin PUG-uri, nici un interes pentru a demara SF-uri proprii (similar cu ce s-a intamplat la Oradea sau Cluj) Nici un interes pentru a informa publicul larg din timp. Imi permit chiar sa ii si nominalizez pe Dragos David, director de peste 10 ani a Agentiei Metropolitane Brasov si fost europarlamentar PNL, Mihai Vestea fost primar al Predeal-ului, fost director in Camera de Comert si secretar de stat in Ministerul Lucrarilor Publice (si totodata var al lui) Adrian Vestea, fost primar Rasnov si presedinte Consiliu Judetean. A, si il mai aduag si pe Mihai Pascu, director prin Consiliu Judetean dintotdeauna peste diverse directii - inclusiv agentia de Dezvoltare Durabila a judetului Brasov (acum chiar "se ocupa" de drumuri judetene).

ps: privind aceasta lista imi dau seama ca nu e nici un pesedist pe ea. Mno, asta asa, pentru aia care dau vina exclusiv pe PSD pentru inapoierea tarii. Nu va faceti griji, si ceilalti sunt la fel de incompetenti.

oc7avian

Bine, în Podul Olt e exagerat oleacă cu ruptul în două. Întradevăr sunt niște case apărute în ultimele 2 decenii pe partea cealaltă a autostrăzii, dar în rest sunt terenuri agricole. Evident, trebuie oferit acces decent locuitorilor și da, autostrada e foarte aproape de zona locuită.

Mult în partea aia nu se pot dezvolta locuințe, pentru că imediat începe un deal.

Ăsta e punctul exact pe unde ar trece autostrada (decembrie 2020). Fix unde e blurat în panoramă ar fi grosul de case.

(GPS)


(GPS)


(GPS)






Powered by API/PUM imgur uploader

athosga

#1933
QuotePrin adresa 15.558/25.06.2021 CJ Covasna solicita translatarea traseului spre est, (spre com Ilieni)

Ce?! Sa inteleg ca chiar CJ Covasna a solicitat ca traseul sa fie mutat MAI APROAPE de Ilieni?!  :headbash:

Ceva e putred oricum. Poate ca a fost organizat ceva, dar numai la nivelul primarilor. O corectie: protestul de care am vorbit mai devreme a fost formulat de catre doi consilieri din Ilieni (si nu de primar). Insa primarul afirma ca el a fost tot timpul impotriva. Oricum un lucru este sigur: in afara de primar, in Ilieni (si Dobolii de Jos) toata lumea a fost lasata masca de acest traseu (de fapt, chiar si noi, aici)! Asta nu e bine, zic eu! Si inca un lucru: vad ca spatiul de idihna este pus fix langa localitatea Dobolii de Jos. Mi se pare o aberatie, sa pui spatiul de odihna fix langa un sat, la cativa metrii de gradina oamenilor.  >:(

horatiu.cosma

Acel spațiu de odihnă e un loc de parcare, nu o discotecă. Iar legat de primăria Ilieni, certificatul de urbanism emis de CJ Covasna conține și un aviz pentru traseu semnat de primăria Ilieni, poate îl cereți pe 544, să vedeți poziția reală a primarului în acte, nu aia publică.